top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Kako ozdraviti Hrvatski Sabor? Jednostavno!

Piše: Meri Laurentis

Došlo je do toga da je škotski premijer rekao kako su keks i čaj kojim je poslužio goste sam kupio. Je li moguće vidjeti hrvatsku vlast u tom stanju? Odgovor ne ovisi o političarima, već o građanima.

Potpuna transparentnost vlasti načelo je po kojem živi svako normalno demokratsko društvo. Zastupnici i ministri moraju položiti račun za svaku lipu i odreći se blagodati koje su sebi narodni izabranici priskrbili.


Škotska bi tako mogla postati primjer u razvoju upravljivosti vlasti. Načela ugrađena u aktivnosti upravnih tijela Škotske su demokracija sa sedam zvjezdica.


1., zato što je škotski parlament mlad – prvi put se sastao 1999., nakon devolucije Velike Britanije i referenduma u Škotskoj o stvaranju vlastitog zakonodavnog tijela. Republika Hrvatska je sedam godina prije postala neovisna. Dakle, škotski parlament nije opterećen konzervativnim tradicijama. Moderan je i transparentan u svom djelovanju.


2., Škotski parlament bira se prema sustavu kakav je RH imala 90ih: 73 zastupnika – po većinskom modelu, a 56 – po D'Hondtovom sustavu. Jedina razlika je u tome što drugi, proporcionalni dio ne čini sveškotska lista, već osam distriktnih lista, čime se zastupnik približava biraču. Ovo je još jedno korisno iskustvo, jer zastupnici obje sastavnice, htjeli ili ne, rade s ljudima u okruzima.


3., glasovanje u samom škotskom parlamentu odvija se pomoću elektroničkog sustava sličnog sustavu koji ima hrvatski parlament.


Trenutno je u tijeku deveti saziv škotskog parlamenta u kojem apsolutnu većinu glasova ima Škotska narodna stranka (SNP) – glavni pokretač referenduma o neovisnosti Škotske koji se održao 2014. i planira se održati iduće godine. Vladajuća stranka vodi "za-kampanju", pozivajući građane neka glasaju za stvaranje vlastite zasebne države. Glavnim "sponzorom" ideje o neovisnosti Škoti nazivaju naftu pronađenu 1970-ih u Sjevernom moru. "Ovo je naše ulje", - pojavio se ujedno slogan koji je prebačen u materijale za kampanju podrške neovisnosti.


Već danas Škotska ima gotovo potpuni suverenitet sa svojim zakonodavnim i izvršnim tijelima. Škotski parlament nema ovlasti donositi zakone samo o međunarodnim odnosima, obrani, migraciji i socijalnoj zaštiti.


Za sada je broj zagovornika osamostaljenja oko 53%, no rasprava o temi odcjepljenja ne vodi se u hipotetskom smjeru. Škotski političari ne kriju kako, da je njihova država neovisna, ne bi slali vojsku u Irak i Afganistan, te kako bi bilo članica EU. Već se vodi rasprava po kojoj će se shemi dogoditi hipotetski razvod u slučaju pozitivnog ishoda referenduma – nastanka dviju neovisnih država na području Velike Britanije – poput Češke i Slovačke – s jednakim prava na nasljedstvo? Ili ratom kao u Jugoslaviji? Predstojeći referendum naziva se dvobojem aktualnog britanskog premijera Borisa Johnssona i škotske permijerke Nicole Sturgeon. Podrži li referendum neovisnost, bit će to osobni poraz Johnssona koji će ući u povijest kao premijer koji je državu u sadašnjem obliku doveo na rub propasti. Moguća opcija odcjepljenja je i stvaranje vlastite države Škotske u sklopu Commonwealtha – po uzoru na Kanadu ili Australiju, prema kojoj će ona biti potpuno neovisna, ali će na čelu države ostati britanska kraljica. Ili bi se Britanija mogla pretvoriti u Konfederaciju.


Bez obzira na ishod referenduma, jasno je kako škotsko društvo želi još dublju autonomiju od Londona. Kada ankete postavljaju pitanje "Želite li više ovlasti za škotski parlament kao dio Velike Britanije", odgovor "da" raste na 68%.


Parlament Škotske

Škotski parlament glavni je simbol obnove Škotske i njezina kretanja prema neovisnosti.


