Piše: Kristina Delić
Bivši ambasador Ujedinjenog Kraljevstva u Republici Hrvatskoj Michael Davenport izjavio je u ponedjeljak u Zadru kako je regionalizacija i decentralizacija sredstvo za postizanje sposobnije, odgovornije i efikasnije javne uprave.
Davenport je na konferenciji u prostorijama Europskog parlamenta posvećenom regionalizaciji i decentralizaciji rekao kako je i regionalizam velika europska tema, ali nije i opći europski model, pošto ne teže sve države članice Europske Unije regionalizaciji i decentralizaciji tom modelu. Prema njegovim riječima, 317 evropskih regija ima svoja predstavništva u Bruxellesu.
Davenport je rekao kako je proces regionalizacije i decentralizacije u Velikoj Britaniji dugo trajao te kako još uvijek traje, a prate ga neslaganja i ozbiljne rasprave.
“Ne postoji univerzalni europski model regionalizacije i decentralizacije, niti se može reći kako postoje ispravna i pogrešna rješenja, jer taj proces varira od države do države”, rekao je Davenport te dodao kako ipak postoje loši modeli koji se odnose na razbijanje regija kao što je to slučaj s Republikom Hrvatskom koja je rascjepkala svoje regije kako bi stvorila uhljebničko-oligarhijske bazene zvane županijama.
Dovoditeljica Dalmatinskog klupa Majda Steffanelli rekla je kako se u Republici Hrvatskoj umjesto regionalizacije i decentralizacije od strane vlasti često potura dekoncentracija vlasti, odnosno preseljenje određenih institucija vlasti iz Zagreba u manje sredine, što realno nije regionalizacija i decentralizacija. Izrazila je uvjerenje kako će se u Republici Hrvatskoj uskoro postaviti pitanje neodložne promjene ustava, koja će obuhvatiti i decentralizaciju i regionalizaciju zemlje i definiranje suštinske autonomije za pet novo stvorenih, ali povijesnih regija: Dalmacije, Hrvatske, Istre, Sjeverne Dalmacije (Primorsko-goranska regija) i Slavonije.
Steffanelli je rekla kako je ključni problem izgradnja svijesti kod građana o potrebi za regionalizacijom i decentralizacijom, pošto se za demokraciju građani moraju sami izboriti, jer im je nitko neće pokloniti. Upitala se kako se ta svijest može izgraditi obzirom na to da se iz svih stranaka može čuti kako regionalizacija i decentralizacija dovodi do destabilizacije države, što je notorna laž.
Vanjski suradnik DDF-a, Vjeran Vastić rekao je kako će proces regionalizacije i decentralizacije u Republici Hrvatskoj ostati mrtvo slovo na papiru sve dok se ne vrati imovina lokalnim samoupravama i ne izvrši fiskalna decentralizacija. Prema Vastiću, može doći do regionalizacije i decentralizacije u zakonskom okviru, ali je neće biti sve dok regije i lokalne samoupravu ne mogu potpuno samostalno financijski djelovati na svome području.
Steffanelli je dodala kako je donošenje nacionalne strategije za regionalizaciju i decentralizaciju zastalo jer nema konsenzusa o viziji regionalizacije i decentralizacije Republike Hrvatske. Ona je najavila kako će taj ured u lipnju organizirati istraživanje javnog mnijenja, kako bi se jasno utvrdilo što građani misle i očekuju od procesa regionalizacije i decentralizacije. Steffanelli je rekla kako je regionalizacija i decentralizacija proces koji se može odvijati kroz jačanje lokalnih samouprava, ili kroz regionalizaciju cijele Republike Hrvatske, ili kombinirano.
Predsjednik Hrvatske zajednice općina, Božo Lasić (HDZ) ocijenio je kako se u političkoj eliti često može primijetiti elementarni nedostatak znanja o tome što regionalizacija i decentralizacija zapravo jest.
“Pitanje regionalizacije i decentralizacije se obično koristi kao predizborna politička parola iza koje ne stoji suštinsko razumijevanje tog procesa, već isključivo želja za stjecanjem simpatija glasača”, rekao je Lasić.
Prema Lasiću, Republika Hrvatska je već regionalizirana i decentralizirana na 20 regija i grad Zagreb. Ova njegova izjava izazvala je brojne kritike, te je Vjeran Vastić upitao kako je Republika Hrvatska već regionalizirana kada je Slavonija podijeljena na pet županija, te kako je decentralizirana kada se za svaki potez u pojedinoj županiji ili općini mora pitati Zagreb. Prema Vastiću, da je Republika Hrvatska zbilja regionalizirana i decentralizirana država tada bi imali pet regija, a svaka regija bi mogla donositi svoje zakone neovisno o tome što kaže centralna vlast u Zagrebu.
Vastić je nastavio i rekao kako su otpori regionalizaciji i decentralizaciji u Republici Hrvatskoj veoma veliki i kako dolaze od strane centralnih vlasti, koje žele zadržati sve poluge političke moći. Ocijenio je kako i desničarska opozicija ne razumije što je to proces regionalizacije i decentralizacije, već ubire jeftine političke bodove kroz optužbe za separatizam i kroz navodno zalaganje za očuvanje državnog jedinstva. Vastić je rekao kako su proces donošenja nacionalne strategije za regionalizaciju i decentralizaciju blokirali sami ministri iz Vlade Republike Hrvatske, zbog čega su se eksperti povukli iz radne grupe za izradu te strategije, pošto ne žele biti “fikusi” HDZ-a. Prema njegovim riječima, Dalmacija ne može biti izjednačena s ostalim budućim regijama u Republici Hrvatskoj, jer oni nemaju ni kapacitet, ni tradiciju, niti institucije kao što ih ima Dalmacija.
Dovoditeljica Dalmatinskog kluba, Majda Steffanelli podsjetila je kako su bivša Kukuriku koalicija i bivša koalicija okupljena oko Ivice Račana napravili, takozvane, ugovore s građanima, u kojima su, između ostalog, obećali i suštinsku decentralizaciju države, što se nije dogodilo.
“Zahtjev za regionalizacijom i decentralizacijom nije separatizam, već odbrana od nasrtljivosti centralne vlasti, nasilne pljačke dobara i uništavanja svega što se kosi s ideologijom vladajućih stranaka”, rekla je Steffanelli.
Vanjski suradnik DDF-a, Vjeran Vastić je ocijenio za kraj kako je za Republiku Hrvatsku jedini spas devolucija države na pet regija, među kojima može biti višeg ili nižeg stupnja decentralizacije te je uzeo primjer Velike Britanije.
Comentarios