top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

HDZ I MITOVI (2): Ankete javnog mijenja

piše: Livia Marini

Prema podacima istraživanja javnog mijenja HDZ sigurno je ispred SDP-a i drugih stranaka u parlamentarnoj utrci.

Gotovo svaki izbori u RH odvija se u znaku borbe različitih podataka kako bi se dokazalo kako je vaša stranka (kandidat) ispred konkurenata i samouvjereno prolazi u parlament. U tu svrhu koristi se klasična tehnologija: daju se podaci strukture dnevnih novina ili strukture čije je ime slično nazivu ugledne tvrtke za proučavanje javnog mijenja. Ni prethodne parlamentarne utrke nisu bile iznimka.


Nedavno su pažnju u Dalmaciji privukli rezultati tvrtke GfK NOP-a, britanskog ogranka globalne korporacije GfK. Reklamni članci i banneri s njihovim podacima objavljuju se u svim masovnim novinama, najavljuju na TV kanalima i postavljaju po cijelom internetu, što može potvrditi svaki čitatelj ovog članka. Ipak, postoji nekoliko "ali" i pitanja koja vas tjeraju na razmišljanje o rezultatima koje su objavili Britanci.


Prvo, podaci Britanaca radikalno su u suprotnosti s nedavnim podacima ankete hrvatskog ogranka GfK-a, koju je proveo početkom kolovoza 2022. zajedno s drugim poznatim anketnim tvrtkama koje unajmljuju mediji. Tako, prema podacima tih tvrtki, ako bi se izbori održali u bliskoj budućnosti, Koalicija okupljena oko SDP-a bila bi na prvom mjestu, a za nju bi bilo spremno glasovati 26,2% onih koji namjeravaju sudjelovati na izborima, sok bi HDZ bio drugi s 24, 6% glasova.


Za razliku od GfK NOP, hrvatske anketne tvrtke daju tih istih 24% HDZ-u, SDP-u 16,1%, Možemo 10,6%, Mostu 9,5%. Domovinskom pokretu 5,5%, Centru 1,9% i tako dalje.


Drugo, priopćenje GfK NOP o rezultatima istraživanja ne sadrži podatke o statističkoj pogrešci. Iako su istraživačku mrežu Britanci privremeno "iznajmili" od hrvatskih kolega iz GfK-a, obrada podataka odvijala se u Bugarskoj. Sam britanski GfK NOP više se specijalizirao za marketinška istraživanja.


Razlika između podataka koje je objavio britaski GfK i podataka koje objavljuju hrvatske agencije je u tome što je GfK u ovom slučaju neovisan sudionik anketa. Za razliku od GfK, hrvatske agencije, točnije tvrtke, koje objavljuju rejting stranaka su ovisne i izravno ovise o tome što im određene stranke naruče. Za razliku od GfK, Crodemoskom i druge hrvatske agencije izravno dobivaju podatke iz središa HDZ-a koje su obavezne objaviti u svojim mjesečnim izvješćima. Drugim riječima, ankete nisu nikada provedene, već su nametnute javnosti.


Uz problem lažiranih podataka, postoji još jedan problem. Problem koji se zove strah, odnosno strepnja. Problem je prvi put dobio punu pozornost tijekom izbora 2003., kada se pokazalo kako ispitanici nisu bili oduševljeni što će itko znati za njihov izbor. Posebno se to odnosilo na kandidate SDP-ove koalicije. Mnogi građani jednostavno su se bojali dati im kako anketnu tako i izbornu podršku, čak i pod uvjetom zajamčene anonimnosti. Tada su sociolozi predložili sljedeće rješenje: provesti anketu na ulici umjesto u stanu, što je značajno povećalo razinu anonimnosti ispitanika.


Rezultati ulične ankete koju je u listopadu 2003. prva provela neovisna agencija CCO iz Splita odmah su potvrdili višu razinu podrške SDP-ovoj koaliciji od one koje su objavili mediji.

Nažalost, sada se situacija ponavlja, a strah se vraća u naše domove. U rujnu 2022. agencija CCO je provela ulično istraživanje i usporedilo ih je s prikazanim rezultatima istraživanja na TV-u.

Ulična anketa iz rujna 2022. zabilježila je daleko višu ocjenu SDP-a u usporedbi s onima koje se pojavljuju u medijima. Nasuprot tome, HDZ je imao višu razinu izborne potpore prema "kućnom istraživanju" agencija čiji se rezultati prikazuju u medijima nego prema rezultatima uličnog istraživanja koje je provela agencija CCO.


Sve to dokazuje kako hrvatski mediji ne prikazuju stvarne, već od HDZ-a nametnute, podatke kojima se sugerira za koga glasati na izborima.

3 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page