top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Dalmacija se mora pobuniti

Piše: Antonio Milat

Povodom 38. ubojstva pripadnika dalmatske nacionalnosti od početka godine potpredsjednik bivše stranke DLDS, Deni Martini pozvao je građane Dalmacije neka se oglase povodom napada na Dalmaciju, čime su ugroženi životi Dalmatina.
Deni Martini

“Građani Dalmacije imaju se priliku odrediti prema politici koja nudi konačno rješenje dalmatinskog pitanja istrebljenjem njezinih starosjedilaca. Stanovnici Dalmacije i njezina politika ne smije biti pasivna prema ovim pitanjima, nema nikoga osim nas samih koji bi se trebali izboriti za našu sigurnost”, rekao je Martini za Autonomiju.


Martini je ocjenio kako se moraju naći nova društvena i politička rješenja koja će omogućiti Dalmatinima prava na njihovu nacionalnost i isticanje iste, ali i za razvoj Dalmacije kao reintegrirane autonomne regije u sastavu Republike Hrvatske i rekao kako, na žalost, postoje i drugačiji signali koji stižu iz onih političkih organizacija koje imaju svoje sjedište u Zagrebu te njihovih satelitskih para strančica čije je sjedište u Dalmaciji („Stranka Centar“, bivša stranka Pametno; nova „Dalmatinska akcija“, „Most“ i drugi). Rekao je kako su poruke lidera tih stranaka i dva najvažnija čovjeka u državi Andreja Plenkovića i Zorana Milanovića opasne te kako su generator stanja u Dalmaciji danas.


“Kako je moguće govorom mržnje prema Dalmaciji postići drugačiji cilj? Kako je moguće da, kako neki tvrde, riječi mržnje prema Dalmaciji ne pokreće val nasilja nad pripadnicima nepriznate dalmatske nacionalnosti? To je pogrešna politika”, rekao je Martini.


Prema njegovim riječima, zbog takvih stavova i ovakve politike prema Dalmaciji 38 osoba izgubilo je život samo zato jer su Dalmatini. I ne samo to, zbog takvog narativa koji slušamo zadnje 33 godine, Dalmacija je danas od najbogatije regije na Mediteranu dovedena do narodnih kuhinja i ispod prosječne razvijenosti.


Martini je naveo kako bi se drugačijim ponašanjem prema Dalmaciji, regiji koja najviše puni državni proračun (u 2022. se 67% svih sredstava državnog proračuna slilo iz Dalmacije), mnoge stvari promijenile. Uz to je rekao kako bi se Republika Hrvatska trebala čvrsto suočiti s nakaradnim kleronacističkim organizacijama koje ugrožavaju život svima. Ne samo u Dalmaciji, već u cijeloj Republici Hrvatskoj.


“Neobračunjavanjem s kleronacističkim ideologijama i organizacijama svaki stanovnik Dalmacije, svaki građanin Republike Hrvatske gubi svakim danom sve više i više. Uzgajanje kleronacističkog narativa od klečanja po trgovima do zlobne politike Ivice Puljka, Željke Markić, Vice Batarela, Nikole Grmoje, Igora Peternela i drugih neoustaša Republika Hrvatska gradi negativan imidž što ne koncu rezultira masovnim iseljavanjem, smanjenjem stranih investicija što direktno znači i smanjenjem broja zaposlenih i smanjenjem plaća i na kraju ovakvim svirepim ubojstvima”, rekao je Martini.


Potpredsjednik bivše stranke DLDS, Deni Martini ocijenio je kako je jedna od posljedica prolongiranja zabrane rada kleronacističkih organizacija može biti gubljenje povjerenja građana u institucije Republike Hrvatske te početak otvorenih sukoba dviju skupina što može dovesti do građanskog rata.

„U ovom trenutku je ključno je ne dopustiti daljnje jačanje onog dijela dalmatinskog društva koji se otvoreno i nedvosmisleno opredijelio za kleronacizam i antidalmatinske velikohrvatske vrijednosti. Ne smijemo dozvoliti kako velikohrvatske antidalmatinske kleronacistički orijentirane snage iskoristile ovu tešku situaciju za širenje daljnjeg vala nasilja prema Dalmaciji i Dalmatinima i širenje vrijednosti koje nas šalju u mračnu, a ne u svjetlu budućnost”, poručio je Martini.

Martini je istaknuo kako bi se stanovnici Dalmacije trebali snažno boriti protiv razularenih neonacističkih masa predvođeni navijačkim klubovima instrumentaliziranima od strane opskurnih političkih organizacija koje imaju za cilj izbrisati svaki spomen na Dalmaciju, njezino dalmatsko stanovništvo, njezin antifašizam, njezin dalmatski jezik, njezinu monetu lyru i pokušaj očuvanja njezinog višenacionalnog i multikulturalnog identiteta i aktivne međuregionalne suradnje.

