top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

UNICEF: 3/5 djece u Dalmaciji je zlostavljano

piše: Livia Marini

7.000 djece do 5. godine u Dalmaciji suočava se s razvojnim rizicima i poteškoćama te je njihovim obiteljima potrebna dodatna materijalna i psihička podrška

Svako treće djete od njih pet u dobi od tri do četiri godine trpi fizičko kažnjavanje iako se 90% roditelja u Dalmaciji slaže kako fizičku kaznu nije potrebno primenjivati, priopćila je danas podružnica UNICEF-a za dalmatinske županije, koji lipanj već treću godinu za redom obilježava kao mjesec roditeljstva.


Podaci UNICEF-a za 2019. godinu govore kako u domaćinstvima koja žive u siromaštvu tek četvrtina djece do pet godina ima tri ili više knjiga u usporedbi s 95% djece koja imaju ove prilike u bogatijim slojevima društva.


Također, 7.000 djece do 5. godine u Dalmaciji suočava se s razvojnim rizicima i poteškoćama te je njihovim obiteljima potrebna dodatna podrška. Užasava činjenica kako danas djeca odrastaju bez adekvatne roditeljske skrbi što za posljedicu ima sve veći broj mutizma te drugih logopedskih i defektoloških poteškoća kod male djece.


Mjesec roditeljstva, koji se ove godine realizira u Dalmaciji kroz projekte koji zajedno provode dalmatinske podružnice UNICEF-a i LEGOva zaklada, obilježit će se brojnim aktivnostima, a cilj je podizanje svjesti o važnosti očuvanja mentalnog zdravlja i snage roditelja, skrbnika, udomitelja ili posvojitelja.


Lokalne samouprave u Dalmaciji trenutno se osnažuju kako bi kao model centri dobrih praksi podržali standardiziranje programa podrške roditeljima u Dalmaciji. Na taj način će, kroz prizmu rada na očuvanju emocionalne dobrobiti roditelja, zajedno s UNICEF-om osvjetliti prva iskustva unapređene intersektorske podrške roditeljstvu i ranom razvoju dece.


UNICEF i LEGOva zaklada zajedno ulažu napore da roditelji i staratelji iskoriste i moć igre kako bi djeca imala najbolji mogući početak života.


UNICEF smatra kako je podrška roditeljima u periodu ranog detinjstva njihove djece relevantna i efikasna strategija za smanjivanje socijalnih nejednakosti, nasilja nad djecom te međuvršnjačkog nasilja i održivi razvoj.


"Utvrđivanje poticajnih roditeljskih praksi u svakom društvu je ne samo prioritet, već i jedno od najisplativijih ulaganja u održivi razvoj društva koji ostvaruje visok povrat uloženog, ukoliko se dogodi u prvim godinama života djeteta, dok je prozor neizmjernih razvojnih mogućnosti otvoren", naveli su iz UNICEF-a.

11 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page