top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Iskustvo Dalmacije može pomoći RH

Piše: Antonio Ivanišević

Šef Delegacije Europske unije za Zapadni Balkan, Emanuele Giaufret izjavio je jučer u Strasbourgu kako bliski odnosi koje je Dalmacija imala s drugim regijama mogu biti izuzetno značajni za demokratizaciju i normalizaciju RH.

Giaufret je na tematskoj sjednici europskog parlamenta posvećenoj pitanjima slobode medija te općenito građanskih i političkih sloboda u Republici Hrvatskoj rekao kako predtuđmanovsko iskustvo Dalmacije kroz njezino bivše članstvo u Skupštini europskih regija i kroz njezino bivše sudjelovanje u provedbi Jadranske strategije može biti veoma značajno za Republiku Hrvatsku.


“Iako EU nema mandat utjecati na teritorijalno-administrativnu organizaciju neke države, obveza RH je striktno provođenje odredaba o regionalizaciji i decentralizaciji koje su zapisane u Ugovoru o pristupanju. Uz to, iskustvo je pokazalo kako ukoliko odgovarajuće strukture za provedbu projekata postoje na regionalnom i na lokalnom nivou”, rekao je Giaufret.

 

Prema njegovim riječima, Republika Hrvatska treba osposobiti kapacitete za provedbu regionalne politike s ciljem smanjenja socio-ekonomskog jaza kako između regija unutar države tako i između regija EU.

 

“Dalmacija je, uz Vojvodinu, bila model multietničke i multikonfesionalne zajednice u Jugoslaviji koja je razbijena dolaskom nacionalističkih snaga na vlast 1990. godine. Iskreno se nadam kako će Dalmacija imati snage za obnovu svoga multietničkog i multikonfesionalnog karaktera”, rekao je Giaufret.


Predstavnici prodalmatinskih inicijativa: DDF i Dalmatinski klub, Vjeran Vastić i Majda Iris Stefanelli rekli su kako su se predstavnici Dalmacije spremni uključiti u pregovaračke timove Republike Hrvatske i svojim iskustvom u vezi s regionalnom suradnjom doprinijeti bržem razvoju demokratizacije ove države.


“Dalmacija je okružena drugim regijama i dio je jedne države članice EU i dvije države članice NATO-a, stoga jako dobro znamo kako one funkcioniraju stvari u ovom dijelu Europe. Dalmacija ostvaruje međuregionalnu suradnju i u tom smislu možemo ponuditi svoje iskustvo kada je u pitanju normalizacija RH kao i njezina demokratizacija. Vrlo smo uspješni u korištenju programa prekogranične suradnje”, rekao je Vjeran Vastić.


Podsjetio je kako je bivša SFR Jugoslavija prije nešto više od 35 godine, 1989. godine, podnijela zahtjev za pridruženje tadašnjoj Europskoj ekonomskoj zajednici.

 

“To je bilo poučno iskustvo, jer ako se ne iskoriste prilike, onda se može lako izgubiti 35 godina. To što je RH postala članica EU 2013. ne znači ništa jer je u neiskorištenom razdoblju izgubljeno više od onoga što se dobilo. A za to nisu krivi ni rat ni ne znam što – kriva je lopovska antidalmatinska politika vladajuće stranke”, rekao je Vastić.


Vastić je rekao kako bi, kada bi Republika Hrvatska bila regionalizirana i decentralizirana, Dalmatinski sabor imao veoma važnu ulogu kroz članstvo u Skupštini europskih regija.

 

“Primjeri dobre prakse i multietničkog zajedničkog života na prostorima ove regije bile bi od velikog značaja za normalizaciju i demokratizaciju Republike Hrvatske”, poručio je Vastić i ocijenio kako poseban akcent treba staviti na sredstva predviđena za ruralni i otočni razvoj.


Gospođa Stefanelli rekla je kako su niži organi vlasti veoma važni u implementaciji usvojenih zakona i odluka. Ona je rekla kako su veoma važne i sugestije koje promatrački tim dobiva od neformalnih predstavnika Dalmacije i dodala kako je njezina instrukcija svim podgrupama u promatračkom timu neka se uvaže mišljenja i stavovi Dalmacije.


Stefanelli se založila za primjenu načela supsidijarnosti i u Republici Hrvatskoj te ocijenila kako regionalna decentralizacija jača državu a ne slabi je. 

 

“U praksi to znači kako sve što se može riješiti na lokalnom nivou, treba biti riješeno na lokalnom nivou, kako se na regionalnom nivou treba riješiti sve ono što se ne može riješiti na lokalnom bez da se prenosi na nacionalni nivo”, rekla je Stefanelli.

 

Prema njezinim riječima, sve one države koje su prošle kroz proces regionalizacije i decentralizacije u pravilu su ekonomski razvijenije i funkcionalnije, zbog čega se i Republika Hrvatska treba rukovoditi tim principom, jer kada god je službeni Zagreb zanemarivo regije, RH se udaljavala od Europe.

21 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page