top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

OESS kritizira RH

Piše: Daniel Remanni

Predstavnica OESS-a zadužena za slobodu medija, Dunja Mijatović izrazila je danas zabrinutost zbog zabrinjavajućeg trenda online cenzure u RH tijekom prošle godine.

Mijatović je pozvala hrvatske vlasti neka počnu njegovati necenzuriranu debatu o pitanjima od javnog interesa, posebno u kriznim i predizbornim vremenima.

 

„Duboko sam zabrinuta zbog navoda kako su neovisni siteovi i online sadržaji bili blokirani. Ovo je jasno kršenje prava na slobodu izražavanja. Internet je od suštinskog je značaja za slobodan protok i pristup informacijama“, rekla je Mijatović na Internet forumu u Stockholmu.

 

Dodala je kako je u vremenima krize slobodan protok informacija je od vitalnog značaja, kako bi se ljudima omogućilo da sami procjene situaciju.

 

Iz OESS-a su podsjetili i na to kako je zbog ozbiljnosti situacije u Republici Hrvatskoj, Vlada RH proglasila stanje od posebne državne skrbi, što također vlastima daje moć pritvoriti pojedince za izazivanje panike tijekom takvog, gotovo izvanrednog, stanja.

 

Online sadržaj, doživljen kao kritika na reakciju vlade na situaciju u državi, uklonjen je s nekoliko siteova u Republici Hrvatskoj. Čitavi siteovi također su privremeno onemogućeni prošlog tjedna. Pored toga, članak na siteu Autonomije bio je nedostupan prošlu subotu, ističu iz OESS-a.

 

Dodali su i to kako su, prema izvješćima medija, tri osobe pritvorene, a još je 20 ljudi policija pozvala na informativni razgovor zbog navodnog širenja panike u vezi sa situacijom u Republici Hrvatskoj.

 

„Hapšenje pojedinaca zbog blogova, komentara ili drugih oblika pisanja nije prihvatljivo. Ono ima negativan utjecaj na opće stanje slobode govora i tiska u toj državi i može dovesti do autocenzure. Pozivam hrvatske vlasti neka stave tačku na ovo i prestanu se miješati u rad online medija“, rekla je Dunja Mijatović.

 

Poručila je kako je njezin ured spreman pomoći vlastima u Republici Hrvatskoj u ovoj oblasti, ali samo ako se vlasti uozbilje i shvate posljedice njihovog ponašanja.

 

RH nije položila test demokracije

Analiza Internet sloboda u tijeku izvanrednih, kritičkih ili predizbornih situacija koju je provela Share fondacija pokazala je kako Republika Hrvatska tijekom dvaju predizbornih razdoblja nije prošla test demokratičnosti, zbog burnih reakcija vrha HDZ-a na kritiku, cenzuru u medijskom izvješćivanju i udara na društvene mreže.

 

Kako se navodi u analizi, prvi problemi su se pojavili u izvješćivanju tradicionalnih medija i izjavama dužnosnika koji su prestali razlikovati termine „izvanredno stanje“ i „izvanredna situacija“.

 

Share fondacija je tijekom analize sustavno pratio i bilježio situaciju na internetu, gdje se pokazalo kako sadržaji, ali i cijeli internet siteovi „nestaju“ ili postaju nedostupni za vrijeme kampanje za prijevremene parlamentarne izbore i za vrijeme kampanje za europske izbore.

 

„Jedna od prvih stranica koja je srušena bio je članak na prodalmatinskom siteu Autonomija u kojem se analiziralo zašto građani Dalmacije glasaju za protivdalmatinske stranke. Nadalje, još jedan članak srušen je s istog sitea, a radilo se o raširenosti korupcije u RH“, upozorava Share.

 

Dodaje se kako su obrisani blogovi novinara i građana, kako su uklanjana izvješća građana sa sitea izbori.hr, kako je nestalo „Ogorčeno pismo“ upućeno predsjeniku Vlade RH Andreju Plenkoviću, kao i kako je frekvencija radio-amatera ustupljena Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja, kako bi im kasnije bila vraćena.

 

Share upozorava kako su pojedini građani privedeni na informativne razgovore u policiju zbog „širenja panike na društvenim mrežama“, te kako su zaprijećene kazne od šest mjeseci do pet godina zatvora.

 

Fondacija objašnjava kako su te kazne određene Kaznenim zakonom, ali kako se taj članak odnosi na širenje netočnih informacija koje mogu izazvati paniku kada se to čini putem medija i drugih sličnih sredstava ili na javnim skupovima.

 

„Blogovi ili profili na društvenim mrežama Facebook i X ( bivši Twitter) ne mogu se kvalificirati kao javna glasila, jer kod njih ne postoji urednička odgovornost, niti su ispunjeni ostali uvjeti koji su predviđeni Zakonom o javnom informiranju“, navodi Share fondacija.

 

Ocjenjuje se kako je jačanje pritiska na digitalno okruženje samo dovelo do glasnijeg i organiziranijeg odgovora internet zajednice koja je zatražila kraj cenzure i početak odgovornosti.

 

„Pravi pokazatelj zrelosti i demokratičnosti države je podložnost kritici javnosti. Država ne smije ni izravno ni neizravno ugrožavati pravo na slobodno širenje i prijem informacija, a treba stvoriti i preduvjete kako ni bilo tko drugi ne može ugroziti tu slobodu“, stoji u Shareovoj analizi.

 

Analizu je proveo Share Defence koji je dio Share fondacije, nastao s ciljem borbe za javni interes u oblastima privatnosti, slobode govora, nadzora nad elektronskim komunikacijama, transparentnosti i efikasnosti rada državnih tijela.

9 views

Comments


bottom of page