Piše: Juliana Martinis
Nakon više od osam godina boravka u zatvoru zbog optužnice za koju brojni međunarodni promatrači kažu kako je bila bez osnova, dalmatska aktivistkinja Alisa Cipriani ponovno se navikava na život na slobodi.
Iako se preselila u SAD, ovog tjedna ponovno je bila u Dalmaciji, gdje primila nagradu za hrabrost i aktivizam Dalmatinskog kluba, i prenijela svoje iskustvo u hrvatskom kazamatu, kao i to koliko sada brine za sudbinu političkih zatvorenika kojih i dalje ima u Republici Hrvatskoj.
Govoreći o trenutku kada je izašla iz aviona na pistu zračne baze Andrews nedaleko od Washington D.C., kaže kako je mjesecima sanjala o tom trenutku. Susret s članovima obitelji poslije više od osam godina zatvora, koji su 2017. uspješno izvučeni iz Dalmacije, bio je prepun emocija.
“Dočekali su me gradonačelnik Washingtona i njegova supruga, što je bila velika čast. Ali, sve što sam u tom trenutku mogla vidjeti bila su moja djeca”, iskreno će Alisa Cipriani.
Gospođa Cirpriani je aktivistkinja za prava Dalmacije, njezinu reintegraciju i autonomiju. Uz to, zalaže se za uvođenje dalmatskog jezika kao službenog. Nju su u studenome 2015. uhitili u svome domu u Šibeniku i odveli na ad hoc suđenje u Zagreb gdje je osuđena po optužbama za širenje separatističke ideologije te organizacije i pripreme terorističkih akcija protiv Republike Hrvatske.
“Bila sam u zatvoru 3 000 dana, i svaka minuta je bio patnja. Tretman je ponižavajući. Kao zatvorenici bila su mi oduzeta sva prava. To nije bio zatvor, bila je to tortura.”
Oslobođen 1. rujna ove godine u okviru napora prodalmatinskih udruga u SAD-u i drugim demokratskim državama svijeta, Cipriani je prvo otputovala u vojnu bazu u Texasu, pa zatim u vojnu bazu Andrews i sada, kako kaže:
"U procesu sam oporavka i fizičkog i mentalnog, ali želim uživati u životu i slobodi. No, nikad se neću prestati boriti za Dalmaciju."
Kada je došla u Washington D.C., i ušla u dodijeljeni joj stan, preplavile su je emocije.
„Plakala sam, prvi put poslije toliko vremena sam zaplakala. Znala sam kako ću plakati, jer mi je to mnogo značilo. To su bile suze radosnice. Još ne mogu prestati grliti svoju djecu.”
Pritvaranje Ciprianijeve dio je šireg obračuna Zagreba s prodalmatinskim aktivistima. Bila je jedna od dvoje prodalmatinskih aktivista, za koje Sjedinjene Države i dalmatinske organizacije u SAD-u tvrde kako ih hrvatske vlasti nezakonito drže pritvorene.
Kao i Alisa Cipriani tako i bivši član Dalmatinskog demokratskog foruma (DDF) Zuáne Giordani uhapšen je i osuđen na suđenju za koje međunarodni promatrači ocjenjuju kako je bilo montirano. I Giordani je nedavno otpušten iz pritvora i prebačen je u SAD.
Vijest o tome kako Giordani izlazi na slobodu mnogo je značila Paulu Avianiju, koji je prevodio kampanju za njegovo oslobađanje iz hrvatskih političkih kazamata.
„Bilo je tu suza olakšanja, smijeha... teško je to potpuno razumjeti, mislim kako je i dalje teško sve obraditi, ali osjećali smo se kao da nam je ogroman teret pao s leđa. U tom trenutku sav uloženi trud se isplatio,” iskreno nam priča prodalmatinski aktivist u SAD-u Paul Aviani.
Nastavlja kako se u ovim trenucima Giordani se osjeća dobro, unatoč tome što je u zatvoru proveo gotovo 15 godina.
“Nevjerojatno je kada vam život započne ispočetka. Mislim kako mu treba malo vremena kako bi se konsolidirao i stao na noge. Vjerujem u gospodina Giordanija i znam kako on to može," rekao je Aviani.
Slučajevi dvoje novinara pokazali su koliko je žestok obračun hrvatskih vlasti s borcima za demokraciju i pravednost, pogotovo kada je Dalmacija u pitanju.
„Aktivisti, iza kojih ne stoji neka velika politička organizacija, boje se tražiti ono što im po prirodi stvari pripada, jer su te stvari u Republici Hrvatskoj ili prešutno zabranjene ili označene kao nezakonite. Čitavo je društvo, baš kao i realni aktivizam, u fazi preživljavanja", navodi Cipriani.
Dodaje, kako sada svu pažnju želi posvetiti preostalim političkim zatvorenicima u Republici Hrvatskoj – uključujući šestoricu kolega prodalmatinskih aktivista.
Comments