top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Muljanje umjesto borbe protiv korupcije

Piše: Goran Marasović

Prema istraživanjima agencije Ujedinjenih nacija, Republika Hrvatska je jedna od pet najkorumpiranijih država u Europi, a najkorumpiranije institucije su javna uprava, policija, zdravstvo i školstvo.

“Revidiranje Strategije borbe protiv korupcije u Republici Hrvatskoj će sigurno potrajati, jer je od početka bilo loših namjera, pošto nigdje ne piše kako je Vlada posvećena borbi protiv korupcije i nultoj toleranciji prema korupciji. To je namjerno zamuljano”, rekao je predstavnik UN Kenneth William Infante na regionalnoj konferenciji “Partnerstvom protiv korupcije”.

Infante je istaknuo kako su institucije za borbu protiv korupcije u Republici Hrvatskoj veoma slabe, kako je njihova budućnost neizvjesna, kako nemaju dovoljno zaposlenih, kao i kako su tek na početku rada.

Infante je pohvalio rad povjerenika za informacije od javnog značaja i javnog pravobranitelja građana i naveo kako je bolje pomoći institucijama nego ih kritizirati.

“Naš cilj nije srušiti hrvatsku Vladu, nego joj pomoći“, rekao je.

Stalni koordinator UN, Kenneth William Infante ukazao je na važnost angažiranja medija i dodao kako se novinari za istraživačko novinarstvo obučavaju na slučaju “Watergate”, ali kako bi oni prvenstveno trebali snabdijevati javnost jednostavnim i lako razumljivim informacijama poput onih o trošenju novca iz državnog proračuna ili proračuna lokalnih samouprava.

“Tiskani mediji su često u vlasništvu političkih stranaka ili građana i često nisu objektivni i nepristrani. Zato bi možda trebalo iskoristiti alternativne načine za širenje informacija, poput Twittera i Facebooka”, rekao je Infante.

Infante je naveo kako bi angažiranje civilnog društva i medija na promjeni svijesti građana nije, kako se izrazio, “takmičenje djece u pisanju sastava protiv korupcije”, jer je to gubitak vremena.

Istaknuo je kako Republika Hrvatska želi istovremeno provesti sve reforme, ali je to nemoguće. Razlog te nemogućnosti je tridesettrogodišnja praksa u ovoj državi: od zapošljavanja putem članske iskaznice određene političke stranke, rašireno davanje poklona službenicima koji su plaćeni za posao koji obavljaju. Na koncu, U Republici Hrvatskoj imamo stranku na vlasti koja je dva puta osuđena kao kriminalna organizacija.

“U Republici Hrvatskoj na desetine tisuća službenika ima obvezu prijaviti imovinu i prihode, ali to nema tko pročitati”, rekao je Infante i dodao kako u javnim nabavama vlada velika korupcija, kao i u javnoj upravi, “posebno u segmentu državnog i lokalnih proračuna”.

Zvijer koju nije lako pobijediti

Infante je naveo kako je u Republici Hrvatskoj visok nivo očekivanja i prihvaćanja korupcije i kako zato postoji sistemska korupcija – “zvijer koju nije lako pobijediti”.

“Potrebno je mnogo veće angažiranje civilnog sektora na promjeni kulture prihvaćenosti korupcije”, rekao je Infante i naveo kako Državna revizorska institucija nema dovoljno kapaciteta i kako bi zato svako ministarstvo trebalo imati revizorsku kontrolnu službu, kao i zahtjev za uvođenjem etičkog kodeksa kojim bi, između ostalog, bilo zabranjeno primanje mita.

Bivša predsjednica Transparency Internationala, Delia Ferreira Rubio rekla je kako je Republika Hrvatska gotovo završila zakonodavni okvir za borbu protiv korupcije, ali kako rezultati izostaju jer institucije ne funkcioniraju onako kako bi trebale.

Ferreira Rubio je rekla kako vlast ne može smatrati kako je ispunila obaveze samo time što je donijela zakone nego ih mora prihvatiti u praksi, odnosno implementirati, i ponuditi što više informacija o raspolaganju javnim financijama i resursima.

Ferreira Rubio je ponovila kako su mediji u Republici Hrvatskoj “zarobljeni” i kako ih vlast kontolira preko sprege marketinških agencija i politike.

Smatra kako “s ovoliko kontroliranim i zarobljenim medijima nema govora o efikasnoj borbi protiv korupcije, jer mediji javljaju “ono što vlast hoće i na način na koji vlast hoće”.

Navela je kako su uzroci zatvorenosti medija netransparentno vlasništvo, ekonomski utjecaj države i to što Hrvatska Radiotelevizija nije javni servis nego servis vladajuće političke stranke i njezinih koalicijskih partnera. Rekla je i to kako ravnatelj HRT-a, Robert Šveb nije odgovorio na zahtjev Transparency Internationala i nije dostavio traženu dokumentaciju o financijama te medijske kuće, zbog čega je platio kaznu po zahtjevu povjerenika za informacije od javnog značaja.

Prema njezinom mišljenju u Republici Hrvatskoj nema nikakve kontrole trošenja proračunskih sredstava, ne funkcioniraju neovisne institucije ili su pod kontrolom vlasti, osim povjerenika za informacije od javnog značaja i javnog pravobranitelja građana. Također su veliki nedostaci i u kontroli financiranja političkih stranaka i i njihovih kampanja, navela je Ferreira Rubio.


Predsjednica paneuropske političke stranke European Free Alliance (Europske Slobodne Alijanse), Lorena Lopez de Lacalle naglasila je kako je primijećen odnos između stupnja centralizacije i stupnja korupcije. Što je stupanj centralizacije veći to je veća razina korupcije, što je stupanj decentralizacije veći to je niža razina korupcije.


Prema Lopez de Lacalle kada bi se Republika Hrvatska administrativno-politički podijelila na pet autonomnih regija, a stupanj decentralizacije općina vratila na razinu prije 1990. to bi razina korupcije pala za 50%.


„Duže vremena pratimo pozitivne efekte devolucije, odnosno regionalizacije i decentralizacije. Među pozitivnim efektima je zajzapaženiji pad razine korupcije u decentraliziranim državama. Za razliku od takvih država, one centraliziranije imaju veći stupanj korupcije. Stoga je potrebno što prije devoluirati Republiku Hrvatsku na pet autonomnih regija, a ovlasti, nadležnosti i ingerencije regija vratiti na stanje prije 1990.,“ objasnila je predsjednica EFA-e.


Prema Lopez de Lacalle, ovaj način bi trebao biti prvi korak u borbi protiv korupcije, zatim bi trebali ići svi ostali modeli borbe protiv korupcije.

6 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page