Piše: Livia Marinni
U vrijeme svoga 2300 godina postojanja, Dalmacija se protezala od predilirskog razdoblja do 1992. kada joj je zabranjeno ime. Najgoru sudbinu Dalmacija je doživjela u samostalnoj hrvatskoj državi.
Za vrijeme predilirskog razdoblja i Ilira, a kasnije i Rimljana Dalmacija se protezala od rijeke Morave do Jadranskog mora i od južnih dijelova današnje Austrije do Sjeverne Makedonije. Danas se ova regija proteže ne područje između Trogira i Ploča.
U Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji, Dalmacija je obuhvaćala najveći dio hrvatske i crnogorske obale od Zadra do Bara i od morske granice s Italijom do kopnene granice s BiH. Njezini građani inzistirali su na zaštiti Ustavom zajamčenih prava koja su nasilno pogažena pučem režima Franje Tuđmana u ljeto 1990. godine i njegovim Ustavom iz prosinca iste godine, koji je donijet na protuustavan način.
Tijekom Tuđmanove diktature devedesetih godina XX: stoljeća, legalizirano je nasilje nad dalmatinskim subjektivitetom i njezinim građanima dalmatske nacionalnosti kao i svim onim građanima koji nisu podržavali fašistički režim u Zagrebu. Dalmacija umjesto da se tome usprotivi, ona je zabila glave u pijesak kao noj. Za vrijeme fašističke diktature Dalmacijom, ubijeno je najmanje 198 obitelji i 193 pojedinca dalmatske nacionalnosti.
Nakon pada diktature 2000. i početkom pokušaja stvaranja demokratske Republike Hrvatske, Dalmacija je inzistirala na tome da se u izmjenama i dopunama Ustava RH definira Dalmacija i njezin status kao autonomna regija. Međutim, ova Ustav je nastavio biti zločinački prema Dalmaciji te i dalje definira jedinice lokalne samouprave I.° kao jedinice područne (regionalne) samouprave ne spomenuvši regije.
Kao reakcija na zločinački antidalmatinski režim u Republici Hrvatskoj i zbog želje da se stvari promijene na bolje, 2008. počela je djelovati inicijativa DDF, kao jedina prodalmatinska opcija. Donosimo dijelove programa DDF-a kako biste se mogli upoznati s njihovim radom.
Autonomna Dalmacija
Dalmatinski demokratski forum (DDF) ne odstupa od duha, suštine i sadržaja dokumenta Dalmacija – reintegrirana i autonomna, ali ne želeći biti zakovana u terminološke klopke, inzistira na jasnom definiranju sadržaja tog pojma, a to je: zakonodavna, izvršna i sudska vlast, dalmatinska imovina i izvorni prihodi i pravo samostalno donošenje svoga konstitutivnog akta. Bez obzira na statusni oblik i formalni naziv, sadržaj subjektiviteta i integriteta Dalmacije treba biti definirana budućim Ustavom Republike Hrvatske.
U uvjetima u kojima Slavonija teži prema svojoj reintegraciji i neovisnošću u definiranju svoga položaja u odnosu na centralne vlasti Republike Hrvatske, u uvjetima u kojima Bosna i Hercegovina inzistira na punom partnerstvu sa Zagrebom u domeni mira u regiji i europskih integracija, Dalmatinski demokratski forum zahtjeva neka Dalmacija bude subjekt integracija, a ne objekt dezintegracija i izolacija.
Građanska Dalmacija
U političkom ambijentu stvorenom u zadnje trideset i dvije godine, u kojem su sve prisutniji pokušaji zanemarivanja svih vrijednosti koje su duboko ukorijenjene u dalmatinskoj kulturi, običajima i tradiciji, obesmisle i unište, zadatak Dalmatinskog demokratskog foruma je zaštiti ih, sačuvati ih i uspostaviti ih kao opće vrijednosti.
Zbog toga se bori i borit će se za tip vrijednosnog sustava koji kao najviše vrednote koja uzima pojedinca, čija su sloboda i prava ograničena samo slobodama i pravima drugoga.
Dalmatinski demokratski forum zalaže se za ravnopravnost svih građana, bez obzira na njihovu nacionalnu, vjersku, zavičajnu, jezičnu, literalnu, spolnu, seksualnu, rodnu, rasnu ili bilo koju drugu pripadnost, seksualno opredjeljenje ili imovinsko stanje, kao i za miran i dostojanstven život i jednakost svih građana pred zakonom, zaštitu njihove osobne, imovinske i pravne sigurnosti.
Stanovnici Dalmacije, Dalmatini i Dalmatinici, Dalmatine i Dalmatinke moraju imati zagarantirano pravo na obrazovanje i informiranje na svom materinskom jeziku, pravo na rad i dostojanstven život od tog rada, pravo na zdravstveni skrb, pravo na upotrebu svog jezika i pisma u javnoj komunikaciji, slobodu misli i govora, bez obzira na brojnost etničkih grupa kojima pripadaju.
