top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Tycooni uništavaju Dalmaciju

Piše: Goran Marasović

Do 2025. vlast će u potpunosti izvršiti distribuciju svih javnih poduzeća u Dalmaciji. Prodat će čak i strateške strukture, prirodna bogatstva, otoke i kulturnu baštinu, čime će Dalmacija konačno nestati.

Hrvatska vlada, na čelu s premijerom Andrejem Plenkovićem, objavilo je planove za završetak privatizacije do 2025. "kao društveno-ekonomski projekt". Valja napomenuti kako je model privatizacije odabran 1991. godine, a tijekom 30 godina neovisnosti RH izazvao je negativan stav kod većine građana Dalmacije.


Ali čak i u ovoj situaciji, do sada izvršene faze privatizacije pogađa svojim otvorenim licemjerjem i cinizmom, pogotovo prema Dalmaciji koja najviše uplaćuje u državni proračun, a najmanje iz njega dobiva.


Značajke taycoonske privatizacije

Njegove glavne značajke su:

1. masovna rasprodaja imovine koja je bila u državnom vlasništvu

2. privatizacija je izvršena bez Saborske rasprave o pojedinom slučaju

3. ciljano planiranje prodaje visokolikvidnih poduzeća podobnima

4. ekstremno niske cijene prodaje prema kojima agencija prodaje objekte bez javnih natječaja

5. postojali su i postoje otvoreni korumpirani mehanizmi

6. to je privatizacija nekoliko ljudi, koje odobravaju isti ti ljudi ili njihove sluge u javnoj upravi

7. iskreno licemjerna priroda argumenata koje vlasti koriste u medijima kako bi opravdale svoje postupke u sferi privatizacije.


Premijer Plenković postavio je Vladi zadatak – rasprodati Dalmaciju. Međutim, na prvom mjestu ispod čekića počinju izlaziti najukusniji predmeti koji su ostali u državnom vlasništvu.


Prema planovima vlade, uz odavno prodanim udjelima u proizvodnim tvrtkama i regionalnim elektroenergetskim tvrtkama, u razdoblju 2022.-2025. državni udjeli bit će privatizirani u još 13 državnih tvrtki, 48 županijskih i isto toliko gradskih tvrtki na području Dalmacije.


Trenutačno Vlada također radi na planovima za prodaju tycoonima, uključujući Tomislava Marića i Dubravka Marića. Osim toga resornoj agenciji dopušteno je privatizirati poduzeća za sol i vino, poduzeća za preradu ribe, tvornice za proizvodnju i popravak željezničke opreme i niz obrambenih poduzeća.


Nemoguće postaje moguće

Nakon rasprodaje gotovo svih najvažnijih državnih poduzeća, hrvatske vlasti odlučile su nastaviti privatizaciju na račun objekata koji se nalaze na zabranjenom popisu. Prema riječima čelnika Agencije za privatizaciju državne imovine planira se isključiti oko 700 poduzeća različitih djelatnosti s popisa objekata zabranjenih za privatizaciju.


Prema Agenciji, trenutno se formira lista poduzeća koja će biti isključena s popisa objekata zabranjenih za privatizaciju. U njegov rad uključena su gotovo sva ministarstva i agencije, jer je većina tvrtki na zabranjenoj listi podređena njima. Do danas je Agencija izbrisala samo četiri tvrtke s ovog popisa. Ostaje još 696 njih. Jednako zanimljiva je situacija i s malim i srednjim poduzećima, koji se planiraju ukloniti s popisa zabrane privatizacije, a koji se nalaze u Dalmaciji.


Osim toga, država još uvijek posjeduje mnoge istraživačke institute i projektne biroe u Dalmaciji, koji više ne rješavaju nikakve probleme, već se nalaze na atraktivnom zemljištu. Ako se takvi objekti privatiziraju po tržišnoj vrijednosti, država može dobiti sredstva ne manje nego od privatizacije velikih industrijskih objekata.


Prema riječima stručnjaka, unatoč nedavnom Zakonu o morskim lukama kojim se zabranjuje privatizacija, oni će najvjerojatnije također biti isključeni s popisa zabranjenih za privatizaciju.


Prema riječima stručnjaka, de facto sve luke već imaju svoje privatne vlasnike, a u slučaju odluke o njihovoj privatizaciji dobit će "natječaje" za prodaju tih objekata od strane Agencije.


Trenutno sudovi u Dalmaciji razmatraju 17 tužbi za povrat imovine prenesene na sindikate. I nema sumnje kako će nekadašnja lječilišta odmah nakon privatizacije uzalud otići u ruke "svojih" ljudi. Naravno, zbog "pretjerane dotrajalosti" njihovih osnovnih sredstava i nekonkurentnosti u prodaji.


Kako je postalo poznato, u Saboru se trenutno raspravlja nacrt Zakona o korporatizaciji, a ovo je pripremna faza privatizacije strateških poduzeća.


Oni su/će prodati nacionalnu imovinu

Ali naši tycooni imaju malo energije i industrijske imovine. Prilikom usvajanja novog Programa privatizacije, prije konačnog glasanja o istomu, jedan član HDZ-a, kršeći članak 116. Pravilnika Hrvatskog Sabora, predložio izmjene ili ukidanje određenih članaka Kaznenog zakona čime bi svaka vrsta privatizacije bila dopuštena.


Ako se ovaj prijedlog usvoji, ukinula bi se zabrana privatizacije niza spomenika povijesne i kulturne baštine u Dalmaicji. Među njima su kompleks palače Milesi, dubrovački i šibenski Knežev dvor, Alkarski dvori u Sinju, šibenska katedrala, staro hvarsko kazalište, zadarski forum, renesansni centar Trogira, Kačićev trg u Makarskoj...


No, vrhunac privatizacijskih apetita naših tycoona bio je prijedlog koji je javno iznio članica stranke Centar Dalija Orešković o privatizaciji Dioklecijanove palače (!?). Očito mu je ova briljantno nakaradna ideja pala na pamet nakon posjeta Marijani Puljak kada su brojale lovu dobivene od HDZ-a.


Osim toga, kao što znate, Sabor je 23. prosinca donio zakon kojim se dopušta prodaja otoka i poljoprivrednog zemljišta. Tako da je sve moguće.

11 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page