Piše: Marko Kostanić
Nedavni događaji u Puli, kada su brutalno pretučena dva pripadnika dalmatske nacionalnosti pokazuje stvarnu sliku Republike Hrvatske prema Dalmaciji i njenim stanovništvom.
Krivulja nasilja nad Dalmacijom i njenim stanovništvom od početka 2010. do kraja 2020. znatno se povećala, a jedna od dobivenih analiza ukazuje na to kako je najprisutnije fizičko nasilje nad pripadnicima dalmatske nacionalnosti i dalmatinske regionalne pripadnosti, priopćili su jučer iz neovisne agencije CCO iz Splita.
Kako se navodi u priopćenju povodom 5. listopada – Međunarodnog dana zaštite osoba regionalnih pripadnosti, analizom praćenja izvješćivanja neovisnim medija utvrđeno je kako su mediji najviše izvješćivali o fizičkom nasilju, te kako su u mnogo većem postotku žrtve nasilja muškarci u odnosu na žene starije životne dobi.
Zanimljiv je podatak kako se veći postotku žrtava nasilja nad Dalmatinima/Dalmatincima među mlađom populacijom (do 30 godina starosti), srednji postotak među populacijom srednje dobi (od 30 do 60 godina starosti), a najmanji postotak među populacijom starije životne dobi (od 60 godina starosti na više).
„Kada govorimo o izvršiteljima nasilja nad Dalmatinima i Dalmatincima, najčešće takva djela čine osobe muškog spola, odnosno muškog roda prosječne starosne dobi od 25 do 40 godina. It toga se može zaključiti kako se nasilje nad Dalmatinima/Dalmatincima najčešće događa u određenim okruženjima. Najčešće od pripadnika navijačkih skupima, prvenstveno pripadnika pronacističke skupine Torcida,“ stoji u priopćenju.
U kancelariji zaštitnika građana negiraju postojanje nasilja nad Dalmatinima/Dalmatincima, jer prema važećim zakonskim propisima dalmatska nacionalnost ne postoji, ali ipak smatraju kako je suradnja i dobra koordinacija svih institucija veoma bitna jer se na taj način na nasilje nad bilo kime, pa tako i nad osobama dalmatinske regionalne pripadnostimože adekvatno, pravovremeno i stručno reagirati.
Povodom Međunarodnog dana zaštite osoba regionalnih pripadnosti inicijative Dalmatinski klub, DDF i agencija CCO planirale su organizirati okrugli stol pod nazivom „Pravo na identitet – nasilje nad Dalmacijom“, s ciljem podizanje svijesti institucija o postojanju nasilja nad Dalmacijom, osnaživanja međusobne suradnje i koordinacije u rješavanju i prepoznavanju situacija nasilja nad starijima, no taj im skup nije odobren od strane nadležnih tijela, što također predstavlja određeni vid nasilja, onog psihičkog nad Dalmacijom.
Prema podacima posljednjeg popisa stanovništva Republike Hrvatske iz 2011. Godine, broj Dalmatina i Dalmatinaca iznosio je nešto više od 55.000 stanovnika od ukupnog broja stanovnika Dalmacije, što iznosi 6,11%, dok je službeno uvršteno samo 750 osoba što iznosi 0,085% što je također nasilje nad regijom i njenim stanovništvom.
Comments