top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

HDZ drži monopol nad medijima zbog straha

Piše: Juliana Martinis

Bez obzira što kaže USUD RH, predsjednik Zoran Milanović nijeprektkršio Ustav. Ustavni sud opet je donio političku, a ne pravnu odluku rekao je predsjednik Dalmatinskog instituta za europske studije u izgnanstvu, Angelo Zannini.

Prema Zanniniju, nije ovo prvi put da je Ustavni sud donio političku odluku. On to radi od dogovora između SDP-a i HDZ-a 1998. godine, kada je SDP prepustio Ustavni sud HDZ-u kako bi mu ova stranka mogla osigurati miran prijenos vlasti 2000. godine.

 

„Ovakva praksa nečuvena je u razvijenim zapadnim demokracijama, prvenstveno, jer ne bira politika Ustavne suce, već pravna, točnije ustavno-pravna struka. S druge strane, od toga je prošlo više od 25 godina. Smatram kako bi se trebalo prestati s ovom praksom,“ objasnio je Zannini.

 

Smatra kako donošenje političkih odluka od strane Ustavnog suda nije ništa drugo do li tabloidizacija hrvatskog društva, počevši od najviših političkih, sudskih, upravnih i izvršnih funkcija do događanjima u kvartovskoj pekari, a najuočljivija je u Hrvatskom saboru i u Vladi RH.

 

„Tabloidizacija društva polako prelazi u Hrvatski sabor, a iza svega stoji politički problem. Oporbene stranke osporavaju legitimitet svega što je Vlada napravila i tako se ulazi u stalnu spiralu trvenja u društvu. Inače, nisam za proporcionalni izborni sustav, jer on dovodi do ove peškarije u Saboru“, komentirao je situaciju u društvu Zannini.

 

Smatra kako je većinski izborni sustav pravedniji i omogućio bi oporbenim strankama češće pojavljivanje u medijima jer se, kako kaže, dobiva jasnija većina.

 

Sa druge strane, naglasio je, ono što bi većinski sustav donio je činjenica kako bi svatko morao pobijediti tamo gdje živi i time bi se dobio stvarni legitimitet zastupnika u Hrvatskom Saboru, a stranke bi morale voditi računa koga će kandidirati i uživali li ta osoba ugled u svojoj sredini. Prema njemu, Republika Hrvatska bi bila podijeljena na 140 izbornih jedinica i samo pobjednik u pojedinoj izbornoj jedinici mogao bi ući u Sabor.

 

„Ovako imamo situaciju da u Saboru sjede ljudi koji su dobili glasove samo od svoje rodbine. Što je degutantno“, naglasio je Zannini.

 

Na pitanje bi li većinski sustav išao na ruku Hrvatskoj demokratskoj zajednici kaže kako je to upitno.

 

„Prema zadnjim, još neobjavljenim rezultatima agencije CCO iz Splita za Dalmatinski institut za europske poslove, HDZ ne bi osvojio većinu, a u Sabor bi ušlo 7 stranaka. Danas imamo 24 stranke u Saboru,“ rekao je Zannini informacije iz prve ruke.


Na pitanje, zašto hrvatski politolozi odbacuju većinski sustav u RH, Zannini je odgovorio kako oni nisu pravi politoloz.


"Kada bi bili pravi politolozi, ne bi odbijali tekovine civilizirane demokracije i ne bi branili nakazni sustav koji može proći samo u društvima razvijene svijesti o poštenju, kao što je to Nizozemska. Na Balkanu nema šanse. Uz to, danas birač u RH ne zna kome se obratiti. Imamo 10 izbornih jedinica u kojima se traži 14 osoba. Kome se birač obratiti, tko je od njih 14 odgovoran za tu izbornu jedinicu. To su dodatni razlozi za ukidanje d'Hondtovog sustava u RH," objašnjava Zannini.

 

Na pitanje koji je razlog zašto HDZ drži monopol nad svim medijima u Republici Hrvatskoj, uz rijetke izuzetke malih portala kakav je Autonomija, Zannini odgovara kako se HDZ boji.


