top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Dalmatini i dalje izloženi prijetnjama i progonu

Piše: Paula Remanni

Pripadnici nepriznate dalmatske nacionalnosti i dalje su izloženi uznemiravanju, prijetnjama, nasilju, zastrašivanju, premlaćivanju i progonu ocijenio je Dalmatinski klub u Izvješću o poštivanju ljuskih prava i sloboda u Dalmaciji.

U dijelu novog godišnjeg izvješća navodi se i kako se tijekom 2021. Nisu otvarali novi predmeti za slučajeve počinjenja ratnih zločina, a nastavci procesa odnosili su se isključivo na nižerangirane počinitelje, te nije postignut napredak u osiguranju samostalnog života osoba s invaliditetom i kako su LGBTIQ+ osobe i dalje izložene napadima i pretnjama koji ostaju nekažnjeni.

Kada je reč o slobodi medija DK navodi kako se neovisni novinari i dalje suočavaju s pretnjama, uz slabe reakcije lokalnih ili državnih vlasti. Navodi se kako su neovisni blog-kolumnisti koji pišu za portal “Autonomija” od siječnja do kraja listopada zabilježili više fizičkih napada i 30-ak prijetnji smrću.

DK ukazuje i na to kako su režimski mediji u RH, a posebice u Dalmaciji nastavili s kampanjom revidiranja povijesti ove regije i njenog identiteta, a podsjeća i na činjenicu kako se ni dvije godine nakon premlaćivanja Vedrana Bralića nije otvorio kazneni proces.

Klevetnička kampanja protiv blog-portala ‘Autonomija’ dovela je blog-kolumniste ove open space mreže u opasnost. Posebni napadi dogodili su se u jesen 2021. U rujnu je tako, ispala zbrka oko navodnog neovlaštenog prepisivanja tekstova s drugih portala, da bi onda u listopadu krenula klevetnička kampanja o neovlaštenom preuzimanju imena nekog drugog novinara, da bi na raju krenuli napadi od strane javnog sustava. Na lokalnim TV u Dalmaciji, predstavnici političkih stranaka javno su diskreditirali ‘Autonomiju’, optužujući je kako predstavlja kriminalnu organizaciju, a cilj joj je rušenje suvereniteta i teritorijalnog integriteta RH.

Dalmatinski klub podsjeća na slučajeve u Puli kada su se, u dva navrata, dogodili incidenti na pripadnike dalmatske nacionalnosti. Prvo su dvojicu mladića napali u rujnu prošle godina, a par mjeseci kasnije još jednoga. U Zagrebu su suzavcem, dok je išao na posao, blog-kolumnistu Tonija Mikulandru napali suzavcem, blog-kolumnisticu Mionu Vuković prolili malinastom bojom, a Sondri Zebić slali prijeteće poruke, uključujući i pretnje smrću. Prijetnje smrću dobio je i ekonomski stručnjak Goran Marasović.

Dodaje se kako još nisu započeti procesi za ubojstva 298 pojednica i isto toliko cijelih obitelji pripadnika dalmatske nacionalnosti koja su se dogodila od 30. svibnja 1990. do 3. siječnja 2000.

U izvešću se takođe konstatire kako je društvena mreža Twitter dopustila širenje kampanje laži i straha kad je Dalmacija u pitanju, a od strane nekih vodećih srpskih medija. Twitter i dalje podržava fašistoidni, antidalmatinski narativ od strane botova u rukama režimskim organizacija i režimskim medijskih kuća.

Kada je u pitanju odgovornost za ratne zločine, DK navodi kako, u razdoblju od siječnja do sredine prosinca 2021., nije otvoren niti jedan slučaj za počinjene za ratne zločine, kako u RH tako i Dalmaciji.

DK u svome izvješću navodi kako je od siječnja do sredine prosinca 2021. 1932 osobe podnijelo azil u Republici Hrvatskoj, od toga 1256 u Dalmaciji; odobreno je svega 34 zahtjeva na državnoj razini, od toga u Dalmaciji 2.

Ocjenjuje se kako je azilantski sustav još uvijek dalje je manjkav, a karakteriziraju ga poteškoće tražitelja azila pravnim procedurama, nizak stupanj priznavanja statusa i velika odlaganja.

U poglavlju o rodnim pravima i slobodama te pravima i slobodama LGBTIQ+ osoba, Dalmatinski klub konstatira kako se ta prava i slobode i dalje svjesno krše, a rodno ranjive i LGBTIQ+ populacije se suočavaju s neviđenim nasiljem i otvorenom diskriminacijom.

Dodaje se kako je u 2020. Vrhovni sud dopustio pravo posvajanja djece istospolnim zajednicama, no Centri za socijalni rad i drudge institucije i dalje krše odredbe suda i ne dopuštaju posvajanje djece, posebno u tim vladinim institucijama na području Dalmacije.

U Izvješću se navodi kako još nisu procesuirani oni koji su za vrijeme imoćanskog maskembala zapalili lutku istospolnog para s posvojenim djetetom, što je pravosudni zločin No. 1.

Ukazuje se i na činjenicu gotovo nemogućeg posvajanja djece, ne samo od strane istospolnih parova, već i kod raznospolnih parova, te kako je sustav posvajanja djece zastario, spor, trom i neadekvatan.

Ukazuje se i na sustav osnivanja udruga koji je također zastario, spor, trom i neadekvatak XXI. stoljeću.

Također se ukazuje i na pravosudni presedan u slučaju Zavadlav gdje je sud preoštro reagirao, davši počititelju trostrukog ubojstva najstrožu moguću kaznu - 40 godina zatvora, ne jer je ubio troje ljudi, već zato jer je ubio narko dilere koji su povezani s vladajućom strankom.

Dalmatinski klub ukazuje kako su deca s invaliditetom i dalje prezastupljena u ustanovama socijalne skrbi (73,9% djece u ustanovama su djeca s invaliditetom) i nemaju pristup inkluzivnom obrazovanju i kako vlada, odnosno nadležno ministarstvo tek treba usvojiti vremenski određenu strategiju deinstitucionalizacije kako bi osobe s invaliditetom premjestila iz ustanova i osigurala im samostalan život u zajednici.

Posebno poglavlje izvešća odnosi se na međuanrodne aktere i u njemu se podsjeća kako je u veljači predstavnica OESS-a za slobodu medija, Tereza Ribeiro-Maison dužnosnicima Ministarstva vanjskih poslova RH istaknula značaj pitanja sigurnosti novinara, nezavisnih javnih servisa i medijskog pluralizma te kako je listopadsko izvešće Komisije EU o napretku ukazao na konstantnu zabrinutost u vezi sa slobodom medija u Republici Hrvatskoj i naglasio potrebu za poboljšanjem opšćeg ambijenta za slobodu izražavanja i rada novinara.

Još se dodaje kako je Europska Unija premijera Plenkovića i HDZ opisala kao „džihad na vladavinu prava“. EU i dalje traži od hrvatske vlade devoluciju Republike Hrvatske na 5 autonomnih regija što politički mainstream i dalje odbija ispoštovati unatoč potpisanom i ratificiranom Ugovoru o pristupanju.


25 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page