Zgradu parlamenta - Hollyrood, otvorenu u Edinburghu 2004. godine, dizajnirao je katalonski arhitekt Enrique Miralles, a koštala je 414 milijuna funti. Troškovi u usporedbi s izvornim projektom porasli su deseterostruko – zbog potrebe za jačanjem sigurnosnih mjera nakon 11. rujna, kao i zbog odluke o očuvanju Queensberry House – zgrada iz XVII. stoljeća, koja je danas dio moderne cjeline Parlamenta.


Škotski parlament primjer je potpune otvorenosti vlasti. Sjednice su otvorene za sve građane. Na balkonu s više od 200 sjedećih mjesta moguće je pristupiti rezervacijom ulaznice kupljene putem web stranice Sabora ili telefonom. Jedina upozorenja su kako se gledateljima s balkona parlamenta ne dopušta slikanje i vješanje transparenata te dobacivanje.


Pristup običnih ljudi skupu nije samo jedinstven primjer transparentnosti i priznavanja najviših prava građana. Gledatelji su dodatni kontrolori koji fizički promatraju ponašanje političara i tako ih mogu obuzdati.


U parlamentu gledatelji na svoje mjesto dolaze kroz isto predvorje kao i zastupnici. Dakle, birač i njegov izaslanik u zakonodavnom tijelu također se sastaju na teritoriju uz dvoranu za sjednice. Ovo je još jedna točka njihovog sjecišta, osim stalne prisutnosti zastupnika u svom okrugu, gdje mora živjeti između sjednica. Naravno, zastupnik može živjeti gdje god hoće – ali njegov stan neće biti plaćen iz proračuna.


Glasovanje

Glasovanje u škotskom parlamentu je isto kao i kod nas. Zastupnik mora umetnuti svoju osobnu karticu u otvor za glasovanje i kliknuti "za", "protiv" ili "suzdržan". Ali, sličnosti tu prestaju. U škotskom parlamentu nije bilo niti jednog slučaja da je zastupnik glasovao za svog kolegu. U zastupničkoj glasačkoj kartici jasno stoji kako je predaja drugim osobama kazneno djelo.


Vidjevši snimku s YouTubea kako se odvija glasovanje u Republici Hrvatskoj, škotski zastupnici nisu bili samo zadivljeni – već su nekoliko minuta bili uvjereni da se radi o tomboli – predstavi u izvedbi glumaca.

"Da nam se ovako nešto dogodi, to bi bilo na TV iste večeri. Za takvo ponašanje ovdje ćete jednostavno biti izbačeni iz dvorane," – govori nam zastupnik škotskog parlamenta Bruce Crawford.


Osim različitog mentaliteta zastupnika, postoji nekoliko tehničkih značajki u radu škotskog parlamenta koje ga čine učinkovitim radnim tijelom - a to bi Sabor trebao usvojiti.


1., glasanje se odvija jednom dnevno. Odnosno, zastupnici bi trebali doći u dvoranu oko pet navečer kako bi izvršili svoju volju. Danju je dvorana poluprazna. Jedini sastanak na kojem moraju biti prisutni svi zastupnici je premijerovo tjedno izvješće na kojem mu se postavljaju pitanja.


2., odluke u parlamentu donose se većinom prisutnih zastupnika. Odnosno, glasovanju ne bi trebalo prisustvovati svih 129 članova škotskog parlamenta. A ako ih je samo 19, za odluku je dovoljno deset glasova.


Takav sustav tjera zastupnike na samodisciplinu. Uostalom, ako netko od vladajućih izostane sa sastanka, postoji rizik da oporba, koja je stigla u punom sastavu, neće dopustiti vladajućima da formiraju većinu za željenu odluku.


Dakle, kod zastupnika dominira obveza osobnog glasovanja, kao u RH, gdje je ignoriranje ove odredbe Ustava već postalo norma. Zastupnik je prisiljen dolaziti na sastanke iz pragmatičnih razloga – inače zakon koji je potreban vašoj stranci jednostavno neće biti usvojen.


I još jedno zapažanje – u dvorani za sastanke škotskog parlamenta nema wi-fija. Dakle, ništa ne odvlači zamjenika od njegovih izravnih dužnosti.


