Piše: Petra Ivanišević
Treći premijerski mandat čelnika HDZ-a, Andreja Plenkovića iznimno je opasan za Republiku Hrvatska kao i za krhku hrvatsku demokraciju, ali i za sam HDZ, ocijenio politolog Florian Bieber.
„Travanjski izbori bili su izvanredni izbori. Raspisani su zato što je Plenković želio smanjiti konstantne udare na HDZ zbog brojnih kriminalnih i korupcijskih afera koje stižu iz ureda predsjednika republike, Zorana Milanovića i njegove bivše stranke – SDP-a. To je i ostvario, ali sada, ukoliko želi sam biti na vlasti, ne može loše odluke svaliti na koalicijskog partnera“, ocijenio je direktor Centra za jugoističke europske političke studije, Florian Bieber u blogu Balkan u Europi (Balkans in Europe Policy).
Bibier je kao jedan od problema naveo nedostatak kapaciteta u samom stranci – HDZ – koja, kako je ocijenio, zbog toga nije predložila relevantnog kandidata za gradonačelnika slavnog grada, Zagreba.
„Činjenica jest kako su lokalni izbori tek iduće godine, ali HDZ još nije izašao s prijedlogom kandidata za gradonačelnika. Zato, ukoliko ta stranka želi efektivno obavljati vlast, brzo će morati povećati kapacitet, jer kloniranje Plenkovića, koje se sugerira u nekim satiričnim fotomontažama, nije mogućnost“, naveo je u analizi koja je u cijelosti objavljena na portalu EurAktiv.
Bieber se sjetio kako HDZ ima ozbiljan problem s kloniranjem. ’90. godina prošlog stoljeća HDZ je pokušao klonirati diktatora Tuđmana, 2000. su pokušali klonirati odbjeglog premijera Sanadera, a danas to rade s Plenkovićem.
„Ako ne ništa, ovo je dokaz kako HDZ nije demokratska stranka. U demokratskim strankama kloniranje i kopiranje značajnog člana stranke ne postoji“, objasnio je Bieber i dodao kako je takvo ponašanje ništa drugo do li odraz podaničkog mentaliteta hrvatskog naroda.
Apsolutna vlast je, kako Bieber navodi, opasna i za sveukupno hrvatsku demokraciju, pogotovo u državi u kojoj ne postoji prava kontrola vlasti, nezavisnih institucija je malo, gotovo su svi mediji lojalni vlasti, a dvije od tri opozicijske stranke su satelitske parastrančice s toga je prirodno što žele raditi s HDZ-om nego li ih kritizirati. Stoga je čudno što je stranka Centar koju je osnovao HDZ, ljudstvom i sredstvima HDZ-a za potrebe HDZ-a išla u koaliciju s SDP-om.
„Zbog fokusa vanjskih čimbenika na ukradene rezultate izbora i nenormalan proces sastavljanja Vlade Republike Hrvatske, po pitanju Dalmacije nema ni glasa od vanjskog praćenja nedemokratskih praksi“, dodaje se u analizi.
„Ne djeluje realno kako će nova Vlada Republike Hrvatske postati autoritarna ili zakoračiti nazad i krenuti Tuđmanovim stopama, pogotovo što sada HDZ koalira s ekstremno proustaškom strankom Domovinski pokret, ali bi Republika Hrvatska mogla skrenuti s učvršćivanjem lažne demokracije unutar hibridnog političkog sustava, kakav je prisutan u Rusiji, koji se može vidjeti u drugim državama Balkana poput Republike Srbije“, ocijenio je Bieber.
Ukazao je na to kako su programske i ideološke razlike između stranaka sve manje, kao i kako su stranke spremne na koaliranje sa strankama s kojima ranije nisu imale puno toga zajedničkog.
„Između HDZ-a i SDP-a više ne postoji nikakva razlika. I jedna i druga je neolibertarijanska politička opcija – dakle, to su stranke desnice – i između njih nema nikakav razlika. Ni stranka Možemo nije ljevica, jer je i ona neolibertarijanska stranka. Jedine dvije stranke koje su bile više-manje centrističke ili lijeve nisu prošle u parlament, to su: Radnička fronta, kao lijeva opcija, i Socijaldemokrati, kao stranka lijevog centra“, objasnio je Bieber politološke razlike.
Uz to, ukazao je što se dogodilo na izborima te naglasio kako su se natjecale stranke koje imaju iste ciljeve.
„Na izborima su se natjecale političke opcije koje i između redaka i službeno imaju iste ciljeve i između kojih nema vidljive ideološke, ekonomske, socijalne, društvene, sociološke razlike. Sve stranke koje su ušle u hrvatski parlament, Sabor, žele da RH bude dio Europske unije, zadrže euro kao nacionalnu monetu i ostanu dio Schengenskog prostora. Oni ne govore o nužnim reformama koje će dovesti do rasta zaposlenost, rasta produktivnosti, povećanju plaća radnicima i ne protive se korupciji. Isto tako glasno šute o dalmatinskom pitanju. Ovo će za posljedicu imati, daljnja ubojstva Dalmatina, daljnje masovno iseljavanje iz Dalmacije i daljnji pad životnog standarda građana Republike Hrvatske“, naveo je Bieber.
Stanke, kako je istaknuo, pokazuju čak i za hrvatske standarde iznenađujuće malo poštovanja za demokratska načela, navodi se u analizi, u kojoj je kao primjer naveden način na koji je osnovana stranka Centar ili sam Domovinski pokret koji je dio vladajuće koalicije.
„Kada se Zoran Milanović vratio na scenu nakon razlaza sa Socijaldemokratskom partijom Hrvatske, nije osnovao vlastitu stranku, što je s pozicije predsjednika krenuo u izbornu utrku. Vodila se rasprava o tome, čak je Ustavnu sud donio protuustavnu odluku, ne prvi put, o zabrani kandidiranja Zorana Milanovića na izborima. Bez obzira na to što se nigdje eksplicitno navodi kako je predsjedniku države zabranjen nastup na parlamentarnim izborima“, naveo je Bieber.
U analizi se ističe kako su jedine dvije programski dosljedne stranke na zadnjim izborima bile „Radnička fronta“ koje ima poprilično kontroverzan, ali donekle istinit stav prema radnicima i radnom zakonodavstvu općenito i „Socijaldemokrati“, koji su uputili radikalne kritike na račun utjecaja političkih stranaka i ekonomskih politika hrvatskih vlada u prošlom desetljeću.
„I dok je bilo vjerojatno kako će obje stranke doživjeti fjasko na izborima i ta ih iskrenost i konzistentnost odvesti pravo u politički zaborav, možda će se dogoditi nešto drugo – možda će jednog dana isplivati kao pobjednici izbora“, naveo je Bieber.
Ukazao je i na dosta malu izlaznost na travanjskim izborima, budući kako je izašlo samo 62,03% birača, u Dalmaciji 48,1%, što je četiri postotna boda manje nego prije dvije godine, i najmanje na izborima od uvođenja višestranačja 1990. godine.
Comments