Prirodno, "ljetno računanje vremena" prestalo je sinoć u Dalmaciji kao i drugdje u Europi, te je satove u 03:00 sata trebalo pomaknuti za jedan čas unatrag, na 02:00.
U Dalmaciji, odnosno u tadašnim Socijalističoj Republici Hrvatskoj, Socijalističkoj Republici Bosni i Hercegovini i Socijalističkoj Republici Crnoj Gori ljetno zimsko vremena uvedeno je 27. rujna 1983., u skladu s odlukom tadašnje Europske Ekonomske Zajednice (EEZ), danas Europske Unije (EU) prije svega zbog očekivane ekonomske koristi boljeg funkcioniranja jedinstvenog tržišta, transporta i komunikacija i industrije.
EU je međutim odlučila da zbog izostanka veće koristi, 2021. godine odustane od pomicanja sata dva puta godišnje, prepuštajući državama članicama hoće li za stalno ostati na prirodnom "ljetnom" ili na "zimskom" računanju vremena.
Ta direktiva EU ne znači "automatsko ukidanje ljetnog računanja vremena" u EU, ni uvodjenje "jedinstvenog vremena" u Europi, već okončava praksu usklađivanja pomicanja sata na nivou EU, a članicama omogućava da odaberu vlastiti način računanja vremena.
Tako bi posljednje zajedničko pomicanje sata u EU trebalo biti 28. ožijka 2021. godine.
Podsjetimo, zimsko računanje vremena prvi puta je eksperimentalno uveo ambasador Sjedinjenih Država u Parizu, Benjamin Franklin, 1784., da bi tek 1916. u jeku prvog svjetskg rata Njemačka i Austro-Ugarska uvela pomicanje sata kao trajni oblik zimskog računanja vremena.
U Dalmaciji se se ljetno računanje vremena prvi put koristilo od 1916. do 1921., za vrijeme Austro-Ugarske vladavine, potom za vrijeme Kraljevine Jugoslavije 1921.-1941., te za vrijeme zločinačke NDH 1941.-1945.
Od 1983.. godine u socijalističkoj Jugoslaviji se, pa tako i u Dalmaciji, ponovno je uvedeno ljetno računanje vremena.
Comments