Piše: Marietta Candi
Na tadašnjoj YU glazbenoj sceni javlja se pokret koji intelektualna i akademska središta tako što tematiku vraća na ulicu, svakodnevnicu, urbane probleme i sudbine pojedinaca/ki, kroz društveno angažirane i necenzurirane tekstove.
Kao i svaka subkultura, tako se i Novi val subverzivno odnosio prema društvenim problemima, stereotipima, političkoj i financijskoj situaciji. Zanimljivo je i važno kako su bandovi Novog vala među prvima otvoreno progovorili o velikoj krizi u Jugoslaviji, socijalnim manjkavostima i, na koncu, homoseksualnosti – toj strogo cenzuriranoj temi i, u to doba, kažnjivoj aktivnosti. Iako su neke jugoslavenske federalne jedinice dekriminalizirale homoseksualnost i zabranile psihijatrijsko liječenje homoseksualaca prije pojave Novog vala (S.A.P. Kosovo 1970.; S.R. Slovenija, S.R. Hrvatska, S.R. Crna Gora i S.A.P. Vojvodina 1977.) na ovu pojavu i dalje se gledalo kroz dioptrijske naočale.
Novi val – to je slobodno djelovanje. Alternativni prostor. Glazbeni, kulturni, društveni i medijski pokret i preokret. Njemu se može pripisati najviše zahvala i zasluga za otvorenu društvenu kritiku kroz formu tekstova pjesama, ali i ostalih vidova umjetničkih djelovanja. Svakako, jedna od najznačajnijih i najkrupnijih tema o kojima su progovorile grupe nastale u doba Novog vala jeste necenzurirano uvođenje homoerotskih i queer motiva i tema.
U prvom redu, značajno mjesto u Novom valu zauzima slovenska grupa Videosex. Njihove pjesme “U sjeni egzotičnih trava”, i “Ana” danas se smatraju prvim, hrabrim i uspješnim izlaskom homoerotskih i trans tema iz zone skrivenosti i zabranjenosti u javnosti.
Pjesma “U sjeni egzotičnih trava”, govori o položaju transrodnih osoba u društvu, njihovoj marginaliziranosti, podređenosti i bolnoj činjenici kako zauvijek moraju ostati skrivene u društvu:
Kad obučeš njeno rublje
Sreća se nasmijehne
Zaurliču sirene tijela
I ženu, tražiš ženu
Sjećaš se petka u parku
U sjeni egzotičnih trava
Podvezice, našminkane usne
Misliš da ti lijepo stoje
Ipak, ipak se sakrij
Jer ti si on, jer ti si on
Šta bi rekli da te netko vidi
Ali ti vidiš samo mali park
Djevojka počinje svlačenje
Ruka neumorno radi
Dakle, u najkraćim crtama govoreći, ova pjesma govori o radosti i potrebama transrodne osobe kada se napokon obuče u ženu, kada joj zaurliču sirene tijela. Ali, u refrenu se otkriva kako kao takva nije dobro došla u društvo, u svijet izvan mračnog parka: Sakrij se jer ti si ipak on. Na koncu, posljednji stihovi izrazito su provokativni i eksplicitini što, na kraju krajeva, i jeste jedna od ključnih odlika pjesama Novog vala.
Još zanimljivija, na tom tragu, je pjesma „Ana“ u kojoj se obrađuje tema emotivne lezbijske veze:
Ana, ti dobro znaš
To što mi radiš je zabranjeno kod nas
Prvi put ženska toaleta
Stvarno to nisam htjela
Kamena je tajna dobila slobodu
U mene sa smijehom gledaju oči
Voljela bih da me nema
Voljela bih, tako bih voljela
Da mogu voljeti i ja tebe
Kao što se iz prve strofe vidi, prikazana je zabranjena lezbijska ljubav – Ana, ti dobro znaš, to što mi radiš je zabranjeno kod nas… Ali je pokazano i to kako je ta zabrana bar na trenutak narušena, te kako je kamena tajna otkrivena i izašla u javnost i kako ta javnost u nju gleda osuđivački, sa smijehom i predodžbama. Naročito su potresna zadnja tri stiha u pjesmi u kojima ženski lirski subjekt žali što ne može obznaniti ljubav sa ženom slobodno, bez straha, i bez straha kako bi nakon toga voljela nestati – da je nema, jer tako bi i tadašnji aktualni režim postupio.
Sljedeća veoma značajna grupa je Prljavo kazalište. Prljaci su, dok još nisu postali kultni band i dok je glavni vokal bio Davorin Bogović otpjevali značajnu pjesmu pod nazivom „Neki dječaci“.
Ti ideš sa svojim društvom Prelaziš preko ulice Upireš prst u mene, smiješ se Znaš da me to strašno boli Jer ako te netko voli Pa to sam ja Ti ideš sa svojim muškim društvom I loviš prljave žene A ja te čekam vjerno kao pas Znam da me praviš ljubomornim Jer koliko si mi puta Na klupi u parku znao reći Ja sam za slobodnu mušku ljubav Ja sam za slobodnu mušku ljubav Ja sam za slobodnu mušku ljubav Ja sam za slobodnu ljubav
Davorin Bogović i ekipa iz “Prljavog kazališta” jasno su rekli koji put su izabrali i što žele vidjeti, a to je slobodna muška ljubav. Iako je album snimljen i izdan dvije godine nakon što je Republika Hrvatska, u to vrijeme socijalistička, dekriminalizirala homoseksualnost jasno se daje do znanje kako je postojala svojevrsna zabrana javnog iskazivanja homoseksualnosti, pa se Jasenko Houra kao skladatelj i tekstopisac zalaže za slobodnu mušku ljubav.
