top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Nema diranja i ljubljenja, samo ples

piđe: Marko Kostanić

Mnoge medijske kuće u RH i u Europi prenijele su vijest kako je na Korčuli zlostavljana grupa gay turista.

Nakon nedavnog vala uličnog homofobnog nasilja u Zagrebu i Rijeci, kojeg su prenijele sve euroske medijske kuće, iste su primile nove dojave o nasilju i zlostavljanju LGBTIQ+ osoba, ovaj put turista i turistkinja, u gradu Korčuli.


Prema dojavi samih žrtava, skupina prijatelja porijeklom iz više stranih zemalja, koji su za svoj godišnji odmor odabrali Korčulu, prošlog je vikenda izbačena s festivala "Lost in the Renaissance" u incidentu motiviranom homofobijom. Krajem prvoga dana programa festivala, koji se održavao u "The Jungle Clubu", nedaleko od grada Korčule, jedan od zaštitara nasilno je razdvojio dvojicu mladića koji su zagrljeni plesali na podiju kluba. Pritom im je na lošem, mehaničkom engleskom naredio: „Nema ljubljenja, samo plesanje!”. Nešto kasnije je na drugu dvojicu mladića drugi zaštitar izlio bocu vode dok su zagrljeni drijemali na klupici ispred kluba, da bi ih na koncu obojica zaštitara istjerala iz prostora zabave, grubo ih požurujući i gurajući te bacajući kamenje na njih.


Ovo homofobno zlostavljanje žrtve su prijavile nadležnim tijelima, organizatorima festivala "Lost in the Renaissance" i upravi "Aminess Hotela" koji je partner manifestacije, kao i nadležnima u Gradu Korčuli, s obzirom na to da festival prima potporu iz gradskog proračuna kao kulturna manifestacija i uživa sponzorstvo lokalne turističke zajednice. Koliko je poznato, ni od koga nisu primili ni odgovor, a kamoli ispriku.


Homofobnim izgredima bile su izložene i dvije Španjolke tijekom svog poslovno-turističkog boravka u Dubrovniku. Za svog kratkog posjeta krajem srpnja pretrpjele su niz lezbofobnih uvreda i drugih neugodnosti od strane građana i građanki Zagreba, uključujući i ispad biciklista koji je u prolazu pljunuo na njih dok su šetale gradom. Napade su prijavile policiji i uredu Turističke zajednice grada Dubrovnika.


Ovakvo ponašanje smatramo nedopustivim

Tvrtka "Aminess hoteli i kampovi" i gradonačelnica Korčule Nika Silić Maroević najoštrije su osudili incident motiviran homofobijom koji se prošloga vikenda dogodio nedaleko od grada Korčule.


"Izražavamo suosjećanje s napadnutim osobama, s nadom da se ovakvi incidenti neće ponoviti. Ograđujemo se od bilo kakvog oblika nasilja i diskriminacije, te ovakvo ponašanje smatramo nedopustivim", istaknuli su u priopćenju iz tvrtke Aminess hoteli i kampovi nakon incidenta u kojemu je skupina prijatelja, porijeklom iz više stranih zemalja, izbačena s festivala "Lost in the Renaissance".


Naglasili su i da programski i organizacijski nemaju nikakve poveznice s festivalom. Aminess je, kažu, za izvođače na festivalu osiguravao isključivo smještaj te ni na koji način nije sudjelovao u osmišljavanju i provođenju festivalskog programa, kao i organizaciji popratnih aktivnosti. Samim time, dodali su, Aminess nema nikakve poveznice s incidentom koji se dogodio, a koji najstrože osuđuju.


Napade i vrijeđanje stranih gostiju osudila je i gradonačelnica Nika Silić Maroević te izrazila iskreno žaljenje zbog incidenta.


"Grad Korčula oštro osuđuje incident koji se dogodio tijekom festivala Lost in Renaissance u The Boogie Jungle Korčula Clubu", napisala je gradonačelnica u odgovoru sedmorici stranih gostiju koji su izbačeni s festivala.


Poručila je i da će se Grad odlučno suprotstaviti svim oblicima nasilja i govora mržnje, rasne, religijske i seksualne diskriminacije u borbi za jednakost, ljudsko dostojanstvo i sigurnost svih svojih građana i turista.


Također, istaknula je da Grad Korčula nije odgovoran za događanja u klubu.


Korčula nastoji biti otvoren, tolerantan i miroljubiv grad i nadamo se da se ovakva vrsta incidenta neće ponoviti, naglasila je.


O samom događaju danas su izvijestile brojne nevladine udruge iz Dalmacije, pozivajući se na dojavu žrtava. One tvrde kako su ih zaštitari nasilno razdvajali i izlijevali na njih vodu da bi ih na koncu nasilno istjerali iz prostora zabave, grubo ih požurujući i gurajući te bacajući kamenje za njima.


Ovo homofobno zlostavljanje žrtve su prijavile policiji, organizatorima festivala Lost in the Renaissance, upravi Aminess Hotela, kao i nadležnima u Gradu Korčuli jer festival prima potporu iz gradskog proračuna kao kulturna manifestacija i uživa sponzorstvo lokalne turističke zajednice.


Jeftina opravdanja

Sve dok uprava hotela i gradska vlast kao partneri i supokrovitelji događaja peru ruke od vlastite odgovornosti, dotle će se ovakvi "incidenti" i dalje događati.


Ovi slučajevi, kao i homofobno nasilje i izgredi kojih ima tijekom cijele godine, zorno dokazuju da homofobija u Dalmaciji ne jenjava, dapače, napada, izgreda i uvreda je očito sve više. LGBTIQ+ osobe u Dalmaciji i svugdje drugdje imaju nesporno pravo slobodno se kretati ulicama, poljubiti se gdje god požele, plesati zagrljeni na ljetnim festivalima, držati se za ruke u kafićima i restaurantima, živjeti živote slobodne od nasilja.


Udruge civilnog društva, među kojima su i inivijative DDF i Dalmatinski klub, još jednom pozivaju sve žrtve homofobnih napada nek' ovakve i slične napade prijavljuju, pri čemu im možemo pružiti pravnu pomoć i savjetovanje. Pozivaju i Turističku zajednicu i lokalnu upravu i samoupravu da se pridruže u borbi za Dalmaciju bez homofobije i transfobije.

20 views

Comentários


bottom of page