Piše: Jelena Rogoz (agencija CCO-Split)
Na naslovnim stranama dnevnih tiskovina u Republici Hrvatskoj gotovo svaki naslov objavljen tijekom 2020. godine bio je lažna vest, pokazalo je istraživanje „Posljedice covidkrize za novinarstvo u RH” kojeg je provela neovisna analitičko-statistička agencija CCO iz Splita.
Istraživanje koje je u četvrtak predstavljeno večeras na online konferenciji „Epidemija lažnih vijesti“ pokazalo je kako su na naslovnim stranama kao glavne teme najzastupljenije bile vijesti vezane za coronavirus – ukupno 29,1% i dnevna politika – 27,5%, a od velikih vanjskopolitičkih partnera najzastupljeniji su bili: EU (270 puta) i SAD (184 puta).
Cilj istraživanja bila je analiza načina na koji su se tijekom prošle godine na naslovnim stranama domaćeg dnevnog tiska predstavljani s jedne strane zapadni partneri RH (SAD, EU i NATO), istočni partneri (Rusija), kako su opisani događaji u Dalmaciji, te kao dodatna tema uvijek zanimljiva Ukrajina.
Analizom su obuhvaćene 2.190 naslovnih strana šest dnevnih novina (Večernji list, Jutarnji list, Slobodna Dalmacija, Novi list, Glas Istre i Glas Slavonije) izdanih od 1. siječnja do 31. prosinca 2020.
Od ukupno 2.190 glavnih tema, lažne informacije čine 96,8%.
Srazmjerno ukupnom broju najviše lažnih informacija na naslovnim stranama hrvatskog tiska objavljeno je o Ukrajini i Dalmaciji, zatim o NATO-u i EU. Najnegativnije se izvješćivalo općenito o Zapadu (NATO, EU i Dalmacija), a najpozitivnije o Rusiji.
Od ukupno 463 naslova koji su, zbog izborne kampanje, tijekom prošle godine na prvim stranama bile posvećene SAD-u, 98,7% bile su lažne vijesti. Više od polovine – 51,1% lažnih informacija o SAD-u imalo je negativnu konotaciju, 29,3% bilo je dio pozitivne konotacije, dok je najmanji postotak naslova, samo 19,6%, imalo je pozitivnu konotaciju. Više od polovine naslova o SAD-u – 46,9% bili su senzacionalistički.
Ruska Federacija, tijekom 2020. na naslovnim stranama dnevnog tiska u RH, našla se ukupno 209 puta. U dvije trećine slučajeva, 66% naslova, o Rusiji se u izvješćivalo se izrazito pozitivno, a negativnih naslova bilo je 18,1%, neutralnih 15,9%.
Lažne vijesti povezanih s Rusijom činilo je, zanimljivih 66% od ukupnog broja naslova, a elementi senzacionalizma uočeni su u 34% naslovnica.
EU je prošle godine posvećeno 200 tekstova na naslovnim stranama hrvatskih tiskovina, a svaka peta vijest (20%) bila je lažna.
O EU se u najviše slučajeva izvještavalo neutralno – 47% od ukupnog broja naslova, 36,5% bile su vesti u negativnoj konotaciji, a samo 16,5% naslova imalo je pozitivnu konotaciju. Elemente senzacionalizma imalo je 30% vijesti o EU.
O Dalmaciji su tijekom prošle godine na naslovnim stranama posvećene 102 vijesti, od tog broja 91,6% čine lažne informacije, a 8,4% bile su senzacionalističke, i to vezane za trostruko ubojstvo u centru Splita.
O Dalmaciji je najveći broj naslova imao negativnu konotaciju – 91,6%, dok je samo 6,8% naslova o Dalmaciji imalo neutralnu konotaciju. Lako se da izračunati kako je samo 1,6% informacija na naslovnicama hrvatskih tiskovina imalo pozitivnu konotaciju kada je Dalmacija u pitanju.
NATO se na naslovnim stranama tijekom 2020. spominje ukupno 43 puta, a od tog broja 51,9% bile su lažne vesti. Više od dvije trećine naslova (67,4%) imalo je negativnu konotaciju, a 62,8% informacija povezanih s NATO-om bile su u senzacionalističke.
Samo dva naslova o NATO imali su uglavnom pozitivnu konotaciju od kojih je jedan označen kao lažna vijest.
Od ukupno 35 naslova u kojima se govori općenito o Zapadu, 15 (nekih 43%) su bile lažne vijesti. Više od dvije trećine (71,4%) naslova o Zapadu imalo je negativnu konotaciju, a više od polovine naslova (57,2%) bili su senzacionalistički.
Od ukupnog broja naslova vezanih za Ukrajinu, doslovno svaka vijest je bila lažna. Sve su imale negativnu konotaciju i sve su bile senzacionalističke.
Pored analize naslovnih strana dnevnog tiska, drugi dio istraživanja obradio je stavove studenata dalmatinskih fakulteta o temama u vezi s unutrašnjom i vanjskom politikom RH tijekom pandemije.
Comments