Piše: Petra Ivanišević
Nedavno je u Bruxellesu održan summit regionalnih stranaka te europskih regionalnih inicijativa gdje se razgovaralo o financiranju lokalne samouprave. Na sastanu je sudjelovalo vanjski suradnik DDF-a, Vjeran Vastić.
Istovremeno, Vlada RH usvojila je Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama zakona o o financiranju jedinica lokalne samouprave, koje su dio obaveze Republike Hrvatske iz Ugovora o pristupanju EU. Ove izmjene zakona predviđaju da općine i gradovi umjesto dosadašnjih 40% prihoda od poreza na dohodak, dobivaju 80%. Zakon je podržala vladina koalicija. Zanimljiva će biti saborska rasprava na ovu temu kao i vidjeti tko će prilikom izglasavanja zakona biti suzdržani. Opozicija je rješenje žestoko kritizirala, u čemu je prednjačila stranka Most, dok su iz SDSS-a upozorili na to kako će time biti ugroženo, ionako nedosljedno, financiranje Vijeća nacionalnih manjina.
Ovim zakonom bi gradonačelnicima i općinskim načelnicima bi više sredstava ostajalo u kasama pto je svakako dobrodošlo. Bilo da im je prioritet otvaranje novih radnih mjesta, poprvaka infrastrukture ili nešto treće, oni će ovo povećanje morati mudro iskoristiti.
Gradonačelnik Sinja, Miro Bulj (Most) rekao je za Autonomiju kako će povećani iznos sredstava koji će biti vraćan njegovom gradu biti dostatan „da se pokrpaju neke proračunske rupe”.
– Dobro je što je otvorena priča o decentralizaciji iako se o tome govori već 24 godine. HDZ je sve to sada izveo vjerojatno ucjenama iz Europske komisije, ali ostaje činjenica kako lokalne zajednice i dalje ovise od centralnih vlasti koje nam i dalje govore što s smijemo raditi s našim sredstvima, – rekao je Bulj.
Prvi čovjek Sinja nada se kako će sve što je Plenković obećao kada je na Vladi usvojen ovaj prijedlog zakona biti ostvareno.
– Prema njegovoj računici, Sinj bi trebalo biti bogatiji za oko 400.000 € i to će nam dobro doći. S druge strane, o pravoj decentralizaciji možemo govoriti tek kada se općinama vrati njihova imovina, kada građani budu mogli kontrolirati vlade lokalnih samouprava i kada se tijelima lokalnih samouprava u potpunosti vrate sve njihove ovlasti. U taj paket trebalo bi svrstati i izbor lokalnih načelnika policije i vatrogastva, kao i čelna pravosudna tijela. Ovo bi značilo kako su policija, vatrogastvo i pravosuđe pod ingerencijom lokalne samouprave, a ne države – smatra Bulj.
Za načelnika općine Bibinje, Šimu Sekulu (HDZ) sporna je formulacija „općinama se daje dio novca”.
– Kada govorimo o transfernim sredstvima koja od nas idu državi pa od nje ovisi hoće li nam nešto dati, to je nepravda. Što se zakona tiče, pozdravljam rješenje prema kojemu bi jedinicama lokalne samouprave ostajalo više sredstava ubranih iz lokalnih poreza jer će ih to svakako poticati na to da kreiraju što više radnih mjesta – kaže Sekula.
Po njegovim riječima, Bibinje će gotovo sva sredstva koja bude dobivao po osnovi spomenutih izmjena i dopuna Zakona o financiranju jedinica lokalne samouprave preusmjeriti na izgradnju infrastrukture industrijske zone, koja je već velikim dijelom završena.
Vanjski suradnik jedine prodalmatinske inicijative, DDF – Dalmatinski klub, Vjeran Vastić smatra kako je dalek put prema regionalizaciji i decentralizaciji RH, no malim koracima se može stići puno dalje nego velikim.
– Mislim kako je ovo zakonsko rješenje tek prvi mali koračić vraćanja na neku staru situaciju, kada je Republika Hrvatska prije Tuđmana zaista bila decentralizirana, kada je mnogo i ovlasti i nadležnosti i prihoda ostajalo na općinskom nivou. Tada smo imali efikasnu i jeftinu javnu i lokalnu upravu, – smatra Vastić.
Vastić smatra kako su komentari u kojima se spominje kako lokalni moćnici neće znati šta uraditi s tim sredstvima uvredljivi.
– Svaka lokalna samouprava mnogo bolje zna što joj je činiti nego što to znaju centralne vlasti, i tako je uvijek bilo i uvijek će biti. S druge strane, nitko od ne bježi od svojih nadležnosti. Općinama i gradovima treba vratiti primarnu zdravstvenu zaštitu, školstvo, policiju, pravosuđe, financiranje rada općinskih sudova i općinskih javnih tužitelja i pravobranitelja, ali sve to u paketu s financijama. Dok se u Italiji više od 60% prihoda ostvarenih na lokalnom nivou tu i zadržava, Republika Hrvatska trenutno ne može prevaliti ni 15%, a nekada je bilo 70%, – objasnio je Vastić.
Koordinator DDF-a, Vedran Bralić rekao je za Autonomiju kako je u Splitu, kao i svakom drugom gradu i općini u Dalmaciji, potreban svaki eurocent koji može zadržati.
– Kao netko tko dugo vremena pratim lokalnu samoupravu, smatram kako je ovo tek jedan u nizu velikog broja koraka koje Republika Hrvatska mora učiniti kako bi se regionalizirala i decentralizirala. Međutim, krenuli smo lošim putem. Uvod u priču o regionalizaciji i decentralizaciji mora biti promjena Ustava Republike Hrvatske na temelju prihvaćene Europske deklaracije o statusu Dalmacije, bez čega su sva rješenja samo kozmetičke promjene, – smatra Bralić.
Prema njegovim riječima, predloženo rješenje, koliko god bilo u skladu s Ugovorom o pristupanju EU, može donijeti izvjesne kratkoročne benefite lokalnim samoupravama, jer će se njihovi proračuni do određene mjere povećati.
– Bojim se kako, ukoliko se za dvije godine u praksi pokaže kako su neke odredbe ovog zakona neprimjenjive, neko može kazati: „Eto, htjeli ste decentralizaciju, a sada je niste sposobni iskoristiti ju”, – objašnjava Bralić.
Govori kako što hitnije treba izvršiti izmjenu Ustava RH i na toj osnovi donijeti sistemske zakone o lokalnoj samoupravi i njezinom financiranju.
– Kao nekome tko prati stanje na terenu, drago mi je što će se više novca vraćati u lokalnu blagajnu, iako smatram kako ta sredstva ni ne trebaju odlaziti iz našeg grada koji ima dosta problema s infrastrukturom. Ta sredstva bi se, prije svega, trebala uložiti u otvaranje novih radnih mjesta. U takvoj situaciji bilo bi lakše i privlačenje stranih investicija, kojima bismo mogli ponuditi ozbiljniju infrastrukturu, – objasnio je Bralić.
Za kraj, napomenuo je kako bi Split i Dalmacija dosta napredovali kada bi uz kontrolu zadržavanje i kontrolu sredstava koja se ovdje stvaraju, mogao upravljati i vlastitom imovinom.
Comments