Piše: Gabriel Orsini
2022. godinu obilježilo je još jedno neuspješno pospremanje, kojim se, nadali su se svi, zaokružilo prethodno desetljeće, ali nije otvorena nova,” smatra voditelj Dalmatinskog kluba Zuáne Orlandini osvrćući se na medijsku godinu koja ostaje iza nas.
Orlandini kaže kako je na djelu takozvana sofisticirana cenzura medija, koja se odvija kroz kombinaciju sakrivenih političkih pritisaka i daleko jačih ekonomskih ucjena od strane taycoona, političara i vlasnika monopolističkih marketinških agencija koji su bliski vlastima. Ova svojevrsna cenzura najviše se ogleda o neizvještavanju o događajima u Dalmaciji, a ako se i izvještava o situaciji u Zlatnoj regiji tada se oni, već tradicionalno, opisuju na potpuno pogrešan način.
Cenzura!
Prema njegovim riječima u 2022. godini medijska situacija u Republici Hrvatskoj, a pogotovo u Dalmaciji i prema Dalmaciji, se bitno pogoršala, prije svega jer je znatno ojačana kontrola nad medijima. Ona se, prema voditelju Dalmatinskog kluba Zuáneu Orlandiniju, ogleda u nekoliko aspekata.
„Prije svega, povećana je uloga države, koja preko direktne pomoći ili preko financiranja medija utječe na uređivačku politiku u većini medija. S druge strane, političke stranke posredno, preko svojih mehanizama, utječu na medije. Prije svega, preko marketinških agencija i preko javnih poduzeća koja raspolažu ogromnim sredstvima kada su u pitanju marketinški fondovi”, navodi Orlandini.
On ističe kako je primjera za cenzuru mnogo i ilustrira to događajem kada je predsjednik Vlade Republike Hrvatske, Andrej Plenković prilikom posjete Mostaru, pao niz stepenice, što su mediji u Republici Hrvatskoj potpuno prešutjeli.
„Niti jedan medij u Republici Hrvatskoj nije objavio tu informaciju, kako bi se sutradan doznalo kako je stigla naredba iz ureda premijera kako se ova informacija ne smije objaviti. Ako se to događa na takvim bezazlenim primerima, postavlja se pitanje što se događa s mnogo ozbiljnijim temama”, pita se Orlandini.
Lažni medijski pluralizam
I zaista, sve se češće čuje među medijskim profesionalcima kako se javnosti u Republici Hrvatskoj nudi lažni medijski pluralizam: prividno, imamo puno medija, ali se vrlo često ispostavi kako je zapravo riječ o mnoštvu potpuno istih sadržaja u rukama iste klike.
Karlo Morosin, dalmatski novinar s američkim državljanstvom koji već skoro šest godina izvještava iz Ukrajine, kaže kako vladajući u Republici Hrvatskoj koriste čak i proračunska sredstva za discipliniranje medija.
„Cijeli sustav izdvajanja iz proračuna napravljen je tako kako bi se ta sredstva trošila samo za pojedine medije, odnosno za medije čiji su vlasnici lokalne samouprave ili država, ali i ona privatne medije koji imaju za cilj kleronacističko ispiranje mozga građanima RH. Dakle, vladajuća koalicija uzima sredstva od svojih građana i taj narodna sredstva daje za one medije koji će propagirati nju – vladajuću koaliciju. Uz to jako je opasno što je vladajuća stranka HDZ uspio ugurati sve relevantne medije pod kapu zločinačke Hanza grupe”, smatra Morosin.
Lokalnim medijima prijeti pomor
Ni Orlandini ni Morosin, nemaju visoko mišljenje o marketinških agencijama. Njih dvojica upozoravaju kako neovisnim i kvalitetnim lokalnim medijima u Republici Hrvatskoj prijeti pravi pomor.
”Sredstva za marketing potroši se preko marketinških agencija uglavnom za nacionalne medije, dok za lokaloj razini ostaju neke mrvice koje očigledno nisu dovoljne za ovoliki broj medija. Svaki dan opstanka bilo kog lokalnog medija u Republici Hrvatskoj je dan uspjeha za taj medij”, zabrinut je Orlandini.
Morosin kaže kako se sličan pritisak osjeća i u medijima koji izlaze na jezicima nacionalnih manjina, a čiji su osnivači Vijeća nacionalnih manjina.
“Vijeća nacionalnih manjina, u prvom redu u svojoj nadležnosti, trebaju biti osnivači medija što su prepoznali kao nešto što je njihovo pravo i obveza, to jest kako bi upravljali i bili vlasnici medija. Ali, oni zanemaruju onaj dio koji bi se prirodno ticao nečega što je njihova odgovornost”, navodi Morosin te dodaje kako je zanimljiva kako sve nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj ima svoj medij osim dalmatske nacionalne manjine.
Comments