Dalmatinski demokratski forum duboko je uvjeren kako nacionalna ili vjerska pripadnost svakog pojedinca mora biti prepoznata kao njegovo neotuđivo, osobno i intimno pravo, kao i želja ili odbijanje izjašnjavanja o istom.
DDF se zalaže za izgradnju društva koje će počivati na istim osnovama kao i moderna građanska društva diljem Europe, za sekularnu državu koja neće dopustiti klerikalizaciju društva i uplitanje crkve u državne i javne poslove.
Inzistiraju na javnoj i sudskoj osudi svih ratnih zločina i njihovih počinitelja koji su se dogodili na teritoriju Dalmacije, kao i cijele bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, i protiv su toga da građani Dalmacije trpe zbog neefikasnosti centralnih vlasti pri saradnji sa Tribunalom za ratne zločine u Haagu.
Dalmatinski demokratski forum najoštrije se protivi teritorijalnim podjelama u Dalmaciji po etničkom načelu, a i najoštrije osuđuje županizaciju i metropolizaciju Republike Hrvatske koja je u ovih 30 godina donijela više štete nego koristi.
Protiv su vezivanja položaja pojedinih nacionalnih zajednica u Dalmaciji, odnosno na cjelokupnom prostoru Republike Hrvatske uz položaj hrvatske nacionalne zajednice u njihovim matičnim državama, kao i uz položaj bilo koje nacionalne zajednice u drugim državama.
Smatraju kako je prevladavanje svih problema iz prošlosti jedini način kako bi se okrenuli budućnosti.
Europska i mediteranska Dalmacija
Proširenje Europske unije koje se očekuje u idućih nekoliko godina stvorit će nove okolnosti u Dalmatinskom okruženju tako što će se ona s tri strane graničiti s državama članicama Europske Unije. Ovakav položaj neminovno će donijeti mnoge promjene i potrebu što boljeg i bržeg prilagođavanja.
Proces pridruživanja Republike Hrvatske NATO savezu i Europskoj Uniji završen je. Republika Hrvatska će početkom iduće godine primiti euro kao svoje nacionalno platežno sredstvo – dakle kao svoju monetu, a istovremeno bit će članica jedinstvenog shengenskog prostora. Ovaj položaj Republike Hrvatske koji je na svom početku, otvara nove mogućnosti suradnje i postupnog uvođenja europskih standarda u Republiku Hrvatsku. Dalmacija bi, zbog svog geografskog položaja, tradicije i načina prihvaćanja suvremenih europskih vrijednosti, trebala izgraditi posebno mjesto, posebnu ulogu, ali i odgovornost u procesu integracije Republike Hrvatske u dublje europske integracije. No, ovaj proces primitka eura i pomicanja shengenskih granica na istočne i južne granice Republike Hrvatske ne znači zbilja i dublju integraciju u Europsku Uniju.
Standardi Europske Unije su jasni i moraju prvo zaživjeti upravo na prostoru naše Zlatne regije, što bi bio pozitivan poticaj kako bi i ostali dijelovi naše države ubrzanim tempom slijedile naš primer. U budućoj Europi regija Dalmacija bi trebala, ali i mora, zauzeti mjesto koje joj pripada i koje će njenim građanima omogućiti ostvarenje svih njihovih želja i potencijale, a prije svega život u skladu s najvišim europskim standardima. Za ostvarenje tog cilja Dalmaciji su potrebne nadležnosti koje će omogućiti efikasno funkcioniranje u okviru njezinih realnih potreba.
Suvremena Europa ima dobre načine kako izraziti specifičnosti i potrebe regija i iskoristiti njihove mogućnosti. U skladu s tom praksom, budući Ustav Republike Hrvatske treba osigurati Dalmaciji angažiranje svih svojih potencijala, a u interesu svih građana Republike Hrvatske. Za DDF Europska Unija nije samo cilj i svrha sama po sebi, već prije svega okvir i sredstvo boljeg života.
Uz to, Dalmacija je tisućljećima bila okrenuta Mediteranu, a pogotovo zapadnom Mediteranu. Dalmacija kao pomorska i ribarska zemlja okrenuta zapadnim civilizacijama treba napraviti rez s balkanskom i orijentalnom kulturom i ponašanjem, a Dalmaciji vratiti njezinu tradiciju i njezin identitet. Ovo ne znači prekid diplomatskih i konzularnih veza koje Dalmacija ima, ili će imati s balkanskim i orijentalnim državama, već znači strogo sankcioniranje ponašanja koje nije u skladu s mediteranskim duhom.
Zato se i kaže: Dalmacija – mediteranska i europska regija
Dalmatinski demokratski forum će se i u buduće, kao i do sada, zalagati za uspostavu načela ravnopravnosti građana, solidarnosti, decentralizaciju vlasti, regionalizaciju Republike Hrvatske, poštivanje prava na različitost, nepovredivosti osnovnih ljudskih prava, prava na korištenje materinskog jezika i pisma, prava na imovinsku, osobnu i pravnu sigurnost uz povratak dalmatskom identitetu kao najvišoj vrednoti u Dalamciji.
Comments