top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

NAJSRETNIJE DRŽAVE R. Hrvatska pada već šestu godinu za redom.

Svijet se naviknuo na činjenicu da su skandinavske države među najboljim mjestima za život. Građani Balkana, prvestveno RH mora se naviknuti na činjenicu da propada.

Preliminarno Izvješće o najsretnijim državama na svijetu za 2020. ponovno potvrđuje taj dojam s četiri nordijske, socijaldemokratske, države u prvih pet najsretnijih država svijeta. Među najsretnijih deset nalazimo još jednu nordijsku, socijaldemokratsku državu.


Finska, koja je na čelu ljestvice prošle godine, ponovno je na prvom mjestu, a slijede je Danska, Norveška (najsretnija 2017.) i Island. U prvih pet pridružila im se Nizozemska. Švicarska, Švedska, Novi Zeland, Kanada i Austrija popunile su TOP 10.


SAD su se plasirali na 19. mjesto, što je isto kao i prošle godine, dok su godinu ranije zauzele 18. Poziciju. Velika Britanija zauzela je 15. mjesto, jedn mjesto ispred Irske, Pakistan je zauzeo 67, a Indija 140 od 156 anketiranih zemalja.


Dvije nacije razdvojene građanskim ratovima i unutrašnjom borbom za prevlast, Južni Sudan i Srednjoafrička Republika ocijenjene su kao najmanje sretne.

RH nalazi se na 75. mjestu, s od 156 ocijenjenih država. Naši susjedi Slovenci su na 44. mjestu, Crna Gora je 2 mjesta iznad RH, a Srbija na 70. Kosovo 46., BiH je na 78. mjestu, a Makedonija je 84.

Najveći skok učinila je afrička Benin, a RH već šestu godinu za redom pada na ljestvici najsretnijih država svijeta.


Ako bacimo pogled na pojedine regije u Republici Hrvatskoj, Istra je najsretnija hrvatska regija, slijede je Međimurje i Hrvatska, dok je četvrto mjesto zauzela Slavonija. Na samom začelju je Dalmacija. Izdvojimo li pojedine subregije iz regija, među privih 5 najnesretnijih subregija su opet one iz - Dalmacije. Najnesretnija regija u RH je Bukovica, slijede Ravni Kotari, zatiim Zagora, Poljica i na 4 mjestu najnesretnijih subregija bili bi dalmatinski škoji.


Lako je shvatiti kako (građanski) ratovi i pobune mogu ljudima donijeti bijedu, ali što zaista čini sretnu naciju? Autori izvještaja inzistiraju da se ne radi samo o novcu, iako su se u TOP 10 najsretnjih imućne zemlje.


Novac vam ne može kupiti sreću

Istraživanje koje je proveo Gallup koristi trogodišnji pokretni prosjek odgovora na anketu šest čimbenika: BDP po stanovniku; socijalna podrška; životni vijek; sloboda donošenja životnih izbora; velikodušnost; i razina korupcije. Finska postiže dobre rezultate u svim čimbenicima, ali posebno u velikodušnosti.


Autori kažu da se pomaganjem drugima osjećate bolje, ali samo ako to sami odlučite napraviti. Gotovo polovica Finaca redovito donira u dobrotvorne svrhe, a gotovo trećina je rekla da su se odrekli vremena da volontiraju u dobrotvorne svrhe u prethodnom mjesecu.


Institut za istraživanje sreće sa sjedištem u Kopenhagenu, Danska ističe da je Finska na prvom mjestu liste sreće unatoč tome što nije imala najveći BDP među nordijskim državama. Mreža socijalne sigurnosti u državi u kombinaciji s osobnom slobodom i dobrom ravnotežom poslovnog i privatnog života daje joj prednost.


Indeks boljeg života OECD-a sugerira da se osjećaj dobrobiti Finske također može svesti na osjećaj osobne sigurnosti u problematičnom svijetu. Finci se osjećaju dobro u svom okruženju, osjećaju za zajednicu i javne usluge i obrazovanje, ali brinu se zbog posla, stanovanja i coronakrize.


Kao da žele dokazati da ne možete kupiti sreću, SAD se nalazi na 19. mjestu, jedno mjesto niže u odnosu na prije dvije godine. "Iako ima najveći BDP na svijetu", ekonomist Jeffrey Sachs, "jedan od autora izvještaja, rekao je da pogoršanje zdravstvenih uvjeta i pad socijalnog povjerenja i povjerenja u vladu čine Amerikance manje sretnima. A tu je i negativna raspodjela srestava generirana BDPom."


Bilo kakve dobrobiti od povećanja dohotka u SAD-u nadoknađivale su sve veće ovisnosti o kockanju, korištenju društvenih mreža, video igrama, kupovini i konzumiranju nezdrave hrane koja je uzrokovala nesreću, pa čak i tešku depresiju, rekao je.


Vlade vas mogu usrećiti

Svjetsko izvješće o sreći kaže da će one države koje poboljšaju građanski angažman čineći svoju vladu reprezentativnijom biti sretnije. Sretnija populacija ima veći odaziv birača, dok politička podjela i opadanje socijalnog povjerenja smanjuju sreću.


Vodeće države u kojima je ove godine zabilježen najsnažniji rast indexa sreće bio je Benin koji je uživao razdoblje stabilnosti. Zapadnoafrička država zauzela je 102. mjesto na ukupnoj tablici sreće, a slijede je Nikaragva, Bugarska, Latvija i Togo. Pet najoštrijih padova bilo je u Venezueli, Siriji, Botswani, Indiji i Yemenu.


Benin je posljednjih godina doživio stalan rast BDP-a s poboljšanjem očekivane životne dobi. Dio je to dobrodošlog trenda širom subsaharske Afrike koji vode politički stabilnije nacije. Suprotno tome, društvene nedaće Venezuele i građanski rat u Siriji poklopili su se s naglim padom razine sreće.


Vlade očito drže ključ sreće svojih ljudi. Borba protiv korupcije, izbjegavanje građanskih sukoba i poboljšanje osnovnih javnih, komunalnih usluga, čak i u vrijeme coronakrize presudni su za uspjeh. Ali isto tako i omogućavanje ljudima da uživaju osobnu slobodu i poticanje na sudjelovanje u civilnom društvu. Novac pomaže, naravno, ali da se ne može kupiti sreća, pokazuje izvještaj.

26 views

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page