Piše: Karlo Morosin (NBC-UA)
Rimski biskup, papa Frane službeno je dopustio je u ponedjeljak rimokatoličkim svećenicima neka blagoslivljaju istospolne parove, što je značajna promjena u pristupu crkve LGBTIQ+ osobama.
Blagoslovi se mogu obavljati pod uvjetom kako nisu dio redovitih crkvenih rituala ili liturgija, niti u isto vrijeme kao i građanska zajednica, prema vatikanskom dokumentu koji je odobrio papa.
Najnovija presuda upotpunjuje otvaranje Vatikana prema LGBTIQ+ osobama koje je papa otvorio za blagoslov istospolnih parova prošlog listopada i označava odmak od odluke vatikanskog Ureda za doktrinu vjere iz 2021. koja je zabranjivala bilo kakve blagoslove govoreći kako Bog ne može blagosloviti grijeh.
Ali od srpnja 2023. prvi čovjek Ureda za doktrinu vjere vodi kardinal, argentinski prelat i suradnik pape Frane, Victor Manuel Fernandez koji je držao drugačiji ton od svojih prethodnika na spomenutoj dužnosti.
„Kada ljudi traže blagoslov, iscrpna moralna analiza ne bi trebala biti postavljena kao preduvjet za njegovo dodjeljivanje", navodi se u deklaraciji, čiji su autori kardinal Fernandez i još jedan visoki dužnosnik koji je želio biti anoniman.
“Božja milost djeluje u životima onih koji ne tvrde kako su pravedni, ali koji se ponizno priznaju kao grešnici, kao i svi drugi,” izjavio je za NBC vatikanski dužnosnik koji je želio ostati anoniman.
Nova presuda kaže kako otvara mogućnost blagoslova za parove u neregularnim situacijama i za parove istog spola, iako kaže kako prepušta odluke razboritom i očinskom razboru zaređenih svećenika.
James Martin, isusovački svećenik koji služi homoseksualcima katolicima i kojeg je podupirao Franjo, opisao je presudu kao veliki korak naprijed u službi crkve prema istospolnim parovima i dramatičnu promjenu u odnosu na stajalište Vatikana iz 2021.
"Nova deklaracija otvara vrata neliturgijskim blagoslovima za istospolne parove, nešto što je prije bilo zabranjeno za sve biskupe, svećenike i đakone", rekao je don Martin za NBC i dodao, “Zajedno s mnogim katoličkim svećenicima, sada ću sa zadovoljstvom blagosloviti svoje prijatelje u istospolnim brakovima.”
Pokušaji pape Frane kako bi promijenio crkveni pristup LGBTIQ+ vjernicima katolicima započeli su 2013., kada je, odgovarajući na pitanje novinara o svećenicima članovima LGBTIQ+ zajednice, rekao:
“Tko sam ja da im sudim?"
Papa Frane je iskazao svoju podršku građanskom priznavanju istospolnih parova i nastojao je odmaknuti Vatikan od nekih oštrih riječi koje je u prošlosti koristio o homoseksualcima. Njegova potpora zakonskom priznavanju homoseksualnih parova – za razliku od braka – pokrenula je crkvu u drugom smjeru u odnosu na presudu Vatikana iz 2003. u kojoj se kaže kako se potrebno protiviti zakonskom priznavanju homoseksualnih zajednica.
Papa Frane je također ponudio svoju potporu časnoj sestri iz Sjedinjenih Država, Jeanine Gramick, koja godinama služi LGBTIQ+ vjernicima katolicima. Prethodno ju je Vatikan oštro kritizirao, ali se nedavno susrela s papom Franom, koji ju je opisao kao hrabru ženu punu samilosti u okrutnom i ružnom svijetu bez ljubavi.
Najnovija vatikanska odluka kaže kako nuđenje blagoslova istospolnim i nevjenčanim parovima može biti učinjeno bez službene potvrde njihovog statusa ili bez, na bilo koji način, promjene Crkvene doktrine učenja o braku. Učenje Katoličke crkve je kako se seks smije odvijati samo unutar braka zbog rađanja potomstva, a presuda kaže kako crkva ne može ponuditi „liturgijski blagoslov" istospolnim ili nevjenčanim istospolnim parovima, jer bi mogla ponuditi oblik moralnog legitimiteta zajednici koja pretpostavlja kako može biti u braku ili u izvanbračnoj seksualnoj praksi.”
No, u presudi se navodi kako se značenje blagoslova „ne može svesti samo na ovu točku gledišta" što bi nužno značilo kako će "pastoralna gesta koja je tako omiljena i raširena biti podvrgnuta previše moralnih preduvjeta, koji, prema tvrdnji Ureda za doktrinu vjere, mogao zasjeniti bezuvjetnu snagu Božje ljubavi.”
Papa Frane je, kako se navodi u presudi, inzistirao na tome kako crkveni oci ne mogu jednostavno postati "suci koji samo poriču, odbacuju i isključuju", i trebaju imati šire razumijevanje blagoslova.
Otvorenost pape Frane prema LGBTIQ+ katolicima bila je element protivljenja s kojim se suočio od strane male, ali glasne, manjine unutar crkve. Njegov posljednji potez na blagoslovima vjerojatno će se suočiti s otporom u ovim nišama.
Do zaključenja ovog članka nema dojava o tome kako su reagirali hrvatski kleronacisti po objavi ove vijesti. Željno iščekujemo shizofrene reakcije Željke Markić , Vice Batarela, Igora Peternela i drugih pomahnitalih spodoba koji 33 godine truju hrvatsku naciju.
Commentaires