top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

ANKETA: Više od polovice mladih u Dalmaciji je homofobno

Piše: Jelena Rogoz (CCO)

Najveći nacionalni neprijatelji današnjih srednjoškolaca u Dalmaciji su: Srbi, Rusi, Amerikanci, Romi i pripadnici seksualnih manjina. Neki vid homofobije iskazuje više od 60% mladih, a najhomofobniji su stavovi u Kaštelima.

“To nije normalno, to je bolest, pogotovo zato što to zabranjuje crkva”, jedan je od komentara na temu homoseksualnosti u istraživanju koje je provela neovisna agencija CCO iz Splita.


Anketu su popunjavali učenici različitih srednjih škola u šest većih gradova – Splitu, Zadru, Šibeniku, Dubrovniku, Kaštelima i Metkoviću – od 14. veljače do 14. travnja 2023. Popunjavajući upitnik sačinjen od 20 pitanja, ispitanici, njih 630, iznosili su svoje vrijednosne sudove o tradicionalizmu, homofobiji, abortusu, etničkim grupama i međunarodnim čimbenicima. Rezultati su svjetlosnim godinama daleko od optimističnih, ali nisu neočekivani s obzirom na to kako je, kako ističu autori istraživanja, zadnjih tridesetak godina u Republici Hrvatskoj na djelu rehabilitacija domaćeg fašističkog nasljeđa.


Sami sebi najveći prijatelji

Učenici srednjih škola među najveće nacionalne neprijatelje ubrajaju na prvom mjestu Srbe (21%), zatim Ruse (15%), Amerikance (12%) i Rome (10%). Nešto više od 17% ispitanika ne vrednuje ljude po nacionalnosti, a svega 9,7% srednjoškolaca tvrdi kako im nitko ne smeta. U rubriku “Netko drugi” (koju je popunilo 1,6% ispitanika), najčešće su upisivani Muslimani, Židovi, Turci i u nekoliko slučajeva Europska unija.

Na pitanje koga vide kao najveće nacionalne prijatelje, 25% anketiranih srednjoškolaca iz Dalmacije prepoznalo je Nijemce, a iza njih slijede skoro izjednačeni Ukrajinci i Poljaci s po 15%, čime je nastavljen trend “prijateljstva” s istočnom i centralnom Europom koji je bio zabilježen i u prethodnim istraživanjima. Interesantno je kao je 4% mladih vidjelo Srbe kao nacionalne prijatelje, dok je Amerikance tako označilo 5% srednjoškolaca starih između 14 i 18 godina.

Na pitanje zbog čega se ne bi družio sa pripadnikom neke od navedenih grupa, mladi uglavnom odgovaraju kako bi se družili sa svima, no postoje i ekstremni slučajevi:

“Ruse i Srbe zato što su protiv Republike Hrvatske”, glasi jedan od odgovora, dok drugi koji također spada u korpus radikalnih pored Muslimana targetira Rome “jer odudaraju od društva”.

Istraživanje neovisne agencije CCO pokazalo je kako veliki broj mladih još uvijek ima duboke stereotipe o pripadnicima dalmatske nacionalnosti. Čak 36,7% ispitanih ima ekstremno rasistički i šovinistički odnos prema Dalmatinima (jedan od 20 negativnih komentara u anketi: “Oni ne postoje, to je supina onih koji se žele odcijepiti i tako razbiti Republiku Hrvatsku), 32% njih ima umjerene rasističke stavove, dok 31% ispitanika ne pokazuje antidalmatinstvo.

Tvrdnju kako su “Dalmatini su mentalno manje sposobni za učenje” podržava 20% srednjoškolaca, dok 27% njih vjeruje kako su Dalmatini po prirodi prljavi ljudi. S ovom zadnjom tvrdnjom ne slaže se 45%. Onih koji su svjesni lošeg položaja u kojem Dalmatini žive ima 50%, dok 8,5% dalmatinskih srednjih srednjih škola ističe kako romska djeca u njihovim školama imaju loš tretman. Stav kako bi Dalmatini trebali biti potpuno ravnopravni u društvu podržava 61% srednjoškolaca, dok je 15% protiv ovog stava.

Školsku klupu bi s djetetom romske nacionalnosti dijelilo skoro 40% anketiranih učenika, a jedna trećina ispitanika takvu mogućnost izričito odbija.