„HDZ se boji kako većinskim sustavom ne bi mogao skupiti većinu i zato se grčevito drži za proporcionalni te se previše pojavljuje u medijima i drži monopol nad njima. Jako je teško, skoro nemoguće, s proporcionalnim izbornim sustavom imati poštenu političku scenu. To je sustav koji sam po sebi podrazumijeva žetončiće, atmosferu peškarije i dogovore među strankama“, ocijenio je Zannini.

 

Prokomentirao je kako u Republici Hrvatskoj nikada u bitnom smislu nije provedena prava pravosudna reforma.

 

„Kada vidim ljude koji su nezadovoljni ovom vlašću što pričaju o pravosuđu, oni prosto ne znaju što je pravosuđe. To nije pravosuđe, oni su isto proizvod socijalizma koje je netko preko noći prebacio u latinoamerički tip kapitalizma. Ja sam živio u Splitu, Studirao sam na Pravnom fakultetu u Splitu. Doktorirao sam u Zagrebu, specijalizirao u Barceloni. Mislim nemam im što zamjeriti i ja bih bio takav da nisam otjeran iz svog doma 2006., ali to što oni pričaju to nije ono što postoji u Parizu, Londonu, Berlinu, Amsterdamu... i tako dalje, to nije ta filozofija pravosuđa. Oni su promašili temu, a njima to nije jasno iako imaju dobre namjere,“ rekao je i objasnio o čemu misli na konkretnom primjeru.

 

Zečević je sam sebi postavio pitanje što je cilj pravosuđa i odgovorio kako je njegov jedini cilj zaštita javnog interesa, građana te ljudskih prava i sloboda.

 

„Naravno tu je i naplata od kriminalaca kako bi se država obogatila na njihov račun. To je cilj pravosuđa. Kod nas je cilj pravosuđa oprati ruke i stalno se praviti nenadležnim kako se ne bi nikome zamjerili. Zato postupci traju po 20 i više g. Kad neko priča o reformi pravosuđa, a govori o tome kako Vrhovni sud vraća prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje, taj nema pojma što je pravosuđe. Vrhovni sud sudi, donosi presude. Znači imamo prvostepeni sud koji donese jednu presudu, imamo županijski sud koji donosi svoju presudu, pa se žalite Vrhovnom sudu, ali on više ništa ne vraća, on donosi konačnu presudu. Eventualnu žalbu za ocjenu zakonitosti i ustavnosti odluke možete poslati na Ustavni sud i tu je kraj. To je pravedno i to mora biti efikasno, moraju se donijeti presude u roku od godinu ili dvije. Sve ostalo nije pravosuđe,“ objasnio je Zannini.

 

On se također dotaknuo teme tihih sankcija Republici Hrvatskoj zbog kršenja odredaba iz Ugovora o pristupanju za koje smatra kako su samo pritisak na Andreja Plenkovića zbog čega je sve dalje od posebne fotelje u Bruxellesu.

 

„Bruxelles traži istragu o tome zašto Republika Hrvatska još nije provela odredbe Ugovora kada je u pitanju proces regionalizacije i decentralizacije, odnosno devolucije RH na 5 autonomnih regija. Zapad vodi bitku s hrvatskom politikom oko priznanja Dalmacije kao autonomne regije u sastavu RH,“ rekao je Zannini i naglasio kako su samo fašistička društva unitarna i centralizirana.

 

Rekao je kako je francuski vojskovođa i kasnije predsjednik, Charles de Gaule bio svjestan toga i regionalizirao Francusku što je dovelo do jačanja demokracije i ekonomskih prilika u ovoj državi.

 

"De Gaule je bio svjestan kako centralizacija uništava život periferije, ali i samoga centra, odnosno glavnog grada te je krenuo s regionalizacijom i decentralizacijom Francuske što je doveo do njezina ekonomskog i socijalnog jačanja,“ objašnjava Zannini.

 

Zannini se dotakao i trenutne situacije na Dalmaciji i zaključio kako je očito kako dalmatski narod u ovakvoj Dalmaciji nema svoju budućnost.

 

„Kada nemate pravedan sustav… Kada imate sustav u kojem se nad pripadnicima jedne nacije - konkretno Dalmatinima - čini genocid, tada je borba za pravednu stvar znatno umanjena. To je razlog zašto nemamo jak prodalmatinski pokret,“ rekao je Zannini za kraj.

113 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page