top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Od čega žive njemački zastupnici?

Piše: Petra Ivanišević

Informacija kako su njemački zastupnici u Bundestagu i parlamentima saveznih država odbili beneficije pokazala se ispravnom. U RH zastupnici imaju veću plaću od njemačkih kolega.

Hrvatski parlamentarci neće se usuditi objektivno sagledati svoj status. Ne razumiju kako im nazočnost u parlamentu jamči isključivo mandat povjerenja birača – običnog građanina Republike koji želi bolji život.


Saborski zastupnici ne shvaćaju kako je u zapadnim demokracijama parlament mjesto rada, a tamošnja ustavna aktivnost nagrađuje se odgovarajućom plaćom prikupljenom od poreznih obveznika.


Za većinu domaćih zastupnika Sabor je blindirani kišobran za vlastiti posao i mjesto gdje mogu dobiti stan besplatno i letjeti svaki tjedan. Za neke zastupnike parlamentarizam je i aktivnost koju se može izbjeći vlastitom nazočnošću i za odsutnost dobiti ne samo plaću, već i sve moguće beneficije, dodatke i naknade.


Informacija kako su njemački zastupnici u prosincu 2021. odbili neke važne beneficije pokazala se točnom. Što se njih tiče, zastupnici su izglasali samo dobivanje novčanu pomoć za rehabilitaciju u visini duple mjesečne plaće, jednokratne novčane naknade za troškove stvaranja adekvatnih uvjeta za život i besplatnog bona za liječenje u toplicama u slučaju povrede za vrijeme trajanja mandata zastupnika u Budestagu.


Svi njemački zastupnici, članovi njemačkog Bundestaga – bez obzira na dosadašnje aktivnosti – imaju istu plaću. Dodatna sredstva po službenoj dužnosti dobiva samo vodstvo parlamenta: predsjednik Bundestaga prima jednu dodatnu plaću, a njegovi zamjenici polovicu mjesečne plaće.


Plaća njemačkog zastupnika od siječnja 2012. iznosi 7.668 eura bruto, što je 3.834 eura neto za isplatu.


Treba napomenuti kako je taj iznos utvrđen zakonom i usmjeren je na plaće državnih dužnosnika u usporedivim uvjetima rada. Tako su plaće zastupnika Bundestaga u izbornim jedinicama sa 160.000 do 250.000 birača jednake plaćama gradonačelnika malih gradova i zajednica s 50.000 do 100.000 stanovnika, kao i sudaca Saveznog vrhovnog suda, koji su također neovisni i isključivo podložni zakon.


Zastupnici Bundestaga se ne preplaćuju: nemaju pravo na božićnice i uskrsnice, nemaju pravo na regres za odmor, nemaju pravo na bonuse u vidu naknade za odvojeni život, naknade za putni trošak i slične pogodnosti koje imaju hrvatski zastupnici. Uz plaću kojom zastupnik osigurava za sebe i svoju obitelj lagodan život, ništa više ne prima – nikakve neoporezive naknade kao što to primaju hrvatski zastupnici.


No, njemački zastupnici, bilo u Bundestagu bilo u lokalnim parlamentima imaju pravo na iznos od 47.628 eura godišnje za svoje tekuće parlamentarne aktivnosti: od uredskog materijala do popravaka za koje trebaju podnijeti račune koji su podložni reviziji. Tek nakon provedene revizije zastupnik ima pravo na isplatu sredstava.


Prema zakonu, samo predsjednik Bundestaga ima pravo na namješten uredski stan koji plaća parlament.


Berlinčanin Harald Koch, član stranke Die Linke, rekao je kako mjesečno troši 3.969 eura na političke aktivnosti i održavanje dvije izborne jedinice u izbornoj jedinici, kao i na publikacije o profesionalnoj politici. To je za nešto više od 100 eura više od njegove plaće kao zastupnika u Bundestagu.


Florian Pronold, član SPD-a, troši ta sredstva, uključujući 17% na stanarinu, 13% na poslovna putovanja, 7% na literaturu, te na opće upravljačke aktivnosti u Bundestagu i uredima izbornih jedinica. 34%, a za ostale potrebe. Za osobni život mu ostaje gotovo ništa.