Socijalni paket zastupnika

Član škotskog parlamenta prima plaću od 56.000 funti godišnje. To je manje od 5 tisuća funti mjesečno. Ako se preračuna u kune, mjesečna plaća zastupnika u Škotskoj iznosi 44.500 kuna po službenom tečaju HNB-a.


To je ogromna plaća za naše standarde. No, ako se usporedi s osnovnim pokazateljem ekonomske razvijenosti – BDP-om po glavi stanovnika – ispada kako škotski zastupnik zarađuje na razini gospodarske razvijenosti svoje države. Plaća zastupnika u RH iznosi minimalno 20.000 kuna mjesečno plus 35.000 regresa, božičnice i uskrsnice. Uz to, naš zastupnik dobiva i putne troškove i sl. Ti su prihodi nesrazmjerni BDP-u države koja je angažirala izabrane dužnosnike.


Tako je plaća škotskog zastupnika samo 1,5 puta veća od BDP-a po stanovniku u Škotskoj. Dok hrvatski zastupnik prima devet (!) puta više od BDP-a po stanovniku u RH.


Zastupnici putuju unutar Škotske proračunskim novcem. Samo, za razliku od RH, svi troškovi koje pokrivaju porezni obveznici moraju biti opravdani isključivo službenim potrebama. U RH član Sabora može uzeti kartu za bilo koji zrakoplov i koristiti je za bilo koju svrhu. On je nekontroliran.


Osim plaće, proračun Škotske izdvaja 16,3 tisuća funti godišnje za potrebe njegovog ureda u okrugu, plaćanje komunalnih usluga dvorane za prijeme, potrošni materijal. Zastupnik je prisiljen prijaviti sve te troškove. A troškovi zastupnika pokrivaju se samo ako postoji opravdanje i račun. Na web stranici je objavljen iznos novca koji su škotski zastupnici dobili kao naknadu – uz detaljan opis za što je točno taj iznos isplaćen.


Ovo pravilo vrijedi za sve zastupnike uključujući i škotsku premijerku Nicolu Sturgeon na čijoj stranici možete vidjeti izvješće o 4 funte 23 penija za sredstvo za pranje prozora. U RH za slične potrebe zastupnik dobiva 20.000 kn svaki mjesec – odnosno 210.000 grivni godišnje. Riječ je o isplatama za takozvano "obavljanje zastupničke funkcije". I ne samo to, hrvatski zastupnik za te potrebe dobiva više (!) od škotskog. Glavni problem je što se u RH nikome (!) ne prijavljuje trošenje tog novca.


Ellen Forson pomoćnica je škotskog zastupnika Keitha Browna, pokazuje ministrov ured u njegovoj izbornoj jedinici u Alloi, prostoriju od 10 četvornih metara. Imponira skromnost sredine. Ovo nisu ukrasi. Budući da je Kate Brown izabrana iz izborne jedinice, ona mora raditi svaki tjedan u svom mandatnom području. U protivnom jednostavno neće biti ponovno izabrana.


Zastupnica priča općenito impresivne stvari: ako zamjenik ministra nazove svoju suprugu sa službenog mobitela, mora skinuti trošak poziva s općeg računa.


Pomoćnici zastupnika

Za uzdržavanje svojih pomoćnika, zastupnik u Škotskoj ima 59,5 tisuća funti godišnje. Hrvatski zamjenik ima 240.000 kuna godišnje. Odnosno, u Škotskoj zastupnik ima tri puta više novca za pomoćnike nego u RH. Dok životni standard na tim područjima – BDP po glavi stanovnika – varira gotovo 14 puta.


U isto vrijeme, nemoguće je zaposliti svoju ljubavnicu ili kuharicu na ovom mjestu, kao što su to učinili mnogi u RH. U Škotskoj se mora se objaviti oglas kojim se traži za pomoćnik zastupnika, nakon čega slijedi javni natječaj za popunjavanje tog mjesta. U RH – kao u ogledalu. Aparat Hrvatskog Sabora odbija dati čak i popis zastupničkih konzultanata.


Također, parlamentarni zastupnici u Škotskoj – i, shodno tome, članovi vlade – moraju objaviti izjavu o interesima – odnosno kojim se aktivnostima još bave, te obavijestiti o primljenim darovima. Opet, ovo je jedno pravilo za sve. A škotski premijer trebao je izvijestiti i o kemijskoj olovci Mont Blanc koju je dobila na dar od uprave zračne luke u Glasgowu te dvije boce šampanjca od trostruke pobjednice utrke Formule 1 Jackie Stewart. S druge strane, u RH postoji paralelna stvarnost: nemoguće je dobiti izjave o prihodima od zastupnika i osoblja Vrhovne rade.


