Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja danas je objavio ispitne kataloge za državnu maturu koju će polagati ovogodišnji maturanti. Iz kataloga za hrvatski jezik ukinut je minimalni prag prolaznosti za školski esej. To znači da će maturanti moći predati potpuno prazan list papira, a svejedno će položiti maturu iz hrvatskog jezika ako se potrude riješiti drugi dio ispita – test jezika i književnosti - za dvojku.
Vrlo banalno pojednostavljeno, pisanje i čitanje s razumijevanjem na simboličkoj razini više nema apsolutno nikakvu težinu. To je već najavljeno izmjenom Pravilnika o polaganju državne mature. Ministarstvo obrazovanja iz njega je još u travnju uklonilo odredbu prema kojoj se ispit smatra položenim ako su položeni svi njegovi dijelovi.
Kada se uzma izmjena Pravilnika o polaganju državne mature i usporedi s katastrofalnim podacima o funkcionalnoj pismenosti nije ni čudno što hrvatski učenici zaostaju za svojim vršnjacima iz drugih država kada su u pitanju PISA testovi. Po pitanju čitalačke i matematičke pismenosti, moglo bi se reći da je trend stabilan, što samo za sebe nije dobra vijest, dodajući da je trend negativan u prirodoslovnoj pismenosti.
PISA je otkrila da hrvatski učenici postižu ispodprosječne, ali ne i najlošije rezultate u svim testiranim područjima, kao i da su učenici gimnazijskih programa u prosjeku ostvarili bolje rezultate od učenika svih ostalih obrazovnih programa.
U području čitalačke pismenosti najbolji rezultat od 555 bodova postigla je Kina, a najniži rezultat ostvarili su učenici iz Dominikanske Republike. Od europskih zemalja najuspješnija je Estonija, zatim Finska te Irska. Republika Hrvatska je postigla ispodprosječni rezultat od 479 bodova i nalazi se na 29. mjestu u ukupnom poretku od 77 država.
U području matematičke pismenosti najbolji prosječni rezultat od 591 boda ostvarila je Kina, a najlošiji rezultat Dominikanska Republika. Od europskih zemalja, najbolji prosječni rezultat postigle su Estonija, Nizozemska i Poljska. Republika Hrvatska je ostvarila ispodprosječni rezultat od 464 boda te se nalazi na 40. mjestu u ukupnom poretku od 78 država.
U području prirodoslovne pismenosti najbolji prosječni rezultat ostvarila je Kina s 590 bodova, a najlošiji rezultat postigli su Dominikanska Republika i Filipini. Od europskih zemalja, najbolji prosječni rezultat postigle su Estonija, Finska i Poljska. Republika Hrvatska je ostvarila ispodprosječni rezultat od 472 boda te se nalazi na 36. mjestu u ukupnom poretku od 78 zemalja.
Glavni krivac za ovakav poražavajući rezultat je politika i neoliberalni ekonomski model kojemu ne trebaju funkcionalne osobe, već najamni radnici i jeftina radna snaga. S tim u svezi idu i reforme unutar obrazovnog sustava koje se baziraju isključivo na kurikulumu, ali ne i na samom sustavu.
DDF se zalaže za približavanje školstva sustavima razvijenih, progresivnih, u prvom redu nordijskih, država kako bi se postigao efekt razvoja osobe, njegovih sposobnosti i vještina, te postigla učinkovita funcionalna pismenost. Ukoliko se brzo ne dogodi zaokret u obrazovnoj politici, Republika Hrvatska nastavit će nizat poražavajuće rezultate na PISA testovima, društvo će biti još manje funkcionalno, a najozloglašeniji ekonomski model - neoliberalizam nastavit će vladati.
Comentarios