top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Nastavlja se proces urušavanja demokracije u RH

Piše: Daniel Remanni

Programski direktor Centra za demokraciju i pravo te autor izvješća “Stanje demokracije u Republici Hrvatskoj 2022” Ivo Josipović izjavio je kako se nastavlja proces urušavanja demokracije u RH.

Uz to pojavljuju se neki novi problemi, a s druge strane politički život u Republici Hrvatskoj se vraća u nekakvu normalu, koja može pružiti privid kako je proces demokracije u usponu.


Bivši predsjednik Republike Hrvatske je, predstavljajući izvješće, rekao kako je činjenica kako se u politički život vratio kakav-takav pluralizam, ali to još nije ono što bi trebalo biti.


Podsjetio je kako je opozicija nastupila na izborima, osvojila je mjesta u parlamentu i pokazala spremnost sudjelovanja u političkom životu kroz parlament.


„Ako pogledamo malo dublje i zapitamo se jesu li izborni uvjeti bili poboljšani, pa je to dovelo do povratka pluralizma, ili su mediji postali slobodni, pa je to dovelo do promjene u političkom životu u Republici Hrvatskoj, onda vidimo kako nije došlo do većih poboljšanja, čak je došlo do neke vrste kontroverznih stvari“, ocijenio je Josipović.


Rekao je kako je utvrđivanje izbornih rezultata trajalo prekratko, „što je bez presedana i ne govori pozitivno o tome kako funkcioniraju institucije koje se bave izborima u Republici Hrvatskoj“.


Kada je u pitanju rad parlamenta, Josipović je naglasio kako s jedne strane imamo povratak u normalnost kakav nije postojao zadnjih nekoliko izbornih ciklusa“, dok se s druge strane u nekoliko zadnjih tjedana vidi pokušaj opstrukcije normalnog rada parlamenta i kao primjer naveo osnivanje anketnih odbora.


„Povratak opozicije u parlament na neki način predstavlja faktičko stanje snage opozicije u biračkom tijelu, a ne proizvod poboljšanja izbornih uvjeta“, ocjenio je Josipović.


„Odluka HAKOM-a govori kako ne postoji politička volja demokratizacije medija u RH“

Govoreći o pitanju slobode medija, podsjetio je na odluku HAKOM-a o ponovnoj dodjeli četiri frekvencije HRT-u bez natječaja, dakle televizijskoj kući koja je eć 32 godine u rukama HDZ-a i koja nikada nije adekvatno predstavila različite političke aktere, već su kršile propise koji se odnose na nacionalne emitere.


Josipović je ocijenio kako ta odluka govori o tome kako ne postoji politička volja i namjera da se u Republici Hrvatskoj mediji oslobode od političkog paternalizma, odnosno kako bi se pravila koja postoje provela kako treba i na taj način dobio značajniji medijski pluralizam.


Dodao je i kako je pravo na okupljanje građana bilo ugroženo i kao primjer naveo razne proteste u kojima se prošle i ove godine kritizirala vlast, ali i šetnju u okviru Split pridea, gdje se pokazalo kako je mirna šetnja ponovo mogla biti ugrožena i dovedena u pitanje.


„Moj je opći dojam kada gledamo opću situaciju u Republici Hrvatskoj, u određenim specifičnim oblastima gledamo blagi napredak, a u nekim drugim malo veće nazadovanje“, naglasio je Josipović te dodao kako je najlošija situacija u Dalmaciji, a najbolja u Istri.


Opozicija u većini mjesta u Dalmaciji nije prisutna u lokalnim medijima

Istraživač Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) Ante Mirić rekao je kako je ta organizacija, koja redovito prati događanja, utvrdila kako nije došlo do manipuliranja rezultatima izbora i kako uočene nepravilnosti nisu mogle ugroziti rezultate izbora.


Rekao je kako je, s druge strane, medijski monitoring utvrdio kako je tijekom predizborne kampanje zastupljenost kandidata stranke na vlasti bila gotovo apsolutna.


„Ono što smo vidjeli na terenu bio je nastavak svih praksi koje smo viđali u prošlosti, a to su pritisci na birače“, rekao je Mirić.


Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Dalmacije Antonio Marasović rekao je kako opozicija u većini gradova i većih mjesta u Dalmaciji uopće nije prisutna u lokalnim medijima.


„Na prste dvije ruke možete izbrojati lokalne medije u Dalmaciji koji rade nezavisno i slobodno. Za razliku od devedesetih kada ste imali u Lokal presu, koji je okupljao lokalne, nezavisne novine, oko 150 članova/ica, a u ANEM, koji je pokrivao elektronske medije, još više. Danas je ta situacija veoma loša“, rekao je Marasović.


Šef političkog odjela u Delegaciji Europske unije za Balkan, Dirk Lorenz istaknuo je značaj implementacije Akcijskog plana za Medijsku strategiju.


Naglasio je kako prethodna Vlada nije imala volju za donijeti zakonske propise koji proizlaze iz te strategije i izrazio nadu kako će ih nova Vlada doneti.


„Očekujem osnaživanje nevladinog sektora, posebno u Dalmaciji, i da se kao takav smatra bitnim čimbenikom u hrvatskom društvu“, rekao je Lorenz.


Predstavnici inicijative DDF-a, kao jedine inicijative koja orijentirana prodalmatinski, muku muče glede demokratizacije RH što uključuje prije svega regionalizaciju i decentralizaciju RH te razvoj opće demokracije u društvu.


Jedan od koordinatora inicijative Vedran Bralić istaknuo je kako su mediji, koji su u rukama jedne političke stranke, glavni krivac za izrazito loše stanje demokracije u Dalmaciji te je to razlog zašto se u svijesti građana odbija zahtjev za regionalizacijom i decentralizacijom.

4 views

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page