Stručnjaci diljem svijeta pribojavaju se da bi mladi mogli doživjeti sudbinu "recesijskog“ naraštaja koji je nakon 2008. godine dugo tražio svoju šansu na tržištu rada. Pandemija coronavirusa u posebno je tešku situaciju dovela mlade ljude koji su najviše platili danak toj pošasti, što zbog masovnoga gubitka posla, što zbog sve manjih mogućnosti da do njega (ponovno) dođu.
Prema podacima Eurostata, u svibnju ove godine bez posla je u Europskoj Uniji bilo je ukupno 2,815 milijuna građana u dobi do 25 godina, što je za 64 tisuće više nego u travnju 2020.
Stopa nezaposlenosti među mladima porasla je u svibnju u Europskoj Uniji na 15,7 posto, s travanjskih 15,4 posto, dok je lani i prije Coronakrize globalna nezaposlenost mladih iznosila 13,6 posto.
Potpredsjednik Europske komisije Valdis Dombrovskis upozorio je ovih dana kako je tijekom pandemije koronavirusa nezaposlenost među mladima rasla dvostruko brže od opće stope nezaposlenosti, a iz Europske Komisije upozoravaju kako bi mogla narasti upravo na razinu iz 2008. godine kada je u nekim zemljama članicama dosezala i nevjerojatnih 50 posto!
Još malo statistike: prema anketi Međunarodne organizacije rada (ILO), u kojoj je sudjelovalo 11 tisuća mladih u dobi od 18 do 29 godina, svaka šesta mlada zaposlena osoba izgubila je posao tijekom pandemije coronavirusa. Kriza znatno smanjuje šanse mladih da se uključe na tržište rada, uz to deset posto studenata očekuje da neće moći završiti fakultet, a polovica njih da će im školovanje biti odgođeno.
Svjesna situacije, Europska Komisija predložila je paket mjera za pomoć mladima "kao most do poslova za novu generaciju“. U takvim globalnim okolnostima na tržište rada izaći će i nova generacija mladih, koja je upravo završila srednju školu ili diplomirala, odnosno treba diplomirati. Nakon završetka upisa na fakultete u srpnju i rujnu znat ćemo točnije koliko će maturanata od njih oko 30 tisuća produžiti na fakultet, a koliko pokušati pronaći posao.
Prema najnovijim podacima Državnog zavoda za statistiku, u 2019. godini diplomiralo je ili završilo sveučilišni stručni studij 33.704 studenta, a najviše njih, čak 47,2 posto, bilo je upravo u dobi od 20 do 24 godine.
Najnoviji podaci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ) za lipanj ove godine također ukazuju na strašne razmjere coronakrize na mladu populaciju: krajem lipnja ove godine na HZZ-u je ukupno bila evidentirana 150.651 nezaposlena osoba, što je za 7188 osoba manje nego u svibnju ove godine, međutim, za čak 38.482 osobe više nego u lipnju 2019. Ono što je posebno zabrinjavajuće jest da su, iako je nezaposlenost u godinu dana rasla u svim dobnim i obrazovnim skupinama, najpogođeniji upravo mladi do 24 godine.
U odnosu na isto razdoblje prošle godine nezaposlenost je u toj dobnoj skupini skočila za nevjerojatnih 57,4 posto, odnosno za gotovo osam tisuća: ove godine u lipnju je nezaposlenih mladih te dobi bilo 21.375, a lani u lipnju 13.577. Još preciznije: prema podacima HZZ-a, najveće povećanje nezaposlenosti evidentirano je u tih godinu dana u dobnim skupinama od 20 do 24 godine i to za čak 67,5 posto te od 25 do 29 godina za 57,7 posto.
Za usporedbu – nezaposlenost u dobnoj kategoriji 50 + u istom je razdoblju porasla za 18 posto. Gledano prema obrazovnoj strukturi, u najtežoj su situaciji završeni srednjoškolci iz četverogodišnjih strukovnih škola i gimnazija, čija je nezaposlenost u godinu dana skočila najviše i to za 43,3 posto.
Isto tako, navode iz HZZ-a, u ukupnome broju nezaposlenih u lipnju ove godine 18.252 osobe (ili 12,1 posto) bile su bez radnoga iskustva, što je 7,8 posto više nego u isto vrijeme 2019. godine.
Znatno slabija turistička sezona i s njom povezana smanjena ponuda sezonskih poslova, mnogim mladim ljudima zatvorila je vrata barem privremenog zapošljavanja.
Što se tiče ponude poslova uopće, HZZ je izvijestio kako je tijekom lipnja 2020., dakle, na početku glavne turističke sezone, bilo prijavljeno 13.105 slobodnih radnih mjesta, što je za 5,7 posto manje nego u lipnju 2019.
Najveći broj slobodnih radnih mjesta pristigao je iz djelatnosti: prerađivačka industrija (1999 ili 15,3 posto), pružanje smještaja, priprema i usluživanje hrane (1888 ili 14,4 posto), trgovina na veliko i malo (1550 ili 11,8 posto), građevinarstvo (1524 ili 11,6 posto), zdravstvena zaštita i socijalna skrb (1227 ili 9,4 posto) te obrazovanje (1204 ili 9,2 posto).
Nadamo se da će se pandemija coronavirusa što prije zaustaviti, da neće u tolikoj mjeri utjecati na živote i radna mjesta mladih ljudi i da ćemo već iduće godine imati bolju ekonomsku sliku. – kaže Vedran Bralić, koordinator DDFa za Split i nadodaje - Iznimno važnom i za mladu populaciju izdvaja mjeru povećanja potpore za samozapošljavanje koja sada iznosi od 75 do stotinu tisuća kuna.
Smatra i kako bi mjerodavni na državnoj i lokalnoj razini trebali više iskoristiti činjenicu da je zbog coronakrize pojačano iseljavanje mladih iz Dalmacije pa je sada prilika da se u zadrži i zaposli što veći broj ljudi.
- Ako država najavljuje smanjenje PDV-a, onda bi se to trebalo odraziti i na smanjenju cijena za građane. Poslodavci bi također trebali više ulagati u svoje radnike, a ne svake godine mijenjati aute, jahte i avione. - kaže Vedran Bralić-
Comments