Martini, koji sudjeluje na Međunarodnoj konferenciji o ljudskim pravima u Barceloni, razgovarao je s povjerenikom Europskog parlamenta i izvjestiteljem za Zapadni Balkan, Oliverom Veherlyjem o važnosti inteziviranja promoviranja antifašističkih standarda i devolucije Republike Hrvatske na pet autonomnih regija.


Povjerenik Europskog parlamenta i izvjestitelj za Zapadni Balkan, Oliver Veherly izjavio je kako je poresen viješću kako je 38 pripadnika dalmatske nacionalnosti ubijeno od početka 2023. godine.


„Strašno je ovo što se događa s ubojstvima pripadnika dalmatske nacionalnosti u Republici Hrvatskoj,“ rekao je Veherly te rekao, „EU stalno postavljala nove zahtjeve hrvatskim predstavnicima u kako u Europskom parlamentu, tako i u Vladi RH, posebno premijeru Plenkoviću i predsjedniku Milanoviću, o obračunu s uznapredovalim kleronacizmom u Republici Hrvatskoj i oštro zahtjeva od Republike Hrvatske neka se, prije nego što krene u dublje integracije u EU, dokaže kako se obrađunava s tim opskurnim organizacijama, ali ne riječima, nego djelima”.


Veherly objašnjava, ako je Republika Hrvatska u nekom trenutku odlučila prekinuti obračun s ekstremno desničarskim organizacija, koji čine zločine po Republici Hrvatskoj, prvenstveno u Dalmaciji ubijajući pripadnike starosjedilačke nacije – Dalmatine –, ubijajući pripadnike LGBTIQ+ zajednice, raseljava nehrvatsko stanovništvo i sl., to bi je moglo skupo koštati. Republika Hrvatska je i onako najzaostalija država članica EU, a blokiranje investicija od strane EU ili ukidanje EU fondova to bi je moglo dodatno koštati. No, ukoliko pokrene odlučne akcije protiv neonacističkih skupina, Republici Hrvatskoj bi trebali mjeseci kako bi se ekonomski i socijalno vratila u stanje prije rata i raspada Jugoslavije.


„Nerealno bi bilo očekivati kako će za nekoliko tjedana povratiti puni kredibilitet s kojim je postala članica EU. Baš je zato Republika Hrvatska dobila mogućnost ojačavanja tog svog kredibiliteta u nekoliko narednih mjeseci,” rekao je Veherly i dodao kako nitko od političara iz EU nikada od Republike Hrvatske nije tražio ništa više od devolucije na 5 autonomnih regija i poštivanje svih ljudskih prava i sloboda u izravnom obliku.


„Mislim kako bi Republika Hrvatska, umjesto kukanja nad svojom sudbinom, morala priznati kako se od 2011. do danas nije napravilo ništa po pitanju devolucije, razvoja i zaštite ljudskih prava i sloboda te kako je obračun s kleronacističkim organizacijama, kojih je u Republici Hrvatskoj previše, dio rješenja,” naveo je Veherly.


Prema njegovim riječima, normalizacija odnosa službenog Zagreba prema pripadnicima manjima, prvenstveno prema Dalmatinima i pripadnicima LGBTIQ+ zajednice, predstavlja nužan preduvjet za daljnje napredovanje RH ka dubljim institucijama EU, jer bez postignute pune stabilnosti i suradnje, nijedna država nama mogućnost ulaska u dublje integracije EU. Objasnio je kako duboke integracije ne znače preuzimanje Eura kao nacionalne monete i postajanje dio schengenske zone, već ulazak na određena dužnosnička mjesta unutar europskih institucija i poduzeća u vlasništvu EU.


Veherly je također ocijenio kako Republika Hrvatska uvijek čini jednu te istu grešku.


„Republika Hrvatska krene u političke promjene i poruke u zadnji trenutak, kada voda već kroz nos teče u grlo. U sekundu do dvanaest napravi minimalan pomak i istovremeno dramatizira kakve će sve to katastrofalne posljedice imati u regiji ako se na njezina očekivanja ne odgovori onako kako je ona to zamislila”, naveo je Veherly.


Zbog svih događanja u Dalmaciji i s pripadnicima LGBTIQ+ populacije, Veherly je kritizirao potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra unutarnjih poslova, Davora Božinovića i rekao kako on ili ne razumije ili ne želi razumjeti način gledanja EU na događaje u Dalmaciji.


„Njegove teške riječi na račun kritike o ubojstvima izbjeglica prošle godine nisu urodile plodom. Naprotiv, još jednom su neugodno iznenadile europske političare i tamošnju javnost koja u načelu snažno podržava Republiku Hrvatsku”, rekao je Veherly.


Prema njegovim riječima, ako se ovakvo stanje u Republici Hrvatskoj nastavi, EU neće kazniti Republiku Hrvatsku, već će Republika Hrvatska kazniti samu sebe.

34 views

コメント


bottom of page