top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

RH se ne može urediti bez promjene Ustava

Piše: Petra Ivanišević

Republika Hrvatska je danas degenerična država. Država deformiranih vrijednosti, deformiranog razmišljanja i ponašanja. Stoga, izmjena Ustava RH nema alternative, jer se ne može urediti ukoliko se ustav ne izmijeni.

“Republika Hrvatska je definirala svoje područje, jer je bila prinuđena na to. Sada je na djelu priča kako ćemo urediti ovaj teritorij u kojem živimo. Nemoguće ju je urediti a da se ne učine izmjene i dopune Ustava”, rekao je voditelj Dalmatinskog kluba, Zuáne Orlandini na skupu “Kakav je Ustav potreban Republici Hrvatskoj?” koji je održan u srijedu u gradskoj vijećnici grada Celja.

 

Dodao je kako se ne smije ponoviti situacija iz 2013. godine, kada je održan protuustavni referendum o braku čije su odluke protuustavno upisane u Ustav, što je pisano u dnevno-političke svrje koje su daleko od realnosti, već se mora stvoriti ambijent u kojem će se moći otvoreno razgovarati o izmjenama i dopunama Ustava.

 

Rekao je kako nova parlamentarna većina neće to učiniti iz njihovih dnevno-političkih korupcijskih razloga, ali bi neka nova trebala biti u prilici i imat će obavezu pristupiti reformi Ustava RH, jer s ovakvim ustavnim rješenjima, kakva su trenutno na snazi, Republika Hrvatske ne može postati demokratska država u kojoj je na snazi vladavima prava i pravna država. Prema njegovim riječima, kroz izmjene i dopune ustava treba osigurati neovisnost sudske vlasti, izravnu primjenu prava EU unutar domaćeg zakonodavstva, a to je neophodno kako bi Republika Hrvatska mogla preuzeti i izvršiti sve obveze, koje trenutno ne izvršava.

 

Podsjetio je kako je Republika Slovenija na putu prema EU dva puta mijenjala svoj ustav, dok je Republika Hrvatska to učinila samo jednom. Isto tako, i Crna Gora je dva puta mijenjala svoj ustav. Dodao je kako poglavlja 23. i 24. još uvijek nisu do kraja zatvorena te vise nad glavom Vladi RH, točnije građanima RH.

 

“Politički sustav koji imamo je u potpunosti neodrživ, a Ustavom RH samo smo uspjeli institucionalizirati anomalije koje su duboko ukorijenjene u hrvatskom političkom sustavu”, rekao je Orlandini i dodao kako je aktualni ustav donet na protuzakonit način i čin je političke volje, a ne pravne ispravnosti.

 

Kritizirao je činjenicu kako se predsjednik Republike u Republici Hrvatskoj bira na izravnim izborima, iako ima samo protokolarne nadležnosti. No, to za Orlandinija nije toliki problem kao što je problem s parlamentarnim izborima.

 

“Na prošlotjednim parlamentarnim izborima, zabilježen je nikad veći broj nepravilnosti. Od organiziranog dolaska birača iz Hercegovine u Dalmaciju, preko “plavih potvrda” i prijava fantomskih birača na nepoznate adrese te adrese s kućnim brojem 0. Uz to, oni koji su organizirano dovezeni iz Hercegovine u Dalmaciju, imali su mogućnost glastati dva i više puta, što je kršenje izbornog zakona par excellance. Da ne spominjem tuđmanove vlakove, negdje poznate kao bugarski vlak i sl.”, ukazao je na problem Orlandini.

 

Naglasio je kako su DDF i Dalmatinski klub prije, ali i za vrijeme izbora i nakon njih ukazivao na sve te nepravilnosti, ali niti jedna organizacija i niti jedno javno tijelo na koja su se obraćali nisu reagirali na ove nepravilnosti. To uključuje i udrugu Gong.

 

Kritizirao je dio Ustava Republike Hrvatske koji propisuje kako građani imaju pravo na lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu, te one dijelove Ustava koji propisuju kako lokalna i područja (regionalna) samouprava ima pravo na pomoć iz državnog proračuna te rekao kako je to vrlo atipično, jer niti jedan demokratski Ustav ne spominju pravo na pomoć od države taj način.

 

“To može biti dio zakona o izvršenju državnog proračuna ili nekog drugog ustavnog zakona, a ne samoga ustava”, rekao je Orlandini i podsjetio kako taj dio ustava nije izdržao niti jedan test vremena, jer Republika Hrvatska nikada nije ispoštovala svoju ustavnu obavezu prema Dalmaciji.

