top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

JEDNAKOST NA HR NAČIN Gradske vlasti obmanjuju javnost, cijena vrtića nije jednaka za sve



O inicijativi izjednačavanja cijena u svim vrtićima, bili oni gradski, privatni ili vjerski, govori se već duže vrijeme. Najavljivano je da će cijene biti izjednačene i ranije, no bez obzira na ‘kašnjenje’, javnost je s velikim odobravanjem dočekala objavu Grada da će svi roditelji predškolske djece na području grada Splita od lipnja 2020. plaćati jednaku cijenu vrtića. Ako pitate bilo koju političku opciju, upravo će ovu inicijativu izdvojiti kao jedan od najvećih uspjeha trenutne gradske vlasti, pa je tako i odluka o izjednačenju u Gradskom vijeću izglasana jednoglasno.


No kako to već biva, kad je nešto predobro da bi bilo istinito, upravo to nije. Tijekom lipnja javilo nam se nekoliko roditelja zbunjenih i bijesnih jer nisu sve cijene svih vrtića izjednačene kako su to najavljivali iz Grada.


– Iz Banovine su izjednačavanje cijene najavljivali za travanj, pa za rujan, a kad su napokon objavili da kreće od 1. lipnja, nazvala sam ravnateljicu cijela sretna, a ona mi objašnjava da nije baš tako kako piše u novinama – priča nam majka djeteta koje pohađa privatni vrtić na području Splita.


– Dijete mi je upisano po alternativnom programu Waldorf i dosad sam plaćala 1.400 kuna, a po novom 1.100 kuna. U gradskim vrtićima je alternativni program Montessori 720 kuna i prema onome što su objavili ispada da su i privatni trebali biti otprilike te cijene. Da odmah kažem, krivnju ne stavljam na ravnateljicu, ona kao privatnik može staviti cijenu kakvu želi. Neizmjerno sam zahvalna što je primila moje dijete kad ga nitko nije htio primiti, ja i muž radimo pa nismo imali druge kad nije ‘upao’ u vrtić. U suzama sam ga ispisala, dan danas me pita za prijatelje iz vrtića… – priča.


Kontaktirala je gradske službe, no nije dobila nikakav smislen odgovor, pa se obratila medijima.


Iako su početkom svibnja priopćili da će svi roditelji plaćati istu cijenu vrtića za svoju djecu, na naš upit iz Grada odgovaraju nešto drugačije.


– Od 1. lipnja 2020. godine kada je stupila na snagu Odluka o načinu i uvjetima sufinanciranja programa dječjih vrtića u vlasništvu fizičkih osoba, udruga i vjerskih zajednica na području grada Splita, i roditelji djeteta koji pohađaju privatni vrtić kojeg sufinancira Grad Split i roditelji djeteta koji pohađaju gradski vrtić, sudjeluju jednako u cijeni redovnog programa, ovisno o vrsti i trajanju, sukladno Odluci o utvrđivanju mjerila za sudjelovanje roditelja u cijeni programa dječjih vrtića i jaslica Grada Splita u iznosu od:

– 495,00 kn za dijete u redovitom 10-satnom jasličkom programu

– 480,00 kn za dijete u redovitom 10-satnom vrtićkom programu

– 410,00 kn za dijete u redovitom 8-satnom vrtićkom programu

– 250,00 kn za dijete u redovitom 6-satnom vrtićkom programu

– 230,00 kn za dijete u redovitom 5-satnom vrtićkom programu.


Posebne i alternativne programe dječji vrtić u vlasništvu fizičkih osoba, udruga i vjerskih zajednica na području grada Splita realizira uz suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja, sukladno odredbama Državnog pedagoškog standarda predškolskog odgoja i naobrazbe. Također, oni samostalno donose odluku o visini posebnog i alternativnog programa. Razlika u cijeni od redovnog programa do pune cijene posebnog ili alternativnog programa, financira se isključivo sredstvima roditelja djece korisnika programa, kako u gradskom (primjerice za likovni, lutkarski, montessori program, …) tako i u privatnom vrtiću.


Velika većina privatnih vrtića na području Grada Splita, koje od 1. lipnja sufinancira Grad, cijenu svojih posebnih programa izjednačila je s cijenom programa u gradskim vrtićima. Uprave privatnih vrtića iz grupacije Montessori i Waldorf samostalno su odlučile o cijeni svog dodatnog, posebnog programa. Dakle, od stupanja na snagu Odluke, prvog dana u ovom mjesecu, Grad Split sredstvima iz Proračuna sufinancira programe u dječjim vrtićima u vlasništvu fizičkih osoba, udruga i vjerskih zajednica na području grada Splita do iznosa ekonomske cijene utvrđene Zaključkom o utvrđivanju ekonomske cijene programa dječjih vrtića i jaslica Grada Splita („Službeni glasnik Grada Splita“ broj 46/14) što znači da će im mjesečno isplaćivati:

