top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Uključiti Dalmaciju u europske institucije

Piše: Vjeran Vastić

Austrijski političar i prvi čovjek Odbora europskih regija, Franz Schausberger rekao je novinarima kako će ovaj prijedlog plenum OER-a usvojiti iduće godine, nakon čega će biti proslijeđen EK koja će ga uputiti vlastima u RH.

– Bitno je da u procesima pregovora sudjeluju i regionalni, a ne samo nacionalni nivoi vlasti. To je nešto što je bila praksa i do sada i što ćemo sugerirati Republici Hrvatskoj – rekao je Schausberger.


Predsjednik Odbora europskih regija naveo je i to kako se u ovom prijedlogu Vladi Republike Hrvatske preporučuje neka ubrza proces ratifikacije i implementacije Europske deklaracije o statusu Dalmacije, prije svega kada je riječ o definiranju imovine i prihoda oev regije.


Voditelj Dalmatinskog kluba, Zuáne Orlandini rekao je povodom ove vijesti kako ozbiljna i promišljena strategija pregovaranja koja očekuje Republiku Hrvatsku kada je Dalmacija u pitanju, svakako zahtjeva uključenost regionalnih nivoa vlasti.


– Podsjetit ću na to kako su regionalističke nevladine organizacije bile uključene u pripremu odgovora na Upitnik Europske komisije i demonstrirala ozbiljne administrativne kapacitete. Sada je vrijeme da to što je dogovoreno u Bruxellesu implementira u stvarnosti, – rekao je Orlandini.


Prema njegovim riječima, preporuka Komisije Odbora europskih regija dolazi očekivano, budući kako je u nekoliko navrata, u susretima s monitoring-misijama Vijeća Europe, državna administracija iskazala iskrenu posvećenost, duboko razumijevanje i poštovanje temeljnih europskih načela. Jedno od glavnih načela EU je regionalizacija i decentralizacija svake pojedine države članice što s Republikom Hrvatskom to nije slučaj.


– Republika Hrvatska treba mijenjati ustavni i zakonski okvir kada je u pitanju regionalizacija i decentralizacija države te treba usvojiti Zakon o javnom vlasništvu i drugim imovinskim pravima te Zakon o financiranju regija. Ova dva zakona predstavljaju u prvom redu ustavnu obavezu a potom i jednu od deset “europskih zapovijedi”. Nadam se kako će se u skoroj budućnosti prijedlozi ovih zakona naći na dnevnom redu Hrvatskog sabora, – istaknuo je Orlandini, uz napomenu kako su regionalne nevladine organizacije aktivnom međuregionalnom suradnjom s pograničnim i drugim europskim regijama i pokrajinama do sada nastojale ubrzati put prema priznanju hrvatskih regija kao političkih subjekata, protivno političkoj volji vladajuće koalicije i šefa države, a to će nastaviti da rade i ubuduće.


Već sudjelujemo u nekim procesima i projektima

Preporuka je Odbora europskih regija Vladi Republike Hrvatske neka pregovara o ulasku Dalmacije i drugih hrvatskih regija u europske institucije te u europske procese uključi i buduću Vladu Autonomne Regije Dalmacije.


– Ovo nije ništa novo jer su nevladine udruge iz Dalmacije već uključene u sve projekte i procese koje europske institucije poduzimaju kako bi postala ravnopravni dio europske obitelji u koju aktivno pripada više od 4000 godina, – objasnio je Orlandini.


