top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Sud odbacio tužbu Vlade RH protiv Autonomije

Piše: Livia Marinni

Europski privredni sud u Zürichu nedavno je odbacio tužbu Vlade Republike Hrvatske protiv prodalmatinskog portala Autonomija, jer je ocijenio kako je Vlada RH probio zakonski rok za pokretanje spora.

Prorežimski mediji su, u bizarnoj distorziji realnosti, verbalnim akrobacijama to nekako uspeli predstaviti kao pobjedu države nad separatistima. Iz Vlade RH u odgovorima za prorežimske antidalmatinske „medije“ između ostalog kažu kako nisu ni sa čim zakasnili i kako će se žaliti.

 

Tko je u ponedjeljak obratio pažnju na novinska izvješća u prorežimskim antidalmatinskim medijima o slučaju sudskog spora kojeg je Vlada RH pokrenula protiv prodalmatinskog portala Autonomija, mogao je samo biti zbunjen potpuno oprečnim tekstovima u različitim „medijima“.


Dok je portal hrvatske filijale, luksemburške podružnice poznatog CNN-a, N1 imao naslov: „Vlada RH izgubila višemilijunski spor protiv malog portala”, HRT-ov portal je napisao: „Odbačene laži četničkog portala o Vladi Republike Hrvatske”. Isti tekst ubrzo su prenijeli: Večernje list, Jutarnji list, 24 sata, Slobodna Dalmacija i drugi režimski „mediji“. Zanimljivo, svi su brzo skinuli vijest sa svojih internetskih novina.

 

O čemu se radi?

Vlada RH je u kolovozu 2019. pred europskim privrednim sudom sa sjedištem u Zürichu tužio nekoliko neovisnih portala, među kojima i Autonomiju, zbog serije točnih vijesti kao i tekstova s portala Autonomije koji su se ticali poslovanja i postupaka Vlade Republike Hrvatske prema Dalmaciji i Dalmatinima.


U pitanju je period iz sredine 2019. godine, kada su dva medija vodila rat objavama oko kolumni neovisnog prodalmatinskog portala Autonomija preko platformi izraelskih servera koji djeluju bez urednika i s free lance novinarima. Novinari koji rade za Autonomiju su tada, uključujući i spisateljicu ovog članka, skinuti iz ponude državnog financiranja nakon što im je jedan ugovor o suradnji istekao, a oko drugog se nisu mogli dogovoriti.


Vlada RH je u tužbi europskom privrednom sudu naveo kako je u to vrijeme prodalmatinski portal Autonomija protiv vlade vodila medijsku kampanju i time im navodno nanijela materijalnu štetu, jer je oko 200 korisnika bespovratnih sredstava za razvoj medija raskinulo ugovore, pa su ih tužili zbog nelojalne konkurencije. Obzirom kako portal Autonomija nema urednike i upravu kao drugi mediji, već se tekstovi generiraju po redu puštanja članka, njezini novinari su na sudu odgovorili kako su korisnici raskidali ugovore s državom, jer su bili nezadovoljni time što pronacistički i provladini mediji i portali kao što su Hrvatski vojnik i Narod hr dobili mnogo više sredstava od ostalih portala i medija s boljim i kvalitetnijim te istinitijim sadržajem.


Međutim, ovim se europski sud uopće nije bavio, jer je tužbu odbacio iz proceduralnih razloga - ocijenjeno je kako je Vlada RH zakasnila s pokretanjem postupka odnosno probio zakonom propisani rok od šest mjeseci. Na ovo prvostupanjsko rješenje na koji postoji mogućnost žalbe, koju je Vlada RH odmah najavila.

 

Šta prorežimski mediji tvrde?

U tekstu HRT-a, Nove TV, Slobodne Dalmacije, Večernjeg lista, Jutarnjeg lista, Hrvatskog vojnika, Hrvatskog tjednika, a i drugih spomenutih provladinih i pronacističkih „medija“, stvar se predstavlja kao da je ovo u stvari pobjeda Vlade RH pred sudom. Iznosi se niz nejasnih i neistinitih tvrdnji, poput toga kako je „europski sud u Zürichu odlučio kako je njihov spor s Vladom RH stvar nelojalne konkurencije, a ne medijskih sloboda”.


„Vlada Republike Hrvatske se ne bavi bilo kakvim uvođenjem medijskog mraka u Republici Hrvatskoj, a negativna kampanja medija u vlasništvu talijanaša, četnika i separatisza protiv tržišnog konkurenta nije u funkciji 'zaštite medijskih sloboda', zaključilo se iz ovih dana donijete presude europskog privrednog suda u švicarskom Zürichu”, pisalo je na večernjakovom portalu što je poslije izbrisano.