Pronold je dodao kako upravo od svoje zastupničke plaće plaća stranci i parlamentu svoj izostanak sa sjednice: izostanak zastupnika s plenarne sjednice košta, prema pravilniku Bundestaga 100 eura, a prema pravilniku SPD-a 250 eura. Izostanak s neplenarne sjednice prema pravilima Bundestaga 50 eura, a prema pravilima stanke 150 eura.


Inače, visina naknade za izostanak definiran je njemačkim Zakonom o statusu zastupnika u Bundestagu i pravilnikom Bundestaga. Također, stoji kako zastupnici moraju platiti svoj izostanak sa sjednica, čak i ako su hospitalizirani. No, takav izostanak, s razlogom, košta samo 20 eura, dok stranke ne naplaćuju ovakav izostanak.


Valja dodati kako od potonjeg primaju plaće i zastupnici koji su na čelnim pozicijama u klubovima zastupnika Bundestaga. Tako šefa kluba zastupnika SPD-a, za svoj rad na ovoj poziciji mjesečno prima naknadu od 3.451 euro.


Kako Bundestag svakom zastupniku osigurava ured u Berlinu s dva kopjutora, jednim laptopom, telefonom, mobitelom faksom i potrebnim namještajem, 12.000 eura godišnje Bundestag nadoknađuje kao materijalne troškove ureda, uključujući telefonske pozive. Takva nadoknada vrši se samo uz prisutnost odgovarajućih računa i unutar navedenog iznosa. Za urede u izbornoj jedinici Bundestag zamjeniku daje jedno računalo s printerom i jedan laptop. Također sve uz prilaganje računa.


Također, njemački zastupnici i članovi njihovih obitelji, kao i svi njemački državni službenici i svi njemački građani općenito, imaju pravo na zdravstveno osiguranje.


Kako bi birači bolje razumjeli materijalnu stranu svoje parlamentarne karijere, Florian Pronold citirao je nedavne podatke s web stranice Bundestaga u kojima je uspoređivao svoje prihode kao člana Bundestaga s prihodima nekih drugih profesionalnih skupina u Njemačkoj.

A kako bi čitatelj koji nije član uprave BMW-a i radi u Dalmaciji kao nastavnik shvatio kako se njegov rad tretira u Njemačkoj u usporedbi s radom zastupnika u Bundestagu, pitali smo o prihodima takvih grupa.


Prosječno u Njemačkoj plaća učitelja u srednjoj školi i gimnaziji kreće se od 4.674 € mjesečno nakon oporezivanja do 4.064 €, ovisno o radnom stažu i stupnju obrazovanja. Od tog iznosa plaća se osiguranje za slučaj nezaposlenosti i zdravstveno osiguranje. Stope u osnovnim školama nešto su niže. No, za razliku od hrvatskih nastavnika koji ne smiju raditi više od 20 školskih sati tjedno (što iznosi 16 sunčanih sati tjedno, u Njemačkoj nastavnici rade 48 sunčanih sati tjedno. Za razliku od njih, radnik u BMW-u ili konobar, odnosno pekar radi svega 35 sunčanih sati tjedno.


Ipak, treba naglasiti kako je Njemačka federalna država. Stoga su pitanja obrazovanja u nadležnosti saveznih država. Stoga svako od zemljišta ima svoje pravne nijanse u pogledu uređenja škola i sveučilišta, pa se tako i visina plaće mijenja ovisno od države do države. Ovdje smo stavili prosječnu plaću nastavnika u Njemačkoj koji 10 godina radi u gimnaziji, a s diplomom magistra.


Plaća automehaničara u privatnoj radionici sa specijalnim obrazovanjem je 22,45 eura po satu brutto, uz 35-satni radni tjedan brutto plaća mu iznosi 3.143 eura mjesečno. Odnosno 2.672 eura netto.


Plaća časnika Bundeswehra ovisi o njegovom vojnom činu. Primjerice, 22-godišnji poručnik prima 2.000 eura mjesečno nakon plaćanja poreza, stariji poručnik zrakoplovstva, na primjer, 25-godišnji pilot borbenog aviona – 3.000 eura, 27-godišnji kapetan elitnog desanta jedinica - 3.700 eura.


Usporedimo li sve ovo s plaćama saborskih i lokalnih zastupnika u Republici Hrvatskoj i plaćama radnika u različitim djelatnostima, shvatit ćemo zašto je Lijepa naša upropaštena.

5 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page