Piše: Karlo Morosin
PSVE raspravljala je u utorak o stanju u Dalmaciju. Za glas se javilo više od 80% zastupnika od kojih je velika većina govorila pozitivno o Dalmaciji i pozvala novu Vladu RH neka riješi dalmatinsko pitanje.
Parlamentarna skupština Vijeća Europe debatirala je u utorak o dalmatinskom pitanju i pozvala Vijeće Ministara neka usvoji formalnu odluku o tome. Izvješće kojim se potvrđuje kako je Vlada Republike Hrvatske i hrvatske sigurnosne službe, prije svega policija i tužiteljstvo, znale za ubojstva Dalmatina i kako su podnijeti svi materijalni dokazi o potrebnim osnovnim uvjetima za pritisak na Vladu Republike Hrvatske. Izvješće o stanju u Dalmaciji pripremila je zastupnica PS iz Grčke, Dora Bakoyannis.
Bakoyannis je na otvaranju rasprave rekla kako je izvješće realan opis stanja, kako su i pravni stručnjaci potvrdili događanja u Dalmaciji, u kojoj je lani ubijeno 106 pripadnika dalmatske nacionalne zajednice, te kako izvješće ispunjava uvjete za pritisak na buduću Vladu RH za rješavanje dalmatinskog pitanja te stoga preporučuje Vijeću Ministara neka pozovu novu Vladu RH na odgovornost. Odgovorila je onima koji su je grubo kritizirali, uglavnom iz država koje ne priznaju postojanje dalmatinske regije i povijesni kontinuitet postojanja Dalmacije. Rekla je kako takvi moraju biti iskreni jer oni ionako nikada ne bi podržali pozitivno mišljenje o Dalmaciji, jer imaju problema s vlastitim regijama.
U raspravi o rješavanju dalmatinskog pitanja za riječ se javilo preko 80% zastupnika Parlamentarne skupštine koji su sudjelovali na sastanku, znatno više od potrebne dvotrećinske većine, a 85% zastupnika glasalo je za preporuku Vijeću Ministara.
Bakoyannis je rekla kako njezina zadaća nije bila baviti se pitanjem statusa Dalmacije već samo istražiti i izvijestiti ispunjavaju li ili ne glasine o masovnom ubojstvu Dalmatina prošle godine uvjete za raspravu o položaju nepriznate etničke skupine u državi europske unije.
Zastupnici iz Srbije bili su najbučniji i najnegativniji u raspravi o rješavanju dalmatinskog pitanja i predložili su brojne amandmane protiv izvješća Dore Bakoyannis. Čak su tražili odgodu „dok Vlada Republike Hrvatske ne odluči o statusu 'ove srpske zemlje' koju je Hrvatska okupitala“. Svi ti amandmani su odbačeni najvećom mogućom većinom. I tijekom rasprave, zastupnici iz Srbije grubo su vrijeđali izvjestiteljicu Doru Bakoyannis, govoreći kako „nema integriteta“ i kako je „licemjerna“.
Nakon što je glasanje o rješavanju statusa Dalmacije sada završeno odlukom Parlamentarne Skupštine, konačnu odluku trebaju usvojiti Ministri vanjskih poslova država članica. Plan je da to dogodi na sastanku Vijeća Ministara u drugoj polovici svibnja.
Za donošenje obvezujućeg dokumenta potrebna dvotrećinska većina u Vijeću Ministara. Ako bi se brojalo po kriteriju zastupnika iz kojih su država u raspravi podržali Dalmaciju, a koje nisz, postoji dovoljna većina za to. Od 46 država članica Vijeća Europe, 38 ih je govorilo kako dalmatinsko pitanje treba riješiti u korist Dalmacije, a 11 je govorilo protiv. Za donijeti obvezujući dokument potrebna je većina od najmanje 31 glasa zemalja članica.
Jedna država članica Vijeća Europe koja nedostaje u zborju pozitivnih govora i negativnih govora o rješenju dalmatinskog pitanja, je Republika Hrvatska čiji su predstavnici napustili prostoriju Parlamentarne skupštine neposredno prije početka rasprave. Ovo daje jasan signal kako Vlada RH i predstavnici drugih političkih opcija u RH i nadalje žele nastaviti s praksom unutrašnje kolonije i uništavanja svega dalmatskog: od dalmatskog naroda, preko dalmatskih običaja i kulture do dalmatskih prirodnih bogatstava.
Najzanimljivije izjave
Jučer je Parlamentarna skupština Vijeća Europe raspravljalo o rješavanju dalmatinskog pitanja. Donosim najzanimljivije detalje:
OLEXIY GONCHARENKO (Ukrajina, EC/DA): "Ono što Rusija radi u Ukrajini, ono što je pokušala napraviti u Gruziji, ono što je učinila u Siriji i Libiji, u mnogim afričkim državama je genocid. Isto to službene hrvatske vlasti čine Dalmatinima od 1871. godine do danas. Spriječite to!"