Naravno, u Škotskoj su takvi atributi ukrajinske vlade kao što su sigurnost, službeni automobil, državna dača i zatvaranje cesta divlji. Zastupnici nemaju osiguran smještaj u Edinburghu. Smatra se kako trebaju živjeti u svojim izbornim jedinicama – zajedno sa svojim biračima. A jedina privilegija koju dobivaju je mogućnost da tijekom sjednica provedu noć u hotelu. Ova se brojka također odražava u izvješćima na web stranici Parlamenta Škotske. Stan u glavnom gradu mogu iznajmiti samo oni zastupnici koji žive predaleko – primjerice, na otocima. U RH se hotel za zastupnike iznajmljuje svih pet godina – bez obzira na to ima li zastupnik stan ili ne.


Sadašnja predsjednica škotskog parlamenta Alison Johnstone loš je primjer za Gordana Jandrokovića. Rekla je kako nema tjelohranitelja, pa čak ni službeni automobil. Također, ona nema državni stan ili kuću. Štoviše, prema njezinim riječima, čak ni šefica škotske vlade Nicola Sturgeon nema tjelohranitelje niti je u posjedu državnih nekretnina.


Prethodni predsjednik škotskog parlamenta Ken MacIntosh također nije imao takve privilegije. "Na dane sjednica živio sam u hotelu i onda sam se vratio u svoju kuću," kaže MacIntosh.


Takva pedantnost rezultat je skandala prije nekoliko godina s troškovima članova britanskog parlamenta. Građani kraljevstva nisu oprostili ekstravaganciju svojih zastupnika – na posljednjim izborima sastav Donjeg doma britanskog parlamenta prepolovljen je.


Škotsko gorje

Prva žena Škotske Nicola Sturgeon najviši je dužnosnik ove poluneovisne države koja upravlja ekonomijom teškom 150 milijardi funti (preko trilijun kuna).


Za vrijeme rada na čelu vlade osiguran joj je boravak u Edinburghu. Ovo je kuća Bute. Predsjednik Vlade ovdje živi i istovremeno radi – održava tjedne sastanke Vlade, konferencije za novinare, a prima i strane goste.


Obilazak zgrade vodi Bruce Crawford, škotski ministar za parlamentarne poslove i član samog škotskog parlamenta. Njegova je plaća 96.000 funti godišnje – ali ima dvostruki mandat. Najveću plaću među dužnosnicima ima šef vlade, više od 130 tisuća funti godišnje.


Povijest ove zgrade može pobuditi sumnje u Andreja Plenkovića. I ne samo to, prijašnji premijeri Škotske nisu pokušali privatizirati rezidenciju i ponijeti je sa sobom nakon odlaska. Sama rezidencija je... dar narodu Škotske od markiza Johna Crichton-Stewarta, koji je umro sredinom XX. stoljeća.


Jedino što bi se HDZ-u i ostalim strankama u Hrvatića moglo svidjeti u vezi s škotskim političkim sustavom je to što oporba ondje nema stečena prava – baš kao ni u Saboru. Ali ondje je kontrolna funkcija vlasti kompenzirana hiperaktivnim društvom. Osim toga, jednom tjedno šef Vlade mora doći u parlament na javno izvješće pod kišom pitanja oporbe.


Nedostatak pozicija za protivnike ne znači njihovo ignoriranje. Bivši škotski premijer Alex Salmond morao se ispričati jer je u Bute Houseu ugostio dobitnika na lutriji koji je pristao donirati milijun funti od svojih 161 milijun funti dobitka – ne, ne vladinom dužnosniku, već kampanji za neovisnost – nakon optužbi oporbenog zastupnika Paula Martin-Scott.


Došlo je do toga kako je šef škotske vlade objasnio kako su čaj i keks kojim je počastio sretnog igrača lutrije iz njegove osobne zalihe i potkrijepio to računima.


Je li moguće zamisliti vlast u RH pod takvom kontrolom? Zapravo, odgovor na ovo pitanje ne ovisi o političarima – ovisi o samim građanima.

15 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page