Zanimljivo je kako se i u tekstu pjesme „Neki dječaci“, kao i u tekstu pjesme „U sjeni egzotičnih traga“ grupe „Videosex“ spominje motiv parka. Naime, u to vrijeme parkovi su bila mjesta okupljanja homoseksualnih, trans i queer osoba. Tu su se družili, upoznavali i vjerojatno vodili ljubav.
Sljedeća, veoma značajna grupa, kojom ću se baviti u nastavku je riječka grupa „Xenia”. Naime, jednako kao i grupe „Videosex“, „Prljavo Kazalište“ te brojne druge i grupa „Xenia“ se bavi homoerotskim temama, ali nešto suptilnije, zavodljivije i ujedno mnogo provokativnije. Najpoznatija pjesma na tom tragu je „Moja prijateljica“:
Moja prijateljica, moja
Prijateljica
Ona je tako lijepa,
moja Prijateljica
Ona je tako lijepa,
ona je tako lijepa
Ja sam tako ponosna
Ona je tako lijepa
Ja sam tako ponosna,
ja sam tako ponosna
Muškarci se za njom okreću
Ja sam tako ponosna
Muškarci se za njom okreću
Za mojom prijateljicom
Muškarci bi da je diraju
Muškarci bi da je skrivaju
Od mene
Od mene
Muškarci bi da sa njom sanjaju
Muškarci bi da sa njom spavaju
Bez mene
Bez mene
Dominantno obilježje ovo pjesme svakako jeste dvosmislenost. Stoga se između moja i prijateljica provlače suptilna značenja koja daju naslutiti kako nije u pitanju samo prijateljstvo već i emotivna, na kraju će se ispostaviti i erotska, veza. Ova pjesma je vrlo subverziva, jer na izvjestan način kao da se poigrava sa rivalstvom muškaraca i žene za ženu. Pokazani su ljubomorni muškarci koju zgodnu ženu žele za sebe, i sa druge strane djevojka koja je ponosna na ljepotu te žene, i koja bi željela da je osvoji.
Novi val je, kao što se moglo zaključiti na primjerima pjesama, izrazito hrabar, subverzivan, direktan i buntovan otpor društvenim (režimskim) pravilima. Unutar Novog vala u Jugoslaviji 80-tih godina razvilo se i pojavilo još mnogo bendova koji su hrabro iskoračili sa svojim pjesmama u javnost, i suptilno ali ipak hrabro progovorili o najznačajnijim problemima tog doba. Tu, na primjer, spadaju: Buldožer, Azra, Idoli, Haustor, Električni orgazam, Film…
Unatoč tome što je trajao tek nepunih desetak godina (od sredine 70-ih do sredine 80-ih godina XX. stoljeća), Novi val u suvremenoj historiografiji ostao je zapamćen kao svojevrsni sociološki i kulturni fenomen.
Drugim riječima, razdoblje Novog vala pružilo je mogućnost da mladi ljudi, kroz glazbeni izričaj, iskažu svoje viđenje društva i svijeta oko sebe, a jednako tako i svoju kritiku. Mladi su se bendovi borili protiv društvene nazadnosti i konzervativnih razmišljanja. U toj borbi koristili su se pjesmama s angažiranim tekstovima, pri čemu su istovremeno morali nadilaziti neodobravanje konzervativne javnosti i dobro poznate pokušaje cenzure.
No, nije se motiv homoerotičnosti iskazivao samo u pjesmama Novog vala, već i kod mainstream izvođača. Za kraj, sjećamo se tako pjesme “Nek se toči staro vino” koju je na Splitskom festival 1988. otpjevao slavni Slavonac Krunoslav Slabinac u kojoj se izriče nesretna ljubav prema nekom Ninu.
Kako dan za danom ide Sve je pusto duša boli Ovo srce moje ludo Još te traži, još te voli Nikad više tvoje ruke Tvoje usne nikad više Samo uspomene drage što ih tvoja mladost piše Tvoja kosa, oči tvoje Nikad više, nikad više Nek' se toči, nek' se toči Nek' se toči staro vino Moja ljubav, Nino, Nino Samo tvoje ime zna Neka boli, neka boli Tiho plači mandolino Sad se ruši, Nino, Nino Sve što imao sam ja
Ovakvi eksplicitni homoerotični tekstovi mogli su se pojaviti tek nakon 1985. kada je novim federalnim zakonom dopušteno homoerotsko, odnosno otvoreno homoseksualno iskazivanje u umjetnosti i kulturi. Iako je zakon u Republici Hrvatskoj ostao na snazi do danas, više nemamo ovakvo ekspandirajuće tekstove koji slave, kako bi Jasenko Houra rekao, slobodnu mušku ljubav.
Istini za volju i u vrijeme apsolutne slobode na prostoru bivše države (1980.-1990.) bilo je malo pjesama koje su obrađivale ovu temu. Sjetimo se još nekih:
KUD Idioti – Preživjeti
VIS Idoli – Retko te viđam sa djevojkama
Zabranjeno Pušenje – Javi mi
Šarlo Akrobata – Balada o čvrstim grudima
Bijelo dugme – Ovaj ples dame biraju
Safet Isović – Snijeg pade na behar na voće (Neka ljudi ko god koga hoće) ...
Commentaires