top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

SAD: Raste broj zaraženih ospicama

Piše: Ivor Morosin

Sjedinjene Države Amerike su dio svijeta s najvećom stopom cijepljenih od raznih bolesti. Do 2 godine života, djeca dobiju više od 500 različitih cjepiva, ipak raste broj zaraženih morbilima (ospicama).

U Sjedinjenim Državama i inostranstvu raste broj slučajeva morbila (ospica), što povećava zabrinutost zdravstvenih stručnjaka zbog nekada uobičajenog dječjeg virusa koji se lako može spriječiti.

 

Morbile (ospice ili male boginje) su među najzaraznijim bolestima u svijetu i potencijalno mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija. Najbolja obrana od toga je cijepljenje.

 

Broj slučajeva morbila u Americi?

Diljem Sjedinjenih Država već je gotovo dvostruko više slučajeva zaraze morbilima u odnosu na ukupan broj za prošlu godinu. Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) su do 5. travnja 2024. zabilježili 113 novih slučajeva. Bilo je sedam žarišta i većina slučajeva u SAD – 73% - povezuje se s tim žarištima.

 

Drugo najveće žarište je Balkan, posebno Republika Hrvatska, Republika Srbija i BiH. Samo prošle godine od morbila je umrlo petero djece.

 

Međutim, taj je broj i dalje niži nego pojedinih godina: 2014. je bilo 667 slučajeva morbila, a 2019. godine 1.247.

 

Zašto je to važno?

Epidemija morbila 2019. godine bila je najgora u zadnja gotovo tri desetljeća i prijetila je ugrožavanju statusa Sjedinjenih država kao države koja je eliminirala tu bolest, zaustavljanjem stalnog širenja virusa koji je izaziva.

U izvješću CDC-a o trendovima vezanim sa morbile, koji je objavljen prošli četvrtak, navodi se kako je broj slučajeva prva tri mjeseca ove godine bio 17 puta viši nego li je prosječan broj viđen u prva tri mjeseca prethodne tri godine.

 

Iako zdravstveni stručnjaci uspijevaju registrirati i odgovoriti na žarišta, ubrzan rast broja prijavljenih slučajeva malih boginja tijekom prvog kvartala 2024. godine predstavlja obnovljenu prijetnju kada je riječ o eliminaciji te bolesti, naveli su autori izvješća.

 

Odakle se prenose morbile?

Ta je bolest i dalje uobičajena u mnogih dijelovima svijeta, a u Sjedinjene Države je unose necijepljeni putnici.

 

Prema izvještaju CDC-a, većina nedavnih zaraza povezana je sa neciljepljenim Amerikancima koji su se zarazili na Balkanu, na Bliskom istoku te u Africi i morbile unijeli u SAD.

 

Žarišta morbila?

Zdravstveni stručnjaci do sada su potvrdili slučajeve morbila u 17 saveznih država SAD-a, uključujući i zaraze u velikim gradovima, poput: New Yorka, Philadelphije i Chicagoa.

Više od polovine ovogodišnjih slučajeva potiče iz žarišta u Chicagou, gdje se do četvrtka zarazila 61 osoba, uglavnom među ljudima koji su živjeli u jednom migrantskom skloništu.

 

Kako se šire morbile?

Morbile su veoma zarazne. Šire se kada zaraženi dišu, kašlju ili kišu, kao i preko kontaminiranih površina poput čaša, pribora za jelo i sl. Virus se u zraku može zadržati do dva sata.

 

Prema najnovijem izvješću CDC-a, 9 od 10 osjetljivih osoba ili osoba koje su sklone virusnim infekcijama, zarazit će se ako su izložene virusu.

 

Koliko su teški simptomi?

Prije nego što su cjepiva postala dostupna, 1963. godine, bilo je 3 do 4 milijuna slučajeva morbila godišnje u SAD-u, što znači kako su ih u jednom trenutku tijekom djetinjstva imala gotovo sva djeca u Americi, navodi CDC. Većina osoba su se oporavila, neki su umrli, a neki su zadobili teške posljedice.

 

„Međutim, morbile mogu izazvati mnogo veće probleme od neugodnog osipa“, objašnjava nam specijalistkinja s katedre za javno zdravstvo, tropske i zarazne bolesti Susan Hassig sa Sveučilišta Tulane i dodaje, "Ljudi se moraju podsjetiti kako su morbile bolest koje se mogu spriječiti. Isto tako, moraju znati kako su morbile potencijalno opasne za njihovu djecu.

 

U godinama prije vakcine, 48 000 građana SAD-a godišnje završavalo je u bolnicama zbog morbila. Oko 1 000 osoba svake godine imalo opasnu upalu mozga zbog te bolesti, a 400 do 500 je umiralo, navodi CDC.

 

Jesu li cjepiva sigurna?

Cjepivo protiv morbila, zaušnjaka i rubeole, dakle MMR cjepivo je sigurno i efikasno. Redovno se daje djeci u dvije doze.

 

Istraživanja pokazuju kako je potrebna veoma visoka stopa procijepljenosti kako bi se spriječilo širenje morbila: 95% stanovništva bi se trebalo cijepiti kako bi se stekao kolektivni imunitet protiv virusa.

 

Tijekom pandemije coronavirusa, nacionalna stopa vakcinacije djece predškolskog uzrasta pala je na 93%, što je i dalje slučaj. U mnogim dijelovima Sjedinjenih Država je ta stopa daleko manja, dijelom i zbog rekordnog broja djece koja su izuzeta iz vakcinacije.

 

Sve ovo može dovesti do masovnih pojava zaboravljenih bolesti za koje se mislilo kako su izumrle cijepljenjem, među njima je i dječja paraliza koja se ponovno pojavila. No, kvaka je u tome što su antivakseri sve bučniji u SAD-u i okupljaju sve veći broj ljudi.

 

S druge strane, jača inicijativa zabrane ulaska u SAD osobama koje nisu cijepljene. Ustavni sud savezne države Alabame stavio je van snage prijedlog zakona kojim se zabranjuje ulazak u ovu saveznu državu svih onih koji nisu cijepljeni.

 

Čini se kako će pitanje cijepljenosti biti nova turbulencija na američkoj političkoj sceni.

2 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page