Seksualne manjine

Među manjinskom populacijom koja je u vrhu najomraženijih u krugu srednjoškolaca, LGBTIQ+ zajednica zauzimaju najviše mjesto. To govori i činjenica kako bi svega 28% teenagera sjedilo u školskoj klupi s pripadnikom/com seksualnih manjina, dok to izričito odbija 44% njihovih vršnjaka. Ukupno gledano, rezultati neovisne agencije CCO iz Splita pokazuju kako je skoro trećina djece u srednjim školama otvoreno homofobno (28,7%), umjereno homofobno 29%, a nehomofobno blizu 29%.

Od ukupnog broja otvoreno homofobnih stavova, u 22% slučajeva smatraju kao pripadnici seksualnih manjina zaslužuju batine. Protiv toga je 58%, a 20% njih je neodlučno. To je velika razlika u odnosu na 60% iz istraživanja 2009, koji su podržavali nasilje prema gej populaciji.

U ekstremnim stavovima prednjače muškarci – šest puta više muškaraca u odnosu na cure smatra kako pripadnici LGBTIQ+ populacije zaslužuju batine.


“Ne podržavam ih, ali ih i ne mrzim. Nervira me što žele parade i posvajati djecu, a ustvari su bolesni kao i nekrofili i pedofili”, glasi jedan od negativnih komentara koje potpisuje trećina muških ispitanika.

Tezu kako je homoseksualna populacija psihički poremećena podržava 61% ispitanika, 1% je neodlučnih, a 38% se ne slaže s tim stavom. Promatrano po gradovima, Kaštela su pokazala najveći stupanj homofobije, dok je najliberalniji Dubrovnik gdje je zabilježen visok postotak učenika koji se ne slažu s tvrdnjom kako je homoseksualnost bolest – njih 52%.

I dalje je veliki postotak onih koji smatraju kako gay osobama ne bi trebalo dozvoliti pravo na brak – preko 60%, a postotak negativnih odgovora raste kada se postavi pitanje prava posvajanja djece, što ne podržava 87% srednjoškolaca.


Rađajte se, množite se

Veza između lažnog tradicionalizma i pronatalitetne politike i njezin utjecaj na poglede na svijet mladih ljudi vidi se u odgovorima na pitanja koja se tiču abortusa i uloge obitelji u društvu. Porodica i brak su svetinja – slaže se 77% učenika, a tu tvrdnju ne zastupa samo 10% mladih. Neodlučnih je 11%, a ovaj stav podržava za 10 postotnih bodova više muškaraca nego žena.

Skoro trećina ispitanika slaže se s ocjenom kako je žena ispunjena tek kada postane majka, a gotovo 40% mladih momaka i djevojaka misli kako žena nije podčinjena u hrvatskim tradicijskim obiteljima. Kako je nasilje u porodici problem vjeruje 6% učenika i učenica.


“Žene bi trebale više rađati i brinuti se za djecu, kako bismo opstali kao nacija” vjeruje 70% srednjoškolaca, a tek nešto više od 20% njihovih vršnjaka se ne slaže s ovom tvrdnjom.

Svaki deseti ispitanik smatra kako žena ponekad zaslužuje batine, a velika većina (skoro 80%) ne odobrava nasilje nad ženama. Nešto veći stupanj konzervativizma u odnosu na ostale gradove pokazali su stanovnici Kaštela i Metkovića.

Na pitanje o abortusu, konzervativne odgovore dalo je skoro 32% učenika, isti je postotak onih koji su iznijeli umjereno konzervativne stavove, dok je 25% njih dalo nekonzervativne odgovore. Loš pokazatelj predstavlja i činjenica kako se trećina djevojaka zalaže za zabranu abortusa, 29% ih je neodlučno, a skoro 40% njih se ne slaže s tim.

Mladi su i u ovoj oblasti skloni tipskim odgovorima. Tako preko 70% srednjoškolaca podržava stav kako žena ima pravo odlučiti o svom životu i tijelu, ali istovremeno polovina od ukupnog broja anketiranih misli kako je abortus grijeh. Razlog za ovakvu diskrepanciju može se tražiti u godinama ispitanika, ali i u pritisku sredine koja formira takvu društvenu svest, smatraju istraživači iz neovisne agencije CCO iz Splita.


Istraživači su zaključili kako postoji i poveznica između ovakvih stavova i pripadnosti odnosno simpatiziranju političkih opcija. Najrasističnije, homofobnije i tradiocionalnije stavove dali su djeca koji su direktno ili preko posrednika povezani sa sljedećim političkim organizacijama: HDZ, HSP, HČSP, HSP-1891, A-HSP, HSPB, BDSH, HKS, PD, HSS-BR, Domovinski pokret, Hrvatski suverenisti, Slobodna Hrvatska, Most, Lista Mislava Kolakušića, Živi zid, HSLS, HDS, HOP… i rimokatoličkom crkvom.

24 views

Comments


bottom of page