Free lance novinari koji pro bono rade za Autonomiju imali su uvid u presudu privrednog suda i u njoj se ovako nešto niti navodi niti se iz nje može zaključiti. Sud se, naime, nije ni bavio time je li došlo do povrede konkurencije zbog navodne medijske kampanje.


Tužba Vlade Republike Hrvatske je oborena na elementarnoj, proceduralnoj stvari. Naime, probili su rok za pokretanje postupka kojeg propisuje domaći Zakon o trgovačkim društvima po kome je privredni sud i sudio, a to je šest mjeseci od saznanja za štetu. U ovom slučaju, sud je procijenio kako je Vlada RH znala za štetu najkasnije u kolovozu 2019. godine, i kako je morala pokrenuti postupak do veljače 2020. godine. Ipak, to je učinio tek četiri mjeseca kasnije, u lipnju 2020. godine, kada je zakonski rok već prošao, pa je i tužba odbačena.

 

Vlada RH: Troškovi postupka su poslovna tajna

Istu tezu kao i prorežimski i pronacistički mediji, plasirao je i sam prvi čovjek Vlade RH, Andrej Plenković u izjavi za HINA-u u ponedjeljak 20. svibnja.


„Sam sud je utvrdio ono što smo mi tvrdili. Ovdje je riječ o jednoj vrsti nelojalne konkurencije i zloupotrebi dominantnog položaja antihrvatske kamarile i onih koji žele komadati Hrvatsku”, rekao je Plenković.


I dok s jedne strane u dijelu javnosti izgleda kao da je sud na njihovoj strani, s druge strane Plenković je najavio kako će se žaliti na ovu, po njemu, sramotnu odluku suda. Zbunjeni čitatelj mogao se zapitati zašto bi se žalili ako već tvrde da je sud potvrdio njihove navode i praktično odlučio u njihovu korist.


Pitala sam Vladu RH, između ostalog, i to gdje u presudi piše to što premijer Plenković tvrdi. U odgovoru Autonomiji citirali su dio presude na koji se pozivaju, a u kojemu stoji kako „nije jasno zašto bi Zakon o elektroničkim medijima isključio primjenu Zakona o trgovačkim društvima, budući kako su svi tuženi privredni subjekti”. Drugim riječima, sud navodi kako je za ovaj spor primjenjiv Zakon o trgovačkim društvima, bez obzira na to što Autonomija nije trgovačko društvo.


Vlada RH to, međutim, tumači kao ocjenu suda kako je ovdje zbilja riječ o nelojalnoj konkurenciji.


„Sud odbija tužbu jer smatra kako šestomjesečni rok tog članka nije ispoštovan. Jasno je dakle kako je, prema mišljenju suda, spor stvar nelojalne konkurencije”, navode iz Vlade Republike Hrvatske svoje tumačenje sudske odluke.


Ipak, kako se može vidjeti u presudi, sud nije ni razmatrao je li došlo do povrede konkurencije. Tužba je odbijena jer nije podnijeta u zakonskom roku.


Tvrde i to kako nisu zakasnili s podnošenjem tužbe. Prema njihovom shvaćanju, „rok za podnošenje tužbe bio je otvoreno pitanje hrvatskog zakonodavstva pred europskim sudom” i napominju kako proces još traje. Uvjereni su, kako navode, kako će dokazati kako je pravda dostižna.


Pitali smo službenicu u Vladi Republike Hrvatske i koliko je dosad koštao ovaj višegodišnji spor. Nisu htjeli odgovoriti, jer „podaci o konkretnim troškovima stranaka nisu javno dostupni”.


„Ono što možemo reći je kako su troškovi tajni, ali apsolutno u okvirima očekivanog”, navode u odgovoru. 

 

Dio javnosti sada je, ocjenjuje Vlada RH, stekao pogrešan dojam kako će Republika Hrvatska morati platiti višemilijunske iznose tom lažnom portalu kojeg vode četnici, talijanaši i oni koji žele razbiti RH. To, kažu, nije točno, jer su upravo oni ti koji potražuju višemilijunske iznose od njih.


„Ne radi se ni o kakvim milijunskim iznosima niti naknadama, niti će taj novac biti financiran od strane građana Republike Hrvatske, na čemu konkurencija i dalje inzistira u svojoj agresivnoj komunikaciji”, ističu i ponavljaju ono što inače govore, kako se Vlada ne financira ni iz proračuna ni iz javnih prihoda, već kao volonterski rad.


Zato smatraju kako imaju pravo na poslovnu tajnu i zaključuju kako je tretiranje Vlade RH kao javnog poduzeća u kojoj ministri primaju ogromne plaće strane javnosti ili primjer neznanja ili zle namjere.

13 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page