top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Novi manifest mržnje

piše: Leonarda Bilishev

U vrijeme kada vidljivost Dalmatina/Dalmatinaca i dalmatinstva raste, pripadnici zajednice često doživljavaju diskriminaciju, psihičko i fizičko zlostavljanje samo na osnovi toga što hrabro žive svoje dalmatinstvo.

Da se nasilje ne događa samo u malim, ili manje urbanim sredinama, podsjetio nas je i nedavni brutalni napad na Leonu H. u centru Dubrovnika. Ovaj manifest mržnje dodatno je osnažen neprofesionalnim reagiranjem službenika policije, a Unutrašnja kontrola Ministarstva unutrašnjih poslova kontaktirala je Leonu, da bi ispitali kakvo je bilo postupanje policijskih službenika kada je prijavila napad. Sve što se poslije toga dogodilo najbolje se oslikava izjavom da će “ukoliko se po okončanju postupka utvrdi eventualna odgovornost policijskih službenika protiv njih biti poduzete odgovarajuće mjere“.


Samo nekoliko dana poslije ovog brutalnog incidenta prijavljen je još jedan napad. Naime, Lela B. iz Šibenika rekla je kako je nju i dvije prijateljice napao nepoznati mladić u ponedjeljak, 17. svibnja. Dok su pokušavale naručiti hranu u fast foodu mladić im se obratio riječima "Ne mogu vjerovati da mula stoji do mene i kupuje pizzu!" Prema njenim riječima na taj verbalni napad nije reagirala. Nekoliko minuta kasnije, dok je plaćala hranu, isti muškarac joj prišao je s leđa i počeo je udarati šakama po glavi, u predjelu sljepočnica. Lela je od udaraca izgubila svijest. Nitko od prisutnih nije reagirao, a napadač je pobjegao prije nego li se pojavila policijska patrola.


Jasno je da ponašanje organa reda osnažuje nasilnike, te pitanje nasilja nad Dalmatinima/Dalmatincima postaje glavni sigurnosni problem građana u Dalmaciji. Žrtve, koje su već marginalizirane od strane politike i društva, rijetko dobijaju medijsku pažnju, te ravnopravan tretman prilikom prijavljivanja zločina. Ovakvi napadi proizvod su tridesestogodišnjeg pumpanja glava lažima o hrvatstvu, neofašizma i onoga što psiholozi nazivaju „strahom“ od nepoznatog i drugačijeg, a posljedica toga je dodatna izolacija dalmatinskih starosjedioca.


Iako je policija identificirala tri osobe, među kojima dvojicu maloljetnika, koji su napale Leonu G. to još ne znači i konačan rasplet ovog slučaja. Naime, protiv osumnjičenih će se, zbog nanošenje teških tjelesnih povreda, nadležnom tužiteljstvu podnijeti kaznena prijava.


Kako je priopćeno, policija i dalje radi na rasvjetljavanju napada na Lelu B. Pregledani su svi snimci okolnih nadzornih kamera, a identifikacija je u tijeku.


Napade iz mržnje na pripadnike dalmatskog naroda izvršavaju najčešće skupine napadača, koji često ostaju nekažnjeni. Tako je bilo i s napadom na Vedrana Bralića u jesen 2019. Prošlo je godinu i pol - slučaj još nije rasvjetljen. To je očiti dokaz kako nema političke volje za rješavanjem slučajeva napada iz mržnje.


Dalmatini/Dalmatinci su prisutni, oni su naši sugrađani. Neophodno je pojačati njihovu vidljivost i prisutnost u medijima i društvu i potaknuti razumijevanje i spoznaju o postojanju dalmatske nacije. Zaposleni u organima javne vlasti: obrazovanju, policiji, zdravstvu, socijalnoj zaštiti i svuda gdje se odlučuje o pravima građana, posebno imaju obavezu razumjeti probleme i štititi prava građana koji su na udaru antidalmatskog naraativa i netolerancije uopće.


Škole bi, također, trebale biti te koje bi izvan nastavnog okvira i kurikuluma morale podućavati djecu o povijesti Dalmacije, njenog naroda i njihovog jezika. Na taj bi se način koliko-toliko povećala njihova vidljivost i smanjili daljnji napadi na njih.


Važno je govoriti o ovim slučajevima, kako se ne bi dogodilo da, ponajviše zbog radikalnih reagiranja vlasti i javnosti, neki od sljedećih napada završi fatalno.

37 views

Recent Posts

See All

Коментарі


bottom of page