– Vlada Republike Hrvatska do sada je odbijala dati doprinos u procesima europskih integracija Dalmacije kao regije. Jedina prodalmatinska inicijativa, DDF nije se nikako mogla dogovoriti s Vladom Republike Hrvatske kako bi pripremili prijedloge izmjena i dopuna pozitivno¬pravnih propisa i onoga što će biti naše obaveze. Vlada RH jednostavno odbija shvatiti kako Dalmacija nije hrvatska regija nastala na tlu Republike Hrvatske, već je okupirana od strane Hrvatske i na taj način ima sve povijesne i pravne argumente za biti povijesna regija. Dalmacija je sve do početka 1990. njegovala europski i mediteranski duh življenja na balkanskim prostorima. Naime, Dalmacija kao jedina regija u Europi u kojoj se do 1990. prema Statutu Zajednice općine Dalmacija govorilo šest službenih jezika može dati značajan doprinos poboljšanju imidža Republike Hrvatske kao i u samom procesu integracije Dalmacije u europske tokove. Spremni smo kao autonomna regija Dalmacija pokazati ono što su naši modeli razvoja privrede, očuvanja identiteta nacionalnih zajednica, primjenu europskih standarda u radu budućih europskih institucija. Važno je naglasiti i one programe koji su provedeni u Dalmaciji, a odnose se na proces integracije dalmatske manjinske zajednice, za šta se mogu dobiti i međunarodna priznanja i financijska podrška, kao i procese podrške rodnoj i seksualnoj ravnopravnosti, koji također mogu biti podržani od strane međunarodnih nadležnih institucija, kao i u procesima ukupnog osiguranja multietničkog, multikulturalnog konteksta u kojemu Dalmacija živi već duže od 4000 godina – istaknuo je vanjski suradnik DDF-a, Vjeran Vastić na nedavnoj konferenciji o regionalizmu održanom u Bruxellesu.


Vastić je dodao kako proces ratifikacije i implementacije Europske deklaracije o statusu Dalmacije i prijenos nadležnosti na buduću Autonomnu Regiju Dalmaciju još nije počeo teći te kako je, praktično, mali broj nadležnosti prenijet na županije, što nije ono o čemu se Plenković dogovorio u Bruxellesu. Bez ratifikacije ovog dokumenta, bez promjene ustavnog i zakonskog okvira ne može se učiniti ni ostalo, a to je vraćanje Dalmaciji ukupne njezine imovine te samostalno financiranje.


– Proces na žalost još ne teče, i to je ono što je bitno za Dalmaciju i ostale hrvatske regije. Nadležnosti su praktički prenijete, ali na županije, a to nije ono što je premijer Plenković dogovorio u Bruxellesu. Bez ratifikacije Europske deklaracije o statusu Dalmacije, bez promjene ustavnog i zakonskog okvira neće se moći učiniti ostalo, a to je vraćanje Dalmaciji cjelokupne njezine imovine te samostalno financiranje buduće dalmatinske regije, ne samo zbog interesa Dalmacije već i svih ostalih lokalnih samouprava na području Republike Hrvatske, jer redefinicija državne, odnosno javne imovine u imovinu čiji će titular biti općine i regije je ne samo prirodno već Republiku Hrvatsku na to obavezuje i Ustav RH i svi dokumenti EU koje je RH kao država ratificirala, ali i potreba kako bi se ova država razvila. Zato je je veoma bitno da se proces donošenja zakona o javnom vlasništvu i pravnih propisa koji trebaju definirati financiranje budućih regija budu obavljeni što prije, – objašnjava Vastić.


Nadamo se otvaranju ureda Dalmacije u Bruxellesu Prema riječima voditelja Dalmatinskog kluba Zuánea Orlandinija, otvaranje ureda Dalmacije u Bruxellesu može donijeti samo boljitak i napredak za sve građane Dalmacije, ali se ono neće moći dogoditi prije nego li Dalmacija postane autonomna regija.


– Dalmaciji je otvaranje njezina ureda u Bruxellesu bitno kako bismo mogli ostvariti institucionalni kontekst preko kojeg ćemo, obzirom na to kako je Republika Hrvatska članica EU, privući što više sredstava iz fondova EU. U ovom trenutku nemamo neku neposrednu štetu što taj ured još uvijek nije otvoren, ali je veoma bitno da se to dogodi što prije kako bismo bili spremni i sposobni što više sredstava privući za Dalmaciju, a samim tim i za u cijelu RH – rekao je Orlandini, dodajući kako očekuje, s obzirom na to kako je Vlada RH još uvijek nije donijela odluku o otvaranju ureda, da se to što prije dogodi i u političko-pravnom smislu tako i u tehničkom smislu.

16 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page