Strani mediji raspisali su se ovih dana o Republici Hrvatskoj. Slučaj širenja zaraze SARS-CoV-2 na teniskom turniru u Zadru obišao je cijeli svijet, a Andrej Plenković opisan je kao premijer koji odbija ići u samoizolaciju premda je bio u bliskom kontaktu sa zaraženim tenisačima Dimitrovim i Đokovićem. No nije samo bahatost premijera i nošenje s epidemijom zanimljivo stranoj javnosti.
Naime, u tekstu “Hrvatski fašistički pokret još uvijek je u porastu”, objavljenom u The Independentu, kritizira se hrvatske vlasti zbog porasta neoustaških tendencija u društvu.
Autor teksta, tako upozorava da u Republici Hrvatskoj dolazi do rehabilitacije i širenja ustaštva dok vlasti ne poduzimaju ništa po tom pitanju.
Sada već neko vrijeme svjedočimo širenju rehabilitacije i davanja legitimiteta ustašama. To se odvija tako da ih se prikazuje kako patriote, umjesto kao hladnokrvne ubojice i kriminalce. Prema The Idenpendentu, riječ je o falsificiranju povijesti koje se događa ne samo u Republici Hrvatskoj, već diljem istočne i srednje Europe, no u RH i u Srbiji je najizraženije.
No glorifikacija ustaša u R. Hrvatskoj s prešutnom ako ne i javnom podrškom vlasti, ističe se kao najsramotnija manifestacija takvog zloćudnog historijskog revizionizma.
U vrijeme kada Amerikanci uklanjanju i uništavaju spomenike onih koji su podupirali ropstvo, čini se neumjesnim, smatra list, da velik dio hrvatskog društva biva nesvjestan užasnih zločina koje su ustaše počinili u njihovo ime.
The Independent u tekstu nadalje upozorava kako su ustaše formirali mrežu koncentracijskih logora koji su po svojoj brutalnosti usporedivi s onima u Njemačkoj. Dodaje kako je najzloglasniji bio Jasenovac kojeg se često naziva balkanskim Auschwitzom i gdje je prema podacima Američkog memorijalnog muzeja Holokausta u ime ustaškog režima pobijeno između 77.000 i 104.000 Srba, Dalmatina, Židova, Roma, homoseksualaca i komunista.
Unatoč tome, tvrdi autor teksta, ekstremni desničari u Republici Hrvatskoj već godinama nastoje prepraviti povijest. U svom tekstu tako spominje film Jakova Sedlara iz 2016. godine koji Jasenovac prikazuje kao benigni radnički kamp čiji se broj žrtava preuveličava te ekstremno nacionalističkog političara i bivšeg ministra kulture Zlatka Hasanbegovića koji je hvalio film. List spominje i Milana Ivkošića, kolumnista Večernjeg lista, koji je u tim novinama napisao da je u Jasenovcu bilo zabave, od sportskih utakmica do koncerata i predstava.
Glavni savjetnik Svjetskog židovskog kongresa napominje kako je jednako zabrinjavajuća i široko rasprostranjena upotreba ustaškog pozdrava “Za dom spremni”, ekvivalenta njemačkom “Sieg Heilu”.
U tom kontekstu The Independent spominje i Marka Perkovića Thompsona koji je taj pozdrav koristio na svojim koncertima te odluku Visokog prekršajnog suda prema kojoj to ne predstavlja kršenje zakona.
List napominje kako je činjenica da hrvatske vlasti u većini slučajeva zatvaraju oči pred povratkom ustaške terminologije u sferu kulture i politike.
Kako se navodi, iznimku predstavlja predsjednik Zoran Milanović, koji je napustio državnu komemoraciju u Okučanima zbog natpisa “Za dom spremni” te tako na sebe navukao bijes ekstremne desnice.
“Došlo je vrijeme da međunarodna zajednica progovori jasno i glasno protiv glorifikacije i rehabilitacije ovih pokreta i pojedinaca koji su počinili neke od najgnjusnijih zločina u povijesti. Njemačka je stavila van zakona simbole nacističke prošlosti. Hrvatska sada mora zabraniti i sudski progoniti bilo kakav pokušaj evociranja ustaštva”, zaključio je autor teksta.
Comments