Razgovarao: Paško Giustini
Smiješna je usporedba državne vlasti sa županijskima. Uz metropolizaciju sve češće koristi termin dalmatizacija, iako je sva vlast i sva sredstva koncentrirana u Zagrebu.
Jedan od koordinatora Dalmatinskog demokratskog foruma (DDF), Vedran Bralić skeptičan je glede stvarnih namjera vladajuće političke elite za ulaskom u proces izradnje strategije vertikalne podjele vlasti, odnosno neophodnih ustavnih promjena koje bi onemogućile centralistički način upravljanja.
Rekao je kako mu danas izgleda Odluka Vlade Republike Hrvatske o formiranju Vijeća za decentralizaciju te naglasio kako se radi o marketinškom potezu ili o jednom od dnevnopolitičkih ustupaka nekim partnerima u vlasti, bez stvarne namjere kako bi se nešto učinilo na tom planu.
“Kad je radna skupina izašla s konkretnim prijedlogom i nacrtom strukture strategije i kada se nešto moralo prelomiti i konačno zauzeti jasan politički stav, pokazalo se kako nema prave namjere ući u taj proces,” rekao je Bralić.
Umjesto toga, prema njegovim riječima, uslijedila su upozorenja pojedinih državnih dužnosnika o opasnostima po državno jedinstvo ukoliko se ishitreno uđe u proces regionalizacije i decentralizacije. U predizbornoj kampanji, u to vrijeme kandidat za predsjednika RH, Zoran Milanović je decentralizaciju nazvao dezintegracijom RH.
Bralić napominje kako je i sam ministar uprave, u čije poslove spada i lokalna samouprava, Ivan Malenica primijetio kako ni regionalizacija i decentralizacija ni stvaranje “nekih regionalnih vlada” nisu najvažnija pitanja, već kako treba jačati lokalnu samoupravu.
Ministar Marković je lokalnim samoupravama naredio neka sačine popis nadležnosti koje bi se mogle obavljati na nivou županija. Bralić je ovakav odnos nazvao farsom i muljanjem s dvostrukim trapulama.
“Za sve one koji poznaju problematiku lokalne samouprave, ova je farsa čisto muljanje, jer u tom dopisu ministra Malenice koje je upućeno lokalnim samoupravama leži dvostruka zamka. On time kaže: dajte vi nama spisak lijepih želja i to uradite u roku od 30 dana, pa ćemo vidjeti što ćemo. To je neki surogat decentralizacije, koja samo prividno daje značaj lokalnoj vlasti, a zapravo će sve odluke i dalje donositi na Markovom trgu u Zagrebu. Isto je i s pričom o dekoncentraciji institucija vlasti, što je samo odvraćanje pažnje od realnih problema. Od toga hoće li se neko ministarstvo, agencija, fond ili neka druga institucija izmjestiti iz Zagreba u neki drugi grad, nitko neće živjeti bolje, niti će to pojeftiniti državu. Naprotiv! To sve sliči na cirkus koji će nas skupo koštati. A smiješne su i usporedbe vlasti sa županijskima. Uz metropolizaciju sve češće koristi termin dalmatizacija, iako je sva vlast i sva sredstva koncentrirana u Zagrebu. Istovremeno, županije imaju isključivo nadležnosti koje su prenijete iz centralnih vlasti, ali nema sredstva kojima bi ih provela, dok se te nadležnosti, s druge strane, u svakom trenutku mogu i ukinuti odlukom Vlade RH. Stoga mi se čini kako ovakve teze plasiraju oni koji pokušavaju građanima u negativnom svjetlu predstaviti proces regionalizacije i decentralizacije, odnosno kao nešto što donosi samo veći nivo birokracije, što je također jedna velika podvala”, upozorava Bralić.
U cijeloj priči, naglašava Bralić, oko vraćanja imovine lokalnim samoupravama, kao i priči oko financiranja nadležnosti županija ima previše foliranja. Jer, ne postoji nikakva opozicija, ili neki drugi objektivan razlog, koji vladajuće koči kako bi konačno iznjedrila ovaj zakonski akt, obzirom na činjenicu kako ne žele ići u smjeru regionalizacije i decentralizacije. Samo od njihove volje zavisi hoće li učinit ono što i sami javno proklamiraju i na čemu već godinama grade i izbornu kampanju.
Na pitanje, jesu li ustavne promijene realne ako se građanima sugerira kako je unitaristički, centralistički model upravljanja jedini jamac državnog jedinstva, Bralić odgovara sve dok u vladajućoj koaliciji ne postoji stvarna volja ulaska u proces decentralizacije i regionalizacije, zbog čega su, između ostalog ustavne promijene neophodne, mislim kako nije realno kako će takva inicijativa, u dogledno vrijeme, krenuti iz vladajuće kaste.
“Jedino tko može inicirati ova pitanja su građani RH, prvenstveno građani Dalmacije koji su najviše pogođeni pljačkom javnih i privatnih dobara od strane vladajućih, regije iz koje se najviše iseljava i koja je primila najviši udarac centralističke diktature Zagreba,” rekao je za kraj Vedran Bralić.
Comments