European Free Alliance (EFA) i međunarodna udruga Citizens’ Initiative for National Regions (CINR) pozvali su Vladu RH da zaštiti Dalmaciju i etničke Dalmatine, kao i sve one koji se smatraju Dalmatincima od progona, pljačke i zlostavljanja jer se radi o ranjivoj nacionalnoj i regionalnoj skupini koja prema međunarodnom pravu ima pravo na samoodređenje. Isto tako su pozvali Vladu RH da su ranjive grupe poput nacionalnih manjina, vjerskih manjina, manjina po pitanju boje kože, LGBTIQ+ zajednice značajno češće od drugih izložene diskriminaciji, nasilju i zlostavljanju u RH.
Te su organizacije su apelirale na nadležne institucije i poslodavce u RH, da, unatoč zdravstvenim, ekonomskim i drugim izazovima usljed pandemije SAR-CoV-2, više pažnje posvete zaštiti prava Dalmatina i Dalmatinaca, LGBT+ osoba i drugih ugroženih skupina poput osoba sa invaliditetom, starijih, osoba koje žive sa HIV-om/AIDS-om, kao i siromašne.
EFA i CINR navode u apelu VladiRH da iako su Dalmatini kao nacionalna manjina u RH nepriznata, ne znači da Dalmatini ne postoje. Zbog njihovog nepriznavanja Dalmatinima je otežan pristup zdravstvenim, policijskim i drugim uslugama što predstavlja još neke od specifičnih problema koji se, posebno u vreme coronakrize, reflektira na kvalitetu života dalmatske nacionalne manjine u RH, te osudili Vladu zbog falsificiranja dalmatske povijesti i povijesti Dalmacije općenito u svrhu velikohrvatskog imperijalizma i daljnje kolonizacije Dalmacije.
"Upozoravamo da pandemija SARS-CoV-2 može dovesti i do porasta obiteljskog i uličnog nasilja s ciljem zlostavljanja Dalmatina, naročito mladih, zbog dužeg boravka u zajednici s članovima većinskog naroda koji ne prihvaćaju njihovu nacionalnost i identitet… Još jedan od problema, posebno u vrijeme pandemije je otežan pristup tržištu rada, dok je glavni egzistencijalni rizik gubitak posla, s obzirom da veliki broj Dalmatina radi i u neformalnom sektoru ili na privremenim ugovorima“, dodaje se u apelu VladiRH.
Dalmatinski Demokratski Forum podsjeća da su neposredno prije početka epidemije proveli istraživanje, koje ukazuje da je verbalno i fizičko nasilje na vrhu liste problema sa kojima se Dalmatini svakodnevno suočavaju, te je čak 79% ispitanih navelo da je u posljednjih godinu dana bilo izloženo nekom obliku nasilja od emocionalnog, koje je najučestalije, do fizičkog. No, nemojmo zanemariti i česte pokušaje nasilne asimilacije Dalmatina u hrvatsku zajednicu, te negiranje njihovog identiteta i jezika od strane samih predstavnika vlasti.
ความคิดเห็น