– 2.335,00 kuna za dijete upisano u redoviti 10-satni jaslički program – 1.565,00 kuna za dijete upisano u redoviti 10-satni vrtićki program – 1.465,00 kuna za dijete upisano u redoviti 8-satni vrtićki program – 916,00 kuna za dijete upisano u redoviti 6-satni vrtićki program – 905,00 kuna za dijete upisano u redoviti 5-satni vrtićki program


Podsjećamo i kako roditelji s više djece upisane u dječji vrtić, neovisno o vlasniku ustanove, ostvaruju pravo na umanjenje sudjelovanja u cijeni programa sukladno Odlukama o utvrđivanju mjerila za sudjelovanje roditelja u cijeni programa dječjih vrtića, navedenih vrtića.


Nadalje, prednost pri upisu djece u predškolsku ustanovu Grada Splita ostvaruju djeca roditelja podnositelja zahtjeva prema prioritetima koji su utvrđeni Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju i Pravilnikom o načinu ostvarivanja prednosti pri upisu djece u predškolske ustanove Grada Splita (Službeni glasnik Grada Splita 10/11,9/14, 14/16 i 11/17) i to primjenom metode bodovanja. Zahtjevi roditelja boduju se i svrstavaju na zajedničku listu prvenstva za sve četiri predškolske ustanove Grada Splita, temeljem priložene obvezne dokumentacije, prema ukupno ostvarenom broju bodova, od većeg broja bodova prema manjem – odgovorili su iz Grada Splita.


Da pojasnimo, vrtićki program se dijeli na redovni, posebni i alternativni. Posebni su programi poput glazbenog, dramskog, engleskog, tjelesnog i slično dok su alternativni Waldorf i Montessori programa. Gradski vrtići nemaju Waldorf program, a Montessori se naplaćuje 720 kuna. Radi se o programima koji zahtijevaju drugačiji način rada s djecom, više odgajatelja po grupi te drugačije materijale. Roditeljima koji djecu upisuju na ove programe nije jasno zašto je Grad najavio iste cijene za sve, ako to u stvarnosti nije tako.


Ravnatelji vrtića s alternativnim programom koje smo kontaktirali kažu da se o tome znalo od samog početka, nikad nije bilo govora da će cijene alternativnog programa biti izjednačene s onima u gradskim vrtićima.


– Mi nismo izjednačili cijene jer alternativni programi ne mogu biti isti kao u državnim vrtićima. Snizili smo cijenu Waldorf programa s 1.400 kuna na 1.100 kuna, jer Grad subvencionira osnovni dio, ali ne i alternativni program. U  gradskim vrtićima cijena alternativnog programa Montessori je 720 kuna, Waldorf već neko vrijeme nemaju. Mi nikako ne možemo izjednačiti tu cijenu, jer gradski vrtići uvijek imaju odnekud uzeti novac kad im zafali, ali mi to nemamo. Cijene koje imamo zasnivaju se na vrijednosti naših edukacija i materijala. Materijali su izuzetno skupi, na primjer koristimo boje s prirodnim pigmentom koje su izuzetno skupe, pčelinji vosak s prirodnim pigmentom, pravu ovčju vunu, prirodni pamuk, filc, svilu i tako dalje. Igračke koje koristimo su također izuzetno skupe. Hrana koju dajemo polaznicima je biološka i puno je kvalitetnija od ove koja se kupuje u trgovačkim centrima… Morate znati i da privatni vrtići moraju održavati svoje prostore, bez obzira što se dogodi, moramo izdvojiti novce, odnosno podmiriti sve troškove. Naši roditelji su o svemu upoznati. Grad je davao izjave da su izjednačeni programi, ali nije bilo naglašeno da alternativni programi neće imati jednake cijene – objašnjava ravnateljica i osnivačica Waldorfskog dječjeg vrtića Duga


S njom se slaže i ravnateljica Montessori dječjeg vrtiića Mali cvijetak koja objašnjava da jesu snizili cijenu redovnog programa, no na njega se nadograđuje posebni i alternativni, pa roditelji naposljetku plaćaju 950 kuna, što je oko 230 kuna više nego Montessori u gradskim vrtićima. Unatoč svemu, zahvalana je što su gradske vlasti napokon privatne vrtiće prepoznale kao partnere te im počele subvencionirati uslugu po broju djece, a ne po zaposleniku, kako je to bilo do sada. Napominje da je sve roditelje djece upisane u ovaj vrtić na vrijeme obavijestila o visini cijena i usluge, pa nije bilo problema.


Roditelji koji su se obratili redakciji naglašavaju da izvor nezadovoljstva nisu privatni vrtići i osobe koje njima upravljaju već gradska vlast koja je “na sve strane razglasila iste cijene za sve”, iako to nije istina

15 views

Opmerkingen


bottom of page