Rujan uobičajeno započinje povratkom političara s godišnjeg odmora, početkom vraćanja saborskih zastupnika u svoje klupe i početka rada Vlade.
Nakon tri mjeseca pauze agencija CCO iz Splita provela je novu ankentu koja je dala zanimljive rezultate. Istraživanja je provedeno nad 6000 ispitanika u Dalmaciji (od Omišlja na Krku do Vitaljine na samom jugu Dalmacije) od 10. do 15. rujna. Standardna statistička pogreška uzorka je 1,22% uz razinu pouzdanosti od 98%.
Moramo napomennuti da je ova anketa jedna od specifičnijih, jer je rađena u trenucima kada je došlo do eksplozije rasta zaraženih koronavirusom što je dosta utjecalo na rezultate ankete.
OCJENA STRANAKA
HDZ s potporom od 24,7 % ima jedan od "jačih" rejtinga među biračima posljednjih godina. Čak je veći nego prije tri mjeseca i izbora. Koliko je ta stranka jaka, najbolje pokazuje zaostatak SDP-a, kojeg trenutačno vodi Zlatko Komadina.
SDP je u slobodnom padu s potporom od 20,4 posto. To je za stranku, koja u rujnu bira novog predsjednika ili predsjednicu, jedan od najlošijih rejtinga od kada CCO provodi istraživanja.
Radnička Fronta postala je ljetni hit među biračima, pa je došla na treće mjesto ljestvice popularnosti stranaka jer uživa potporu od 8,6% birača Dalmacije. Potpora im raste i samo je pitanje što će se s tom strankom događati sljedećih mjeseci i hoće li i koliko iskoristiti krizu u SDPu.
Most je stabilan. 4. je izbor među biračima s potporom od 6%, dok Domovinski pokret prije izbora bio je treći, a sada je tek na petom mjestu i može računati na potporu od 5,1%. I ta je stranka od izbora u konstantnom padu. Obzirom da su započele sjednice Sabora u kojima su za sada najglasniji zastupnici ove dvije stranke zanimljivo će biti vidjeti njihov rejting za mjesec dana.
Da je Inicijativa DDF osnovana kao politička stranka uvažavala bi potporu 5% birača i našla bi se na petom mjestu u Dalmaciji. To je porast potpore od 2 postotna boda i skok za 3 mjesta na ljestvici.
Po 4,5% imaju HSS, ali i HSU i nalaze se ispod izbornog praga. IDS je i dalje na standardnih 3%. Pametno je s 1,4% daleko ispod izbornog praga, dok je njihov koalicijski partner Stranka s imenom i prezimenom Dalije Orešković je na 1% potpore. HNS kao i SIP je na 1%. Živi zid sada je pao na 0,7%.
Platforma Možemo ima 0,6%, GLAS 0,5, HRAST 0,4 i Hrvatski suverenisti 0,3%. Ostale imaju 5,8%. Pa je tako neodlučnih 6,5%.
RAD VLADE
Od nove vlade nema velikih očekivanja. Tako većina, odnosno 56% građana misli da će biti ista kao i prijašnja. No, zato njih 15% smatra da će biti bolja, a 29% ispitanika misli da će biti lošija.
Prijašnju vladu, koju je također vodio Andrej Plenković, građani su ocijenili prosječnom ocjenom 1,2, a najviše im zamjeraju: korupciju 52%, negativan odnos prema Dalmaciji 35%, klijentelizam i nepotzam 7, odnosno 6%.
Zanimljiv je podatak da pada broj optimista, a raste broj pesimista. Tako u rujnu 65% građana Dalmacije misli da RH ide u lošem smjeru, a 24% da ide u dobrom smjeru. Ne zna njih 11%. Prije izbora pesimista je bilo 53%. Treba podsjetiti da je u travnju 51% građana mislio da država ide u lošem smjeru.
REJTING PREDSJEDNIKA RH
Unatoč lošim i neodgavanim izjavama, posebnom onom da su županije dobar sustav, a regije loš, što je razbjesnilo dobar dio Dalmacije, Predsjednik Milanović, nakon blagog pada potpore za svoj rad u kolovozu, u rujnu opet dobiva potporu. Tako sada 53% građana Dalmacije o njemu misli pozitivno, a njih 36 misli negativno, ne zna njih 11%.
REJTING POLITIČARA
Zanimljivo kako većini političara raste popularnost. I ovaj put prvi na ljestvici je predsjednik Milanović. O njemu pozitivan dojam ima već spomenutih 64%, a negativan 36% ispitanika. Na drugom je mjestu premijer Plenković o kojem pozitivan dojam ima 46 posto, a negativan 54%.
Katarina Peović je treća na listi popularnih s 45% potpore, dok njegativno o njoj misli 55%. Iako nije političarka, već vanjska suradnica DDFa, Marita Vastić može računati na 40% potpore građana Dalmacije, dok njih 60% ima negativan dojam. Božo Petrov je na petom mjestu s 39% birača koji o njemu imaju pozitivan dojam, ali i njih 61% koji o njemu imaju negativan dojam.
Dalija Orešković šesta je na listi i o njoj 27% građana misli pozitivno, a njih 73% negativno. Sedmi je na listi popularnih Miroslav Škoro o kojem pozitivan dojam ima 12%, a negativan njih 88%. Zadnja je Marijana Puljak o kojoj pozitivno misli samo 8% ispitanika.
RAD INSTITUCIJA
Iako su u rujnu radile malo, kod građana su tri institucije ocijenjene i lošije nego prije tri mjeseca. Tako Ured predsjednika dobiva školskim ocjenama 2,9 ili "trojku", odmah iza njega je VladaRH s ocjenom 1,2 ili "jedinicom" i na kraju Sabor s prosječnom ocjenom 1,1 ili "jedinicom".
Čak je 80% građana rad upravnih organizacija ocijenilo s 1, pa je prosječna ocjena 1,2, rad zdravstvenog sustava također je dobio nisku prosječnu ocjenu – svega 1,4, dok je rad škola ocijenilo s čistom dvojkom (2,0). Policija je također dobila ocjenu 2,0, dok je rad pravosuđa također ocjenjen s 1,2.
LOKALNA SAMOUPRAVA
Za kraj su anketari iz agencije CCO pitali građane Dalmacije, što misle o trenutnoj teritorijalno-administrativnoj podjeli RH. Njih 94% izjasnilo se negativno, njih 4% pozitivo, dok je 1% bio neodlučan.
Kakvu teritorijalno-administrativnu podjelu lokalne samouprave žele vidjeti, 90% građana Dalmacije rekli su da žele vidjeti Dalmaciju kao autonomnu pokrajinu u sastavu RH, 6% se već naviklo na županije, 3,7% želi otcjepljenje Dalmacije od RH, dok je 0,3% neodlučnih.
Kada je u pitanju lokalna samopurava I° (općine i gradovi) u pitanju, 91% žele povratak komunalnih općina, njih 5% se naviklo na postojeći sustav, 3% smatra kako ovaj sustav nije dobar i žele uvesti talijanski model, dok 1% ne zna.
Comments