top of page

Ujedinjeno Kraljevstvo na Euroviziji 1957.

piše: Sondra Zebić

Ujedinjeno Kraljevstvo prvi je put sudjelovalo na Eurosongu 1957. Britanska radiodifuzna korporacija (BBC) organizirala je nacionalno finale, the Festival of British Popular Songs (Festival popularnih britanskih pjesama), kako bi odabrala pjesmu koja će predstavljati Ujedinjeno Kraljevstvo na natjecanju. Zemlju je predstavljala Patricia Bredin s pjesmom "All" koju su napisali Reynell Wreford i Alan Stranks.


Prije Eurovizije

Festival popularnih britanskih pjesama

Natjecanje 1957. bilo je prvo sudjelovanje Ujedinjenog Kraljevstva na natjecanju za pjesmu Eurovizije. Država nije sudjelovala na inauguracijskom natjecanju 1956., budući da je BBC stvorio vlastito natjecanje, Festival britanske popularne pjesme, čiji su aspekti utjecali na natjecanje 1957. godine.

Format

Festival britanskih popularnih pjesama 1957. sastojao se od tri polufinalne večeri i velikog finala. Sve emisije vodio je David Jacobs, koji će sljedećih godina ugostiti mnoga druga britanska nacionalna finala. Sedam pjevača predstavilo je po jednu pjesmu u prva dva polufinala. U trećem polufinalu sudjelovalo je pet pjesama. Većina naslova pjesama i rezultati u krugovima su izgubljeni.


U finalnoj večeri, našlo se šest pjesama, dvije najbolje plasirane iz svake večeri, a svaka se pjesma izvodila dva puta u dvije različite verzije.


Redoslijed izvođenja

U prve dvije polufinalne večeri redoslijed izvođenja bio je jednostavan, žensko-muško-žensko-muško-žensko-muško ili grupa-kvartet, dok je u trećoj polufinalnoj večeri redoslijed bio žensko-žensko-muško-grupa-kvartet.


U finalnoj večeri, našlo se šest pjesama, dvije najbolje plasirane iz svake večeri, a prvu pjesma je otpjevana ona koja je u finale ušla s najmanjim brojem glasova u ukupnom skoru finalnih pjesama.


Glasanje i rezultat

Pjesme je sve četiri večeri bodovalo deset dvanaestočlanih žirija, koji su predstavljali Birmingham, Aberdeen, Cardiff, Newcastle, Belfast, Manchester, Bangor, Bristol, Glasgow i London. Svaki žiri dodijelio je jedan bod svojoj omiljenoj pjesmi.


Dvije pjesme u svakoj konkurenciji plasirale su se u državno finale, gdje su svaku pjesmu dva puta predstavila dva različita umjetnika i s različitim aranžmanom. Uz iznimku pjesme "Once", prvi nastup imala je pjevačica koja ga je izvela u polufinalu, a drugi nastup izvođača koji nije sudjelovao na natjecanju.


Nakon što je odabrana pobjednička pjesma, BBC je interno odabrao Patriciju Bredin za izvođenje pjesme na eurovizijskom finalu u Frankfurtu.

Komercijalni uspjeh

Patricia Bredin nikada nije snimila pjesmu, pa stoga ni nikad nije objavljena kao singl, niti se našla na britanskim top listama unatoč popularnosti pjesme nakon natjecanja u Frankfurtu.

Na Euroviziji

Na Euroviziji Patricia Bredin izvela je operetsku pjesmu "All" (Sve), nastupivši treća te večeri nakon Luxembourga s "Amours mortes (tant de peine)” [“Ljubav umire (s puno boli)”]" i prethodivši Italiji s "Corde della mia chitarra" (“Žice moje gitare”). Na kraju glasanja Ujedinjeno Kraljevstvo je dobilo šest bodova i završilo na sedmom mjestu među deset zemalja, unatoč bodovima iz pet od devet drugih zemalja. Ujedinjenom Kraljevstvu će čekati do 1978. dok ponovno ne završi u donjoj polovici ljestvice.


Glasanje

Svaka zemlja imala je žiri od deset ljudi. Svaki član žirija mogao je dati samo jedan bod svojoj omiljenoj pjesmi.


7 views0 comments

Recent Posts

See All

コメント


bottom of page