top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Dalmatinska autonomija je potreba

Piše: Sondra Zebić

Koordinator prodalmatinske inicijative DDF, Vedran Bralić izjavio je u četvrtak za slovenski radio Celje kako je dalmatinska autonomija politički potreba, a ne trkeljanje skupine razbijača RH kako ocjenjuju velikohrvatski neonacisti.

“Prema svim relevantnim međunarodnim dokumentima koje je Republika Hrvatska ratificirala ili na bilo koji drugi način ugradila u vlastito zakonodavstvo, Dalmacija bi trebala biti autonomna regija sa svojim zakonodavnom, izvršnom, sudskom, upravnom i fiskalnom vlašću u povijesnim granicama, gdje je to moguće ne zadirući pri tom u teritorije drugih država. Dalmacija je isto tako uporište za modernizaciju i ubrzani ekonomsko-socijalni razvoj Republike Hrvatske. Ideja dalmatinske autonomije ne može se i ne smije se svesti na puko prebrojavanje zastupnika u Hrvatskom saboru, jer svi znamo kako se i na koji način postaje zastupnik”, rekao je Bralić u emisiji Globalne Novice slovenskog radija Celje.


Založio se za razgovor sa svim relevantnim političkim strankama o pitanju dalmatinske autonomije, pa i s HDZ-om i dodao kako niti jedna tema u tim razgovorima ne smije biti zabranjena, a cilj tih razgovora treba biti Dalmacija, regija koja najviše uplaćuje u državni proračun, a najmanje dobiva iz njega. Tema dakle mora biti prestanak bezočne otimačine i podizanje Dalmacije na njezine noge.


Bralić je zatražio od saborskih zastupnika koji dolaze iz takozvanog lijevo-liberalnog dijela političkog spektra neka se uozbilje i krenu s pritiscima na premijera Plenkovića i HDZ zbog prošlogodišnjih ubojstava 106 pripadnika dalmatske etničke zajednice. Naglasio je kako je od 30. svibnja 1990. do kraja prošle godine ubijeno 60 000 Dalmatina, više od 100 000 njih je nasilno raseljeno, oko 4 000 osoba pripadnika i pripadnica dalmatske etničke zajednice je silovano, mnogi su završili po kazamatima iako nikada nisu napravili nikakvo kazneno djelo te u Republici Hrvatskoj živi više od 50 000 Dalmatina koji nisu upisani u zadnji popis stanovništva.


“Koji je cilj pritiska na dalmatsku etničku zajednicu? Postoji li bilo kakav projekt, osim želje za istrebljenjem dalmatinskih starosjedioca i dolaska na vlast; kako se jedna vrsta nemoći zbog toga što HDZ nema legitimitet vladati Dalmacijom, koja je vidljiva od 1990. do danas, zamijeni nekim lažnim legitimitetom?”, upitao se Bralić i dodao kako će HDZ i bilo koja druga stranka bude imala natpolovičnu većinu svih upisanih u biračke spiskove.


Prema njegovim riječima, HDZ nema plan vladanja Dalmacijo, ni bilo kojom regijom u RH a kamo li cijelom državom, dok druge stranke također nemaju relevantne planove već samo spiskove lijepih želja.

 

„Stoga, pozivam stanovnike Dalmacije neka pokažu građanski neposluh prema političkoj sceni u RH.  


Oštro je kritizirao Vladu Republike Hrvatske i rekao kako nije hrvatskom nacionalnom interesu, a pogotovo nije u dalmatinskom regionalnom interesu da u njoj sjedi 20 nesposobnih ali poslušnih ministara, poput ministra vanjskih poslova koji tek sada uči engleski jezik, ministra za graditeljstvo i urbanizam koji pojma nema što je urbanizam, ministra energetike koji ne zna šta je energetika, ministarke poljoprivrede, kojoj javnost ne zna ni ime ni prezime, guvernera Hrvatske narodne banke koji je raspustio upravni odbor banke.


“Ako HDZ sa 150 zastupnika u Saboru nisu u stanju uraditi nešto što će biti korisno za građane RH, već isključivo za kriminalce i političku kastu onda se građani s pravom trebaju zapitati služi li domaća politika za promjenu stvari na bolje”, ukazao je Bralić na problem.


Dodao je kako nije za „rat” s Andrejem Plenkoviće i Hrvatskom demokratskom zajednico i rekao kako općedruštveni cilj treba biti ispravak svih onih nepravdi koje su se Dalmaciji dogodile od 1871. na ovamo i popravak svega onoga u čemu su prethodne generacije pogriješile.


Na pitanje novinarke Radija Celje, Tinkarne Potočnik kako službeni Zagreb danas gleda na Dalmaciju, ocijenio je kako od 1990. do danas, i Vlada RH i Sabor i predsjednik, doživljavaju Dalmaciju kao ratni plijen.


“Službeni Zagreb na Dalmaciju gleda kao Srbi na Republiku Kosovo – kao na ratni plijen. S tom razlikom što je Srbija zbilja prvi put u svojoj povijesti na područje Kosova ušla zahvaljujući tome što su Bugari oslobodili Kosovo od Turaka, a Dalmacija je 1921. ušla u sastav Kraljevine SHS, što joj je najveća povijesna pogreška. Stoga je danas na djelu proces poništavanja Dalmacije ne samo kao povijesne autonomne regije, već i njezina imena.

Stoga, HDZ danas sa svojim ekstremno desničarskim saveznicima svaki pokušaj razgovora o dalmatinskoj autonomiji pokušava prikazati kao separatizam”, objasnio je Bralić.


Prema njegovim riječima, upravo Dalmacije je najviše zainteresirana za dublje integracije Republike Hrvatske u mediteranske, sjevernoatlantske i europske inicijative, jer svojim povijesnim, kulturološkim i civilizacijskim nasljeđem ima poseban interes za te procese.

Bralić je rekao kako će inicijativa DDF-a mijenjati svoje osnivačke dokumente i svoj organizacijski oblik, koji će biti predložen.


Cilj ovih promjena je preobrazba iz inicijative u udrugu. Objasnio je kako želi da se više čuje za njihov rad. A što se tiče organizacijskih oblika, jednom kada se ojača i dođe do više lokalnih jedinica, svaka od njih će uživati punu autonomiju u skladu sa zalaganjem centrale za širokom autonomiju Dalmacije. Rekao je i to kako će svaka organizacijska jedinica i u vertikalnom i u horizontalnom smislu imati punu podršku inicijative i “apsolutno uvažavanje” regionalnih interesa.


Naglasio je kako se programski cilj DDF-a može definirati devizom “Dalmacija Dalmatinima”.

17 views

Recent Posts

See All

Комментарии


bottom of page