Agencijska vijest
Predsjedavajući Memorijalnog centra holokausta “Yad Vashem” u Jeruzalemu Dani Dayan izjavio je jučer na Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, 27. siječnja, kako je dobra vijest što je poricanje Holokausta postalo marginalno, a loša je vijest iskrivljavanje i trivijalizacija tog zločina.
Na virtualnom briefingu za novinare Dayan je, uoči obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, rekao kako nije uvijek bilo tako, posebno sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća.
Kako je naveo, danas niti jedan ozbiljan leader neke države osim Irana i još poneke države, niti jedan ozbiljan intelektualac ili novinar ne bi izjavio kako se holokaust nije dogodio, kako nisu postojale plinske komore u Auschwitzu i kako milijuni Židova nisu ubijeni tijekom Drugog svjetskog rata.
Razlog za to su aktivnosti mnogih organizacija, kao što je Međunarodna alijansa za sjećanje na holokaust, rad „Yad Vashema“ i mnogih diplomata u svijetu, ne samo izraelskih.
Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta konstituiran je Rezolucijom UN-a 2005. godine. Tom rezolucijom odlučeno je kako će se ovaj Dan obilježavati 27. siječnja, kada su se „otvorila vrata pakla“, sovjetska armija oslobodila logor Auschwitz-Birkenau.
Holokaust se i dalje poriče na društvenim mrežama, ali se na njima „ionako može naći baš sve što nema neku posebnu važnost“, rekao je Dayan, objasnivši kako je „loša vijest kako se suočavamo s veoma ozbiljnom kombinacijom ne manje opasnih aktivnosti, iskrivljavanjem i trivijalizacijom holokausta“.
Snaga iskrivljavanja holokausta leži u činjenici kako se radi o veoma dobro isfinanciranoj raboti, a razlog je što novac stiže od vlada pojedinih država, ili vrlo snažnih društvenih i političkih grupa.
„Postoji više varijanti iskrivljavanja holokausta, a one dolaze iz onih država koje prihvaćaju kako se holokaust dogodio, kako su Židovi masakrirani od strane nacističke Njemačke, ali se tvrdi kako je čitavo stanovništvo tih država pomagalo Židovima“, rekao je Dayan, dodavši kako te države sada sebe proglašavaju žrtvama.
Po njegovoj ocjeni, međutim, u svim europskim državama koje su bile okupirane od strane nacističke Njemačke postojali su kolaboracionisti.
„Moramo biti veoma pažljivi kako ne bi dopustili zamagljivanje činjenica“, rekao je predsjedavajući Memorijalnog centra „Yad Vashem“ i naveo kako je druga varijanta iskrivljavanja tvrdnja kako se nije radilo samo o genocidu nad židovskim narodom, već nad građanima određenih država.
Nedavno je u jednoj državi nastaloj raspadom Sovjetskog Saveza donijet zakon koji govori o genocidu nad svim građanima.
Radi se o Bjelorusiji, rekao je Dayan, navodeći kako su u toj državi zbilja mnogi ubijeni, ali kako se nije radilo o genocidu na bjeloruskim narodom, već kako se genocid dogodilo Židovima. Ova činjenica ne umanjuje žrtve Bjelorusa za vrijeme II. sv. rata.
Govoreći o trivijalizaciji holokausta predsjedavajući Memorijalnog centra holokausta “Yad Vashem” rekao je kako primjera za to ima u mnogim državama i među mnogim nacijama, uključujući i Izrael, posebno sada u vrijeme pandemije Covid-19, kada se zelena propusnica, odnosno Covid-potvrda uspoređuje sa žutom Davidovom zvijezdom; obveza cijepljenja s Nürnberškim zakonima, a poznati TV komentator uspoređuje dr. Anthonyja Faucija s Jozefom Mengeleom.
Dayan je podsjetio kako u mnogim državama postoje arhive s dokumentima o holokaustu i pozvao odgovorne ih neka ih otvore i omogući slobodan i neograničen pristup za istraživanja, ocijenivši kako je to veoma važno jer živimo u vremenu kada će i posljednji svjedoci holokausta nestati.
„Ponekad zaboravljamo kako šest milijuna ubijenih Židova nije ostavilo iza sebe svjedočanstva i zato je istraživanje arhiva veoma bitno“, zaključio je Dayan, najavivši kako će se Memorijalni centar „Yad Vashem“ nastaviti zalagati za to.
Comments