Piše: Sondra Zebić
Na prostoru bivše Jugoslavije danas ne postoje mediji koji bi se na otvoreni način suočili s ratnim profiterima i esencijom zla u njenom društvu.
Činjenica je kako se takvi mediji na državnoj razini ne postoje ni u Splitu, ni u Zagrebu, ni u Beogradu, ali ni u Sarajevu ne umanjuje njihov regionalni značaj niti ih sprječava pisati o svim bitnim temama hrabro i profesionalno. Naš open space blog portal “Autonomija” ipak je koliko-toliko čitan na području bivše države, a svaki dan ga prati sve više čitatelja.
Open space blog portal "Autonomija” kao informativni portal pokrenula je grupa mladih i visokoobrazovanih osoba dalmatske nacionalnosti 2016. godine kao odgovor na nasilnu politiku centralnih vlasti na Dalmaciju.
“'Autonomija' je nastala u teškom periodu za Dalmaciju s atradicijom pokušaja ostvarenja govora istine o Dalmaciji, novinarske etike i profesionalnosti, što nije uvijek lako zbog okolnosti u kojima Dalmacija živi već više od trideset godina. Naša svakodnevnica je biti bez vode, struje, grijanja; ekstremno niske plaće i najviše cijene u državi; razorena industrija, ljudi bez posla, stotine mladih bez nade, tisuće koji odlaze. Mi smo jedini medij u Republici Hrvatskoj u kojoj se potpuno točno, realno i bez upliva politike piše o gorućim temama koje muče Dalmaciju. Mi smo jedini medij koji nema urednika, nemamo svoje prostorije, nemamo svoju redakciju, svoj telefonski broj, faks, ali imamo e-mail adresu na koju svatko može pisati i izreći svoje nezadovoljstvo ili pohvalu,” kaže jedan od autora tekstova Mikula Zancchi dodajući kako je portal sad, jer su se na njega obrušili razni režimski “novinari” i mediji.
“Prolazimo kroz vjerojatno najteži period u kojem je i budućnost opstanka dovedena u pitanje. Sada se radi o političkim pritiscima i nemogućnosti osiguranja opstanka iz razloga što pritisci stižu prvenstveno od onih koji su pod punom kontrolom političkih struktura”.
"Autonomija" nije, medij za kojeg bi se otimalo, to je medij koji piše istinu.
“Ovo je neprofitabilan medij, namijenjen informiranju o realnom stanju na terenu. Nismo mi index ili telegram koji će na bombastičan način, kako bi što više zaradili, podržavati stavove fašistoidne vlasti omotano u celofan antagonizma prema vladajućima. Mi svaki naš tekst pišemo sa strašću i sa željom da točno informiramo javnost o realnom stanju na terenu. To je za nas najvažnije. Nitko u Autonomiji ne radi ovaj posao zato što je to posao, već zato što brinemo za ovaj naš narod i ovu našu regiju” isknuo je Zancchi je, a o posvećenosti poslu svjedoče i drugi autori tekstova napominjući kako se dnevno radi 12 do 14 sati i kako se živi za pravu informaciju i za Dalmaciju.
“Autonomija” tjedno izbaci između 7 i 12 tekstova. Razlog tome je što svaki autor bira za sebe najbolji tekst. Čitalačka publika je veoma široka, a zajednička im je crta posvećenost Dalmaciji. Istina je kako je ovaj open space portal prodalmatski/prodalmatinski, proeuropski orijentirano glasilo čiji je politički fokus prilično socijalno-demokratski. Autori su ponosni na svoju neovisnu uređivačku politiku, a fokus je stavljen na građanske, a ne nacionalne vrijednosti, te multilateralizam i Mediteranu orijentiranu viziju dalmatskog društva. Česte mete njihovih članaka su političari nacionalističkih stranaka, novonastali bogataši/kriminalci/patrioti, ali i pokušaj edukacije građana o političkoj stvarnosti. Bez obzira što su svi autori Dalmatini/Dalmatinci, njihovi tekstovi počeli su odjekivati u državama nastalima raspadom Jugoslavije.
Dovoljno je samo prisjetiti se nedavnog skandala s režimskim “novinarima” nekih drugih portala, zbog čega se digla sva sila profašističkih i antidalmatinskih institucija s ciljem gašenja “Autonomije”. Čak su ti “novinari” pogrešno targetirali Vedrana Bralića iz DDF-a kao odgovornu osobu i vlasnika ovog open space blog portala. Tim povodom, autori tekstova koji objavljuju za “Autonomiju” bili su prinuđeni protiv nekih javnih tijela podignuti optužnicu pred Europskim sudom za ljudska prava, jer se ovdje radi o politički izazvanom pokušaju gušenja slobode medija, a ti “novinari” su poslužili kao marionete u ušutkivanju istine.
“Na Balkanu su se političari navikli na načelo, kako će novinari objaviti isključivo ono što njima odgovara. Na prostoru bivše Jugoslavije ne postoje mediji koji bi se na otvoreni način suočili s ratnim profiterima i esencijom zla u njenom postkomunističkom društvu i to je odlika, ne samo društva koje je duboko metastaziralo u zlu, nego je to odlika duboke provincije. Kad nemate takve medije, izuzev časnih izuzetaka koji se uglavnom nalaze na internetu, onda to znači kako je to duboka i zaostala provincija. Autori tekstova ‘Autonomije’ svjesni su kako nisu oni ti koji bi se trebali bojati, nego oni o kojima pišu. S druge strane, mene su jednom pretukli zbog jednoga moga teksta. Unatoč tome, ja ih se ne bojim. Autorima ’Autonomije’ uspijeva ono što većini novinara u RH, Srbiji, BiH, Crnoj Gori, Makedoniji, Kosovu, pa i u Sloveniji ne polazi za rukom. Njima uspijeva iznervirati političare i crkvene velikodostojnike. ‘Autonomija’ je skup štiva koje se respektira i čita tamo gdje treba,” rekao je Zancchi.
Istaknuo je kako su današnji mediji na Balkanu odraz jednog duboko moralno posrnulog društva, ”kakvo je ono danas u državama nastalima raspadom Jugoslavije, ni manje ni više od toga.”
Upravo zbog takve situacije u medijima na prostoru bivše Jugoslavije, koja je skoro pa tragična, bez ikakvog kritičkog osvrta na bilo koji ozbiljniji problem i potpunog monopola na tržištu koji diktira sadržaj, mediji izvan političkog diktata predstavljaju način da se napišu ozbiljnije analize i teme koje se dotiču realnih problema i pravih krivaca. To je jedan od razloga zbog kojeg Mikula Zancchi piše za “Autonomiju”. Ovaj stručnjak za ekonomsku politiku, s magisterijem iz Barcelone, porijeklom s otoka Visa, piše tekstove za ovaj open space blog portal i sretan je zbog toga, jer njegovi kolege, baš kao i on nepogrešivo reagiraju na svaku vrstu nacionalizma i šire društvene nepravde.
Comments