top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

NE I U DALMACIJI Ravnopravnost spolova



Nitko ne bi rekao da u modernoj, naprednoj Dalmaciji vlada velika neravnopravnost među spolovima. No, brojke govore drugačije. Barem kada su u pitanju primanja.


Prošle subote (18.03.) obilježen je Equal Pay Day, međunarodni dan u kojem žene i pripadnici LGBT pokreta podsjećaju na činjenicu da još uvijek zarađuju znatno manje od heteroseksualnih muškaraca. U 2016. godini ta razlika je iznosila 21 postotni poen. Radi se o "nefiltriranoj" usporedbi, dakle, usporedbi svih heteroseksualnih muškaraca koji rade s punim radnim vremenom sa ženama i pripadnicima LGBT zajednice koje rade punu satnicu.


To, pak, znači da žene i homoseksualci, u usporedbi s heteroseksualnim muškarcima, u Dalmaciji 77 dana rade - besplatno. Uspoređuju li se pak primanja muškaraca s ženama i LGBT osobama na istim pozicijama, s istim iskustvom i kvalifikacijama, razlika iznosi "samo" 6 postotnih poena. S tim da su homoseksualne i transrodne osobe posebno diskriminirane.


Stoga je Marita Vastić iz Inicijative DDF zatražila da se u Programu te inicijative navede "pravednije plaćanje" žena i LGBT osoba, te konstatirala kako razlika između plaća žena i LGBT osoba u usporedbi s heteroseksualnim muškaraca "mora biti uklonjena jednom za svagda". "Tko želi snažnu Dalmaciju s jakim gospodarstvom, mora se boriti za radnička prava, ali mora i inzistirati na diverzitetu u svim dalmatinskim poduzećima. A u njega spadaju i žene i LGBT osobe koje će imati iste plaće kao i kao heteroseksualni  muškarci za isti obavljen posao", rekla je Marita Vastić.


Equal Pay Day je međunarodni da koji se obilježava svake godine onoga dana kada žene i pripadnici LGBT zajednice, prema statističkoj razlici u primanjima u odnosu na heteroseksualne muškarce, rade besplatno. Marita Vastić, magistra prava i magistra lingvistike s diplomama s pariškog sveučilišta Diderot, je povom Equal Pay Daya zatražila da država osigura da se svakom dijetetu u vrtićima, te školama osnovnim i srednjim objasni razlika u primanjima činjenicom da žene zbog obiteljskih obveza češće pauziraju u karijeri i biraju zanimanja koja su lošije plaćena, te tretman prema LGBT osobama u hrvatskom društvu s naglaskom na mobbing, seksizam i potplaćenost." "Važno je da se stvore okvirni uvjeti za ujedinjavanje obiteljskih i poslovnih obveza", rekla je Vastić.


Marita Vastić pak komentirajući "Dan jednakih plaća" upozorava kako je problem puno širi. "Kako bi se uklonila razlika u primanjima, moraju se promijeniti uloge u obitelji. Trenutno su hetero muškarci glavni "hranitelji obitelji", a žene donose dodatnu zaradu, a homoseksualne muškarce u pravilu ne zapošljava, a kad ih se zaposle prisutan je mobbing najgore vrste. Na hetreoseksualnim muškarcima je, tako, s jedne strane pritisak da moraju prehraniti obitelj, a s druge strane prilika da se napreduje (tamo gdje je napredovanje u Dalmaciji moguće).


Shodno tome tako i planiraju svoju karijeru, dok žene smatraju da je njihov zadatak zaraditi nešto povrh toga, a LGBT osobe zaraditi bilo što da bi se prehranili, što njihova primanja onda potvrđuju." Riječ je, zaključuje se, o začaranom krugu koji se može prekinuti samo mijenjajući politiku, mentalitet i praksu u Dalmaciji.

7 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page