Piše: Marietta Candi
Novi podpredsjednik „Dalmatinskog kluba“, Goran Jelić ocijenio je kako je danas velika većina lokalnih samouprava u Dalmaciji „pred bankrotom“, zbog centralizacije države i zbog pretjerane javne potrošnje na lokalnim nivou.
Jelić je u emisiji „Globalne novice“ slovenskog radija Celje rekao kako je od 85 do 90 posto lokalnih samouprava u Dalmaciji pred kolapsom i bankrotom, jer se centralna vlast pojavljuje kao nesolidan partner općinama i gradovima, kao i zbog toga što se u samim lokalnim samoupravama nesavjesno upravlja sustavima.
Dodao je kako je problem i u velikom povećanju javne potrošnje u općinama i gradovima, kao i činjenica kako je država prenijela neke nadležnosti lokalnim samoupravama, ali bez izvora financiranja tih istih nadležnosti.
„Split kao najveći grad, Zadar kao povijesni glavni grad, Dubrovnik kao najbogatiji grad, ali i ogromna većina lokalnih samouprava u Dalmaciji na pragu su proglašenja bankrota, gašenja svih svojih servisa i traženja pomoći od države za osnivanje novih komunalnih poduzeća i za konsolidiranje starih. Recimo, ne postoji niti jedan grad i niti općina koja je u stanju samostalno izgraditi 100 metara ceste“, ocijenio je Jelić.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo financija, točnije Vlada RH je nedavno prekršilo Ustav RH, jer je lokalnim samoupravama ukinulo prireze, kao izvorni prihod, zbog čega gotovo nitko od općina i gradova nije protestirao.
„Na taj način su utjerali lokalne samouprave u još goru situaciju od one koja se nalazi zadnjih 30ak godina“, rekao je.
Jelić je oštro kritizirao akte kojima se regulira pitanje izbora na lokalnoj razini i rekao kako je ta regulativa veoma loša, pošto se lokalni izbori podcjenjuju za račun izbora za više nivoe vlasti.
„Recimo, apsurdno je to što ne postoji mogućnost da građani, nakon izbora, sruše lokalnu vlast putem, na primjer, referenduma, iako se referendumom potencijalno može smijeniti i predsjednik Republike“, kazao je Jelić.
Dodao je kako na proteklim redovnim lokalnim izborima, koji su održani u vrijeme pandemije coronavirusa godinu nakon parlamentarnih izbora te godinu i pol nakon izbora za predsjednika Republike, građani zapravo i nisu imali mogućnost birati predstavnike lokalne vlasti, već su nosioci lokalnih lista uglavnom bili lideri stranaka pa su birači uglavnom glasali po automatizmu.
„To je bio nedemokratski proces, jer su lokalni izbori bili u zapećku. Također, nema direktnog izbora za gradonačelnika. Iako građani na lokalnoj razini ne biraju svoje predstavnike prema imenu i prezimenu, uz ime stoji naziv političke opcije ili koalicije koja sugerira građanima za koga glasati“, rekao je Jelić i dodao kako takav način izbora na lokalnoj razini nije moguće promijeniti dok god se ne promijeni Ustava Republike Hrvatske i organski zakoni koji čine ustavno zakonodavstvo.
Prema njegovim riječima, treba obratiti pažnju na transferna sredstva koja lokalne samouprave dobivaju iz Državnog proračuna, jer je to jedan od načina kako bi se favorizirale općine koje su „podobne“, odnosno u kojima je na vlasti koalicija slična onoj koja je konstituirala Vladu Republike Hrvatske.
Također je upozorio kako u Dalmaciji jedni ekstremi mogu izroditi druge ekstreme.
Jelić je rekao kako ekstremisti koji se zalažu za ukidanje imena Dalmacije mogu proizvesti drugu vrstu ekstrema u našoj regiji i ocijenio kako je to posljedica činjenice kako se problemi na relaciji Zagreb-Dalmacija ne rješavaju okrivljavanjem Dalmacije od strane službenog Zagreba.
Prema njegovim riječima, pitanje konstituiranje autonomne regije Dalmacije nije samo unutarnje-političko pitanje nego, ako se promatra s aspekta vladavine prava i ustavnih garancija i stečenog prava, to je i vrijednosno i europsko pitanje.
„Za mene je nezamislivo što se ti nesporazumi ne rješavaju, jer oni iznutra stvaraju pritisak“, rekao je Jelić.
Dodao je kako je nedavno u Bruxellesu dobio uvjerenja kako će se u budućim izvješćima Europske komisije i drugih tijela EU o dubokoj integraciji RH posebno povesti računa o tim pitanjima. Naglasio je kako bi se o pitanju Dalmacije i dalmatskog jezika kao službenog trebalo raspravljati 19. siječnja iduće godine.
„A prema mom uvjerenju, pitanje položaja Dalmacije po svom značaju prevladavaju mnoga druga koja su već predmet interesa EU“, rekao je Goran Jelić.
Jelić je upozorio na, kako je rekao, opasnost od pojave čudnih okolnosti kada se prilikom usvajanja sustavnih zakona u Hrvatskom saboru budu svjesno ili nesvjesno oduzmu nadležnosti područja (županija).
„U takvim zakonima se zaboravljaju nadležnosti područnih tajništva i dalmatinske županije se faktički, namjerno ili zbog neznanja zakonodavca, uklanja jedna po jedna nadležnost dalmatinskih županija“, rekao je Jelić.
Uz ocjenu kako takve postupke treba što prije spriječiti, podsjetio je kako će Dalmatinski klub uz vodstvo DDF-a formirala radnu grupu koja bi trebala o tim stvarima razgovarati s Vladom RH.
Podpredsjednik „Dalmatinskog kluba“ ocijenio je danas kako je nedostatak dijaloga u Republici Hrvatskoj ključni problem za trenutno stanje na relaciji Zagreb – Dalmacija.
„Zagreb treba shvatiti kako probleme moramo početi rješavati razgovorom, a ne otvarati rovove tako da svako stoji na svojoj strani, bez dijaloga i dogovora“, rekao je Jelić.
Uz podsjećanje kako postoji obećanje predsjednika RH i prvog čovjeka Vlade RH, Zorana Milanovića i Andreja Plenkovića kako će se poštovati postupak regionalizacije i decentralizacije te sve nadležnosti koje regijama dobiju od EU, rekao je kako Dalmacija, osim toga, ništa drugo i ne traži.
„Činjenica je kako Ustav nije dobar, ali to je posebna priča. Činjenica je kako će morati biti promijenjen i postati demokratičan. No, zakonski i drugi akti koji se izravno referiraju na Ustav nisu potpuno prilagođeni ni ovakvom lošem Ustavu, odlukama Ustavnog suda. Uz te probleme koje de iure od Dalmacije čine koloniju, i komunikacija na relaciji Zagreb – Dalmacija trebala biti bolja,“ rekao je za kraj Jelić.
Comentarios