Piše: Daniel Remanni
Sve češće najave formiranja bloka stranaka koje će se zalagati za dalmatinsku autonomiju, a čiju bi os trebala činiti HDZ i nova Dalmatinska Akcija, u prvi plan postavljaju pitanje hoće li HDZ zbilja sudjelovati u tom bloku.
Drugim riječima, je li HDZ nakon brojnih pritisaka iz Bruxellesa napokon promijenio svoj odnos prema Dalmaciji.
Politički analitičar dalmatske nacionalnosti koji živi i radi u Italiji, Ezio Mauro kaže kako nije siguran je li se nešto bitno promijenilo u odnosu HDZ-a prema Dalmaciji.
„Nažalost, u službenim programskim dokumentima HDZ-a, koji se nalaze na njihovoj službenoj web stranici, zapisano je kako se pozicija Dalmacije konačno riješila županizacijom Republike Hrvatske. Ovo znači kako HDZ neće dopustiti započimanje procesa regionalizacije i decentralizacije. Inače, nikada se ne može reći kako je pitanje jedne regije ‘konačno riješeno’, ali je vrlo zanimljivo kako je HDZ zapisao u svoj program ‘konačno rješenje’. Ne budimo naivni. HDZ-u treba slaba Dalmacija kako bi lakše mogao rovariti po Hercegovini i srednjoj Bosni”, ističe Mauro.
HDZ treba definirati politiku
Saborski zastupnik iz redova HDZ-a, Ante Bačić (koji je magistar prava bez da je ušao na pravni fakultet) za program njegove stranke kaže kako ta stranka tek treba definirati svoju politiku nakon izbornog procesa koji će održati iduće godine.
„U ovom trenutku očekujemo zakazivanje sjednica na svim mogućim stranačkim razinama i pripremiti se za programsku skupštinu koja slijedi. Na izbornoj skupštini ćemo definirati naš politički status i provjeriti našu ideološku vrijednost. A nakon toga idemo na stranačke izbore. To što trenutno piše na našim stranicama ne mora ništa značiti, jer se uvijek može promijeniti”, navodi Bačić.
Ezio Mauro kaže kako je, kada je u pitanju regionalizacija i decentralizacija, točnije devolucija Republike Hrvatske koja će voditi prema autonomijama pet regija koje čine Republiku Hrvatsku simptomatična šutnja vrha HDZ-a i samog premijera Andreja Plenkovića.
„Nismo dobili niti jedno mišljenje iz središnjice HDZ-a, osim reakcija dužnosnika županijske podružnice stranke, na pritiske iz Europske komisije o dosljednom poštivanju Ugovora o pristupanju RH Europskoj uniji u kojem stoji kako RH mora zadovoljiti standarde EU i podijeliti se na 5 autonomnih regija. Nisam siguran kakva će biti politika Hrvatske demokratske zajednice prema ovom pitanju”, pita se Mauro.
Koordinator jedine prodalmatinske inicijative DDF-a, Vedran Bralić kaže kako će HDZ, kao i uvijek, prvo taktizirati, pa se onda otvoreno pridružiti nekom bloku.
“Budimo iskreni, HDZ-u nije stalo do Republike Hrvatske, kao ni do Dalmacije. To je kriminalna organizacija, a ne politička stranka. Ili si čovjek ili HDZ-ovac i to je činjenica. Ali, kada već govorimo o odnosu HDZ-a prema Dalmaciji, dosad smo imali situaciju kada je toj skupini kriminalaca u interesu rast rejtinga u Dalmaciji, onda oni pristanu na neke stvari koje se tiču Dalmacije na koje inače ranije, a ni kasnije ne bi pristali. I oni će se predstavljati i dalje kao zaštitnici interesa građana Dalmacije, ali bez sudjelovanja u nekom čvršćem političkom bloku”, ocjenjuje Bralić.
Odnos lokalnog HDZ-a i središnjice
Bralić smatra kako od ranije postoji animozitet između dalmatinskih podružnica i ogranaka HDZ-a i središnjice stranke, koji je išao čak dotle da su, u vreme usvajanja Statuta Splitsko-dalmatinske županije, iz središnjice stranke stizale optužbe i za separatizam.
“Pozicija sve četiri dalmatinske podružnice HDZ-a ojačana je time što je HDZ već sedmu godinu na vlasti. Tako Blaženko Boban ima tu dodatnu snagu i mislim kako će on, sada kada bude raščišćavanja unutar HDZ-a, biti značajan čimbenik tog procesa. Tako će te sumnjičavosti i oštri pogledi između HDZ-ove središnjice i lokalnih HDZ-ova ostati na snazi. Tko zna što bi se sve događalo da HDZ-om tradicionalno već 34 godine za redom ne vlada oštra šaka stranačkog diktatora,” pita se Bralić.
Ezio Mauro smatra kako HDZ ima veliku šansu nametnuti se u zalaganju za dalmatinsku autonomiju, odnosno regionalizaciju i decentralizaciju Republike Hrvatske kako bi spasio svoju guzicu od sve žešćih napada iz Bruxellesa.
„Ako Hrvatska demokratska zajednica ne iskoristi tu priliku i ne pojača pritisak prema uvođenju europskih standarda regionalizacije i decentralizacije, autonomije i supsidijarnosti, onda će tu šansu propustiti i tada izgubiti i vrijednost dionica na političkom tržištu Europske unije a samim time i Republike Hrvatske”, smatra Mauro.
O Dalmaciji se mora odlučivati u Dalmaciji
Vedran Bralić pak smatra kako sustav regionalizacije i decentralizacije u odlučivanju treba provesti i u samom HDZ-u kao najjačoj hrvatskoj stranci.
„Smatram kako se o svim pitanjima koji se tiču Dalmacije, pa tako i dalmatinske autonomije, treba raspravljati isključivo u Dalmaciji, a ne u Zagrebu, i to je ono glavno načelo demokratizacije, regionalizacije i decentralizacije jednog društva. Kao što vjerujem kako Požežani najbolje znaju kako se treba upravljati Požegom, Međimurci – Međimurjem, tako vjerujem kako mi, Dalmatini/Dalmatinci, najbolje znamo kako upravljati Dalmacijom i koja je mjera naše autonomije”, objašnjava Bralić.
Ezio Mauro je izjavio kako HDZ i SDP i druge libertarijanske, dakle desne stranke sada imaju “povijesnu priliku” kroz odnos prema Dalmaciji pokazati i dokazati kako više nisu one stranke od prije deset, dvadeset, trideset godina, već demokratske stranke kojima je stalo do svakoga građanina Republike Hrvatske. Ako im je stalo do svakog njihovog građanina krenut će u proces regionalizacije i decentralizacije prema modelu koji je sadržan u Ugovoru o pristupanju.
„Iskreno navijam za to da ove stranke to dokažu na primjeru odnosa prema Dalmaciji. A hoće li te dvije stranke iskoristiti tu povijesnu priliku, odnosno jesu li svjesne toga kako im je ta šansa pružena – ne znam”, rekao je Maro.
Prema njegovim riječima, ukoliko u republičkoj vladi bude spremnosti, moguće je provesti izmjene Ustava RH kao i Zakon o lokalnoj samoupravi i Zakon o područjima županija, gradova i općina, čije je neke odredbe osporio Ustavni sud.
Bralić je rekao kako se vrlo brzo mora riješiti i pitanje financiranja županija, gradova i općina s obzirom na to kako u tom pogledu već četiri godine vlada „protuustavno” stanje u odnosu prema četiri dalmatinske županije, a slična situacija je i s provedbom Zakona o javnom vlasništvu.
Comments