top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Regionalizaciju i decentralizaciju zaustavljaju opasne namjere

Piše: Silvain Šverko

Predrasude i stereotipi ključni su problemi koji su tijekom zadnja dva i pol desetljeća pratili polemiku o regionalizaciji i decentralizaciji, a koje su veoma predano pothranjivali politički akteri u Republici Hrvatskoj.

Politički akteri manipuliraju tako idejom koja je već uveliko standard u država Europske unije, kojoj i sami kao društvo pripadamo.

A kako proces regionalizacije i decentralizacije, odnosno devolucije može utjecati na kvalitetu života u lokalnoj sredini, koliko proces unitarizacije i centralizacije smanjuje mogućnosti razvoja pojedinih dijelova Republike Hrvatske? Stručnjaci za pitanje lokalne samouprave, odnosno regionalizacije i decentralizacije (devolucije) navode kako političari često napominju kako je proces regionalizacije i decentralizacije skup i kako građani nisu spremni za taj proces, ali i kako na lokalnom nivou u mnogim sredinama ne postoje kapaciteti za preuzimanje više ingerencija, zbog čega se o svemu mora brinuti centralna vlast. Najeksplicitniji primjer političke manipulacije procesa devolucije je izmišljena teza kako to znači destabilizaciju Republike Hrvatske.


Misli globalno, djeluj lokalno

Međutim, zagovornici regionalizacije i decentralizacije, prvenstveno iz jedne prodalmatinske organizacije DDF, ukazuju na to kako upravo spuštanje najvećeg mogućeg broja ovlasti na što niže nivoe treba ponuditi lokalna rješenja za lokalne probleme. Nadalje, teza o destabilizaciji države ne drži vodu, jer takvi procesi upravo jačaju naciju. Republika Hrvatska je danas visoko centralizirana država, najcentraliziranija u Europi, a kada je riječ o financijama, najveći dio prihoda koncentriran je u državnoj blagajni, iz koje se dalje distribuira lokalnim samoupravama, ali često bez realnih kriterija. Uostalom, glavni teret aktualne ekonomske krize u Republici Hrvatskoj ponijele su upravo lokalne samouprave, odnosno četiri županije koje čine Dalmaciju, jer su njihovi proračuni – drastično smanjeni zbog povećanog izdvajanja za centralni proračun!

Građani imaju pravo na bolji životni standard i mogućnost da općine u kojima žive raspolažu sredstvima koja su ubrali na svome području, ali i odgovornost za sredinu u kojoj žive i rade. Stručnjaci smatraju kako se u regionaliziranoj i decentraliziranoj, odnosno devoluiranoj državi problemi rješavaju tamo gdje je nastao, a kako pokazuje praksa modernih društava, to je za građane efikasnije i jeftinije. Jer, s većim ovlastima, lokalne samouprave efikasnije rješavaju lokalne probleme, ali time pomažu i centralnim vlastima, pošto je efikasnija uprava interes baš svih nivoa vlasti. Stoga, država treba osigurati preduvjete za efikasnije upravljanje kroz spuštanje nadležnosti i sredstava na što niže nivoe vlasti.


Nasljeđe devedesetih

Prema riječima nizozemskog političkog analitičara, Matthijsa Rooduijina decentralizacija može biti podložna manipulacijama onih koji je zagovaraju, kao i onih koji ideju decentralizacije osporavaju.


Rooduijn je ocijenio kako su strahovi kako regionalizacija i decentralizacija, odnosno stvaranje jake regionalne autonomije za Dalmaciju vode gubitku integriteta države – nasljeđe devedesetih godina, i kao su apsolutno neosnovani.

– Tim strahovima danas manipuliraju političke elite koje ne žele podijeliti moć s drugim akterima društva. A ta manipulacija centralnih vlasti, kao i političkih stranaka etno-centrističkog tipa koje naprosto ne vide drugačiju državu od one koja je egzistirala u XIX. stoljeću, manifestira se kroz ideju jedinstva države, koja se pak osigurava monopolom vlašću državnog aparata na donošenje i regulaciju svih ključnih odluka i raspodijele svih ključnih resursa od strane jednog centra vlasti – ukazuje Rooduijn.

Rooduijn je istaknuo kako je proizvodnja strahova vezanih za regionalizaciju i decentralizacije, odnosno u našem slučaju dalmatinske autonomije koje se predstavljaju kao poluga za dezintegraciju države, “veoma opasna podvala, s opasnim najmerama čije su posljedice dugoročno kontraproduktivne”.

– A najveće posljedice trpi upravo narod u čijem interesu političari navodno žele očuvati političko, teritorijalno i svekoliko drugo jedinstvo države. Jedinstvo države je jedinstvo u različitostima njenih dijelova, jedinstvo koje se osigurava inicijativom i suverenitetom građana i njihovih lokalnih zajednica. Oni koji ne žele priznati iskustvo moderne civilizacije, koji građanima Republike Hrvatske nude obranu njihovog jedinstva sprječavajući proces regionalizacije i decentralizacije, neprijatelji su demokracije, da ne kažem nešto teže – istaknuo je Rooduijn.


Motivacija uspavanih

Rooduijn je objasnio kako proces regionalizacije i decentralizacije treba utjecati na razvoj konkurentnosti u lokalnim sredinama, omogućiti ne samo veći stupanj prava lokalnim samoupravama, već intenzivniju interakciju lokalnih vlasti i nevladinog sektora, odnosno partnerstvo građanskog i političkog dijela lokalnih zajednica. Također, ističe kako proces regionalizacije i decentralizacije treba motivirati uspavane, kako bi bili čimbenik povećanja inicijativa, kapaciteta, znanja i interakcija između znanja, sveučilišta, škola, obrazovnih institucija, privrede i politike.

– Odnos prema regionalizaciji i decentralizaciji ipak je i faktički drugačiji nego što je to bio odnos režima diktatora Franje Tuđmana, koji nije ni u retoričkom smislu imao pozitivan odnos prema regionalizaciji i decentralizaciji. Dakle, je pozitivniji nego u prethodnim decenijama, ali nije dovoljan, nije u suglasnosti s potrebama Republike Hrvatske, s europskim standardima, a onda nije ni u suglasnosti s programskim zalaganjima vladajućih aktera u Republici Hrvatskoj, – ocijenio je Rooduijn.


Rooduin je za kraj rekao kako je propast autonomaške svijesti u Dalmaciji započela nereagiranjem stanovnika Dalmacije na protuzakonitu i protuustavnu izmjenu Ustava u srpnju 1990. kada su Zajednice općina kao svojevrsne samoupravne jedinice II. stupnja postale nepostojeće, odnosno nereagiranjem na postavljanje bombe u prostorije Dalmatinske akcije u jesen 1993.

24 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page