Piše: Marietta Candi
Sociolog Dražen Lalić izjavio je jučer kako se Dalmacija neće odvojiti od Republike Hrvatske i ocijenio kako odnos Republike Hrvatske prema Dalmaciji zapravo određuje koliko je Republika Hrvatska blizu europskim vrijednostima.
“Zahvaljujući političkim smicalicama mnogi se boje Dalmacije, ali budućnost Dalmacije nije ni u kakvom separatizmu, već u činjenici kako službeni Zagreb treba poštovati njezin identitet”, rekao je Lalić.
Poznati splitski sociolog ocijenio je kako je tišina koja vlada u politici i u medijima, kada je Dalmacija u pitanju zapravo politički fabricirana, s namjerom kako se ne bi pričalo o zločinima nad Dalmacijom i njezinim stanovništvom kao ni o pravu Dalmacije na potpunu autonomiju.
Prema njegovim riječima, krajnje je vreme kako bi se u Republici Hrvatskoj shvatilo kako Dalmacija ima svoj zaseban identitet i kako Republika Hrvatska ne bi imala brojne kulturne i umjetničke vrijednosti bez Dalmacije, poput Marka Marulića, Fausta Vrančića, Ruđera Boškovića, Emanuela Vidovića, Ivana Meštrovića...
Lalić je ocijenio kako ni dalmatinske strukture nemaju dovoljno kapaciteta kako bi pitanje Dalmacije postavili na pravi način, iako je Dalmacija uz Vojvodinu, gledano iz europske perspektive, bila jedina regija s uspješnim modelom multijezičnosti, multikulturalnosti i višekonfesionalnosti. Bar je tako bilo do 1990.
“Svi ti različiti identiteti zapravo čine jedan jedinstveni dalmatinski identitet”, rekao je Lalić i dodao kako danas neki žele predati Dalmaciju u ruke Italiji (Dalmatinska akcija) dok drugi žele još jači zagrljaj Zagreba (sve ostale stranke). Nitko se, prema njemu, ne bore za interese Dalmacije na pravi način.
Ekonomist i novinar Mikula Zancchi ocijenio je kako, na sreću, u Dalmaciji nema dovoljno “entuzijasta” koji se zalažu za odcjepljenje ove regije od Republike Hrvatske
“Ali, Dalmacija svakako zaslužuje široki stupanja autonomije, koju je na duži rok izgubila”, rekao je Zancchi.
Novinarka Livia Marini rekla je kako mediji u Republici Hrvatskoj i ostalim državama nastalima raspadom Jugoslavije šute o situaciji u Dalmaciji s ciljem skrivanja genocida počinjenim nad Dalmatinima te kako ne bi došlo do urušavanja političkog i ekonomskog etsblishmenta u tim državama, a novinarka Sondra Zebić ocijenila je kako mediji, koji su pod kontrolom politike – prvenstveno HDZ-a, nisu dovoljno osjetljivi ni na pitanja i probleme s kojima se suočavaju pripadnici dalmatske nacionalnosti te govornici dalmatskog jezika.
Zebić je naglasila kako je Državni zavod za statistiku opet lažirao podatke popisa stanovništva na kojemu se više od 150 građana Republike Hrvatske navelo je dalmatski jezik kao svoj materinski, a on nije upisan u statističke podatke. Ovo je, prema njoj, još jedan u nizu antidalmatinskih manipulacija koji ima za cilj zaborav i melting pot u jedinstveni nacionalni i kulturološki korpus.
Jedan od koordinatora jedine prodalmatinske inicijative DDF, edran Bralić izjavio je kako su spekulacije o postojanju separatizma u Dalmaciji notorna patološka besmislica, koje nemaju nikakvo uporište u stvarnosti.
“Samo spominjanje odcjepljenja Dalmacije od Republike Hrvatske, u kojoj je više od dvije trećine stanovništva hrvatsko, na istoj je razini kao i tvrdnja kako u Lici ili Moslavini jača separatizam. Dakle, radi se o notornoj besmislici produciranoj u natidalmatinskim krugovima s određenim političkim i ekonomskim ciljem”, rekao je Bralić.
Prema njegovim riječima, takav scenarij niti je realan, niti se za takav koncept zalaže bilo koja politička grupacija u Dalmaciji, ali se u drugim u dijelovima Republike Hrvatske ta tema još uvijek koristi za “proizvodnju straha”. Iako, nastavio je, postoje krugovi koji bi rado vidjeli Dalmaciju kao dio Italije. Prvenstveno se tu radi o odmetnutoj SDP-ovoj satelitskoj parastrančici „Dalmatinska akcija“ čiji se čelnici zalažu za predaju Dalmacije Italiji.
“Namjerno ili slučajno, tek građanima nije dovoljno objašnjeno kako uvijek kada postoji težnja neke regije za odcjepljenjem od matične države, bilo da se radi o Škotskoj, Baskiji, Kataloniji, Québecu…, ti zahtjevi su etnički motivirani, a nerijetko imamo primjera kada je zahtjev za odcjepljenjem ekonomski motiviran. Kao primjer mogu dati Frizije, Bavarske, Padanije i Kalifornije”, objasnio je Bralić.
Ocijenio je kako pojedini političari “manipuliraju emocijama” građana i zloupotrebljavaju činjenicu kako su oni osjetljivi na dezintegraciju države, pošto su zadnjih tridesetak godina bili svjedoci krvavog raspada SFRJ, odlaska Crne Gore iz zajedničke države sa Srbijom i secesije Kosova. Usput, gledaju krvavu rusku agresiju na Ukrajinu koja traje već više od 9 godina koja je inscenirana navodom zaštitom Rusa u Ukrajini.
Bralić je izrazio nezadovoljstvo procesom regionalizacije i decentralizacije Republike Hrvatske, jer se dogodio samo prijenos nekih nadležnosti i ovlasti s centralne države na županije i naveo kako Dalmacija još uvijek nije reintegrirana i nije kao autonomna regija preuzela svoje nadležnosti, što je predviđeno Ugovorom o pristupanju EU.
Ocijenio je kako je veliki propust što još uvijek nije vraćena imovina Dalmaciji i jedinicama lokalne samouprave te je naveo kako bi se Zakon o javnom vlasništvu trebao naći na dnevnom redu jesenjeg zasjedanja Hrvatskog sabora.
Bralić je najavio kako će Dalmacija do kraja desetljeća otvoriti svoje predstavništvo u Bruxellesu, odnosno onda kada Republika Hrvatska krene s realizacijom obveza iz ratificiranih međunarodnih ugovora s EU.
Comentarios