top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Ograničavanje dalmatinskog razvoja

Piše: Mikula Zancchi

Odluka Ustavnog suda RH o ocjeni ustavnosti Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj samoupravi, sasvim opravdano, našla se u fokusu javnosti, ne samo sa stručnog, već i s političkog aspekta.

Odluke Ustavnog suda su opće obavezujuće, moraju se, dakle, izvršavati, a poštivati onoliko koliko su zasnovane na validnim argumentima.


Postupak pred USUD-om trajao je više od tri godine, a odluka je priopćena kada su se svjetla reflektora okrenula na aferu tvrtke ministra Grlića-Radmana. Izborom trenutka, priopćenje odluke ima osnovu za ocjenu pa je Ustavni sud time želio nagovijestiti lojalnost vladajućoj političkoj garnituri. To prije što se u obrazloženju odluke nazire retorika pojedinih visokih dužnosnika HDZ-a.


Ustavni sud je u obrazloženju naveo relevantne ustavne odredbe, koje je imao u vidu pri ocijeni ustavnosti tog zakona. Međutim, nazire se kako je USUD primarni značaj i domašaj dao državotvornim odredbama Ustava: o Republici Hrvatskoj kao državi svih njezinih građana koji u njoj žive, o jedinstvu pravnog poretka, o jedinstvenom i nedjeljivom području Republike Hrvatske, o službenoj upotrebi hrvatskog jezika i latiničnog pisma i drugim sličnim odredbama državotvornog karaktera. Time je sekundarni značaj i domašaj dat ograničavajućim odredbama Ustava: o ograničenju državne vlasti pravom građana na regionalnu autonomiju i lokalnu samoupravu, o zaštiti nacionalnih manjina, o pojedinim ljudskim pravima i slobodama i sličnim odredbama ograničavajućeg karaktera. Time je narušena ustavna ravnoteža između državotvornih i ograničavajućih odredaba Ustava.


Svojom odlukom USUS je uske i skučene odredbe Ustava o pravu na lokalnu samoupravu, kojima je ona svedena na formalna obilježja, bez suštinskog značaja i domašaja, još više suzio i ograničio. Uvredljiv je odnos Ustava prema građanima Dalmacije i drugih regija kako je suštinska autonomija rezervirana isključivo za najpovlašteniju regiju - Slavoniju (!?).


Osobito restriktivnu težinu ima stav USUD-a kojim se izvornim pitanjima od pokrajinskog značaja mogu predvidjeti samo tri grupe pitanja, koja su taksativno navedena u odredbama Ustava Republike Hrvatske te u originalnom Zakonu o lokalnoj samoupravi, i to: 1. u materiji prostornog planiranja i razvoja, 2. pojedina pitanja iz oblasti poljoprivrede i nekih privrednih djelatnosti, 3. pojedina pitanja iz oblasti društvenih djelatnosti. Time je Ustavni sud suspendirao mogućnost zakonskog određivanja pitanja koja se na svrsishodan način mogu ostvarivati unutar pojedine županije ili regije, pa je prema stavu Ustavnog suda ova odredba postala suvišna.


Restriktivan pristup u tumačenju Ustava ilustrira stav USUD-a kako županije nemaju nikakve nadležnosti u znanosti i tehnološkom razvoju, obzirom na to kako u oblasti društvenih djelatnosti, pored obrazovanja, sporta, kulture, zdravstva i socijalne zaštite i javnog informiranja na županijskom nivou Ustavom nisu obuhvaćeni znanost i tehnološki razvoj, iako prema materiji spadaju u kategoriju društvenih djelatnosti. Zato što su znanost i tehnološki razvoj Ustavom izostavljene kao moguće nadležnosti županija postoji pesimistička pretpostavka kako je ustavotvorna vlast time željela ograničiti znanstveni i tehnološki razvoj u Dalmaciji, čak i s ciljem daljnjeg onemogućavanja opstanka i rada Dalmatinske akademije znanosti i umjetnosti, o kojoj se odavno šuška kako će se osnovati.