 

Uz to, Republika Hrvatska zanemaruje pravo građana na lokalnu i regionalnu samoupravu te naglasio kako županije nisu regije, jer nisu u svojim povijesnim granicama već su skrojene kako bi vlast mogla lakše pljačkati, uništavati i nasilno otimati iz Dalmacije kada joj se god prohtije.

 

“Ovdje se prvenstveno radi o nasilnim klerikalno nacističkim lopovima iz HDZ-a koji su dva puta pravomoćno osuđeni kao kriminalna organizacija i koji ne priznaju pravo iz Opće povelje UN-a o ljudskim pravima na samoodređenje”, naglasio je Orlandini.

 

Rekao je kako se kroz javnu raspravu, kroz dijalog vlasti i opozicije, mora govoriti o svim navedenim pitanjima, kao i o pitanju želimo li najekstremnije unitarnu državu u europi, kakva je RH danas, ili decentraliziranu i regionaliziranu državu.

 

“Promena Ustava RH ne treba biti povezana ni na koji način s dalmatinskim pitanjem, jer to je uveliko u zoni međunarodnog prava. Ne smijemo kolektivno nasjesti na taj stari trik, kada vam odmah kažu kako ste secesionist ako ste svjesni realnosti. No, potrebno je izvršiti devoluciju (regionalizaciju i decentralizaciju RH) na 5 autonomnih regija”, naveo je Orlandini i rekao kako se sve parlamentarne stranke zalažu za promenu ustava, osim jedne.

 

Ocijenio je kako su Republici Hrvatskoj zbilja potrebne izmjene i dopune Ustava, jer je legitiminost odredaba važećeg ustava ozbiljno dovedena u pitanje.

 

“Pri izmjenama Ustava 2010. Odbor za ustavna pitanja bio je isključen iz donošenja zaključaka, nije bilo javne rasprave, zastupnici nisu sudjelovali u raspravi, tekst ustava dobili su na svoje stolove na sam dan usvajanja. Tijekom referenduma o braku 2013. bio je sporan broj izišlih i broj glasova svake strane, bez ikakvog nadzora i bez ikakve kontrole. U sadržinskom smislu ustav ima niz suprotnosti, problema i slabosti”, objasnio je Oralndini.

 

Stoga podržava inicijativu predsjednika Milanovića kako treba krenuti s izgradnjom treće republike i iz korijena promijentiti sve što u ovom društvu ne valja. To se, prema njegovim riječima, čini promjenama I dopunama Ustava ili čak usvajanjem potpuno novog Ustava.

 

Rekao je, isto tako, kako je Republici Hrvatskoj potreban “pismeni ustav”, za razliku od trenutne verzije ustava koji “nije baš prevše pismen ni u jezičkom ni u pravnom smislu”. Stoga je ocijenio kako novi ustav treba biti donijet konsenzualno.

 

„Kada kažem konsenzualno, ne mislim samo na jednoglasnu odluku svih zastupnika u Hrvatskom saboru, već mislim i na jednoglasnost svih građana Republike Hrvatske. To s trenutnim odredbama Ustava RH nije slučaj. Da je bio referendum o izmjenama i dopunama ustava svaki put kada su se one donosile (ljeto 1990., Božić 1990., 1997., 1998., 2000., 2001., 2010., 2013.) Dalmacija bi svaki put glasala protiv”, objasnio je Orlandini.

 

Rekao je kako je pedizborna kampanja pravo vrijeme kako bi se pokrenulo pitanje promene Ustava RH, za koji je rekao kako je loš s mnogo aspekata.

 

“Vidjeli smo kako je Milanovićeva inicijativa o promjeni ustava pala na plodno medijsko i političko tlo. No, umesto spinova i lažnih optužbi o značenju promjene ustava, potrebna su nam mjerljiva izborna obećanja, kako bismo mogli mjerimo koliko se stranke drže tih obećanja. Sve ostalo je politički vašar”, ocijenio je Orlandini.

 

Zaključio je kako je cijena nacističkog orgijanja koju Dalmacija plaća već 35 godina prevelika i kako bi izmjene i dopune Ustava RH trebale promijeniti tu praksu i naplatiti sve žrtve tog čina.

5 views

Recent Posts

See All

コメント


bottom of page