Realistična pretpostavka smatra kako su znanost i tehnološki razvoj izostavljeni propustom tekstopisaca ustavnih odredaba u „fast food“ radionici Vladimira Šeksa. U toj radionici tekst Ustava prije usvajanja nije čak ni lektoriran, pa logičku besmislicu kako se „izgled himne Republike Hrvatske uređuje zakonom“ i tehničku aljkavost u odredbi u kojoj nedostaje dio rečenice.


Odluka USUD-a o eliminaciji članka 64. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj samoupravi u oblasti znanosti i tehnološkog razvoja onemogućava Dalmaciji, pored ostalog, donošenje Strategije tehnološkog razvoja u skladu sa Strategijom tehnološkog razvoja Republike Hrvatske, osiguravanje sredstva za financiranje znanstvenih djelatnosti, utvrđivanje i financiranje programa u oblasti znanosti i tehnološkog razvoja od područnog (županijskog) i regionalnog značaja, financiranje ili sufinanciranje znanstveno-istraživačke djelatnost na području Dalmacije, i slične nadležnosti predviđene u članu 64. Zakona. Dakle, u odnosu na ovu odredbu USUD je, pored restriktivnog, primijenio čak i mehaničko tumačenje Ustava.


Odluka USUD-a, u tom pogledu, ima dalekosežan i katastrofalni domašaj, jer je suprotno čak i logici zdravog razuma kako Dalmacija nema nadležnosti za znanstvena istraživanja čak ni u oblasti turizma i marikulture. Ne može se eliminirati niti nadležnost kojom se obavlja i financira znanstvena istraživanja u oblasti planiranja i razvoja uopće, pa ni u industriji, prometu i drugim privrednim djelatnostima niti ostvarenje svoje nadležnosti u oblasti obrazovanja, kulture, zdravstva i socijalne zaštite, a da pri tome nema bilo kakve nadležnosti u znanosti i tehnološkom razvoju u tim oblastima za koje i USUD smatra kako su izvorne nadležnosti županija. Time je USUS dezavuirao i ustavotvornu vlast Republike Hrvatske, jer Ustav Republike Hrvatske, svakako, nema intenciju ometati znanost i tehnološki razvoj na bilo kojem dijelu Republike Hrvatske.


Naprotiv, Ustav jamči slobodu znanstvenog i umjetničkog stvaralaštva. „Znanstveno i umjetničko stvaralaštvo je slobodno. Republika Hrvatska potiče i pomaže razvoj znanosti, kulture i umjetnosti“ članak 64. Zakona). Ovu odredbu USUD-a čak nije uvrstio ni u relevantne odredbe koje je imao u vidu. Time je uspostavljen monopol nadležnosti države nad znanstvenim i umjetničkim stvaralaštvom. Polazeći od slobode znanstvenog stvaralaštva, u očekivanju kako državna javna tijela to neće ometati, u Dalmaciji će se i dalje obavljati znanstvena istraživanja u turizmu, građevinarstvu, kulinarstvu, brodogradnji i drugim djelatnostima iz nadležnosti njezinih županija, jer se bez toga ne mogu ostvarivati ni drugi poslovi iz županijskih nadležnosti u tim oblastima i djelatnostima.


Narušavanje ravnoteže između državotvornih i ograničavajućih odredaba Ustava otvorit će apetite novoj vlasti u Republici Hrvatskoj da ubuduće u zakonodavnoj djelatnosti još više sužava nadležnosti područnih (županijskih) i lokalnih samouprava, da bi u nekom budućem trenutku neka nova vlast u Republici Hrvatskoj faktički gubitak Herceg-Bosne kompenzirala potpunim ukidanjem imena Dalmacije, njezinih županija, a Cavtat postao predgrađe Zagreba.

17 views

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page