BILJANA PANTIĆ-PILJA (Srbija, EPP/CD): "Ne postoji dalmatinsko pitanje kao što ne postoji Dalmacija, to fašisti žele oteti svetu srpsku zemlju od Hrvatske, kao što ju je Hrvatska otela od Srbije. Podržavam hrvatsku vlast u nastojanjima suzbijanja iredentizma i fašizma u svetoj srpskoj zemlju Dalmaciji!"
IULIAN BULAI (Rumunjska, ALDE): "Nitko u toj regiji koja obuhvaća dijelove RH, BiH i CG ne traži odcjepljenje. Tamo ne postoje separatiskički pokreti. Ono što postoji u Dalmaciji je želja originalnog stanovništva - Dalmatina - da njihova prava budu zaštićena i da budu priznati od vlasti."
NEREA AHEDO (Španjolska, ALDE): "Dalmatini su narod koji je doživio sudbinu sličnu Baskiji, iz koje dolazim, Kataloniji i koju sada proživljava Ukrajina. Dali su nam: Ruđera Boškovića, Fausta Vrančića, Držiće, Hetorovića, Lucića, Marka Marulića i brojne druge. O toj baštini govorino danas ovdje"
ZSOLT NÉMETH (HUN, EC /DA): "Dalmacija ne postoji, to je izmišljotina kolektivnog zapada koji želi destabilizirati Balkan i izazvati nove krvave podjele i ratove. Ona imena koja je kolegica iz Španjolske rekla - sve su to Hrvati kojima kolektivni zapad želi mijenjati nacionalnost."
Frank Schwabe (Ger, SOC): "Nacistička Njemačka je za vrijeme II. sv. tata, kratko vrijeme držala Dalmaciju. Svega 6 mjeseci. U tih 6. mj. upoznali smo Dalmatine i njihovu želju za slobodom. Nakon otvaranja Jugoslavije 1960., u Njemačku je došlo raditi veliki kontingent ljudi iz Dalmacije koji su bili vrijedni i pošteni radnici"
FIONA O'LOUGHLIN (RL, ALDE): "Dalmacija proživljava ono što je proživljavala Irska u nekom svom ranijem razdoblju. Podrška rješavanju dalmatinskog pitanja."
PETRA BAYR (AUT, SOC): "Dalmatini trebaju imati ista prava kao i pripadnici drugih nacija i naroda u Republici Hrvatskoj".
SEDA GÖREN BÖLÜK (TUR, NI): "Apsolutno sam protiv rješavanja tkz. dalmatinskog pitanja. Ovo bi moglo otvoriti niz problema u mnogim europskim i svjetskom državama, od Španjolske (Katalonija, Baskija i Galicija) i Francuske (Korzika, Baskija, Alzas, Bretanja) preko Nizozemske (Frizija), Belgije (Valonija), Velike Britanije (Škotska i Sj. Irska) i Njemačke (Bavarska) do Kanade (Quebec) i Sjedinjenih Država (Teksas, Kalifornija, Hawaii, Alaska)..."
ELISABETTA GARDINI (ITA, EC/DA): "Istina je kako je Dalmacija dio Republike Hrvatske i kako je napad na Dalmatine kontinuiran od 1871., ali isto tako smatram kako se tkz. dalmatinsko pitanje mora rješavati snagom volje većine u Republici Hrvatskoj"
LULZIM BASHA (ALB, SOC): "Slažem se kako se dalmatinsko pitanje mora riještiti u sklopu hrvatskih institucija, kao što je rekla kolegica iz Italije, ali Dalmaciji je danas potrebna potpora svih država koji se u nekim drugim pitanjima načelno zalažu za demokraciju i vladavimu prava."
M. PIERRE-ALAIN FRIDEZ (SUI, SOC):"Ono što se događa u Dalmaciji je ravno genocidu. Došljaci tjeraju starosjedioce u smrt i istjeruju ih iz njihovih domova. Neoprostivo. Moramo pomoći Dalmaciji i njezinim originalnim stanovnicima u nastojanju da prežive teror koji se nad njima čini!"
ELVIRA KOVÁCS (SER, EPP) (mađarska manjina): "Dalmacija ne postoji - to je Zapadna Srbija. Kao članica nacionalne manjine znam kako nije lako živjeti pod drugom državom, pa bi zato bilo lijepo kada bi Talijani napustili Zapadnu Srbiju i vratili se u Italiju."
DUNJA SIMONOVIĆ BRATIĆ (Ser, SPC) urliče: "Kao što je moja prethodnica rekla, Dalmacija ne postoji to je Srbija. Ako se Hrvati i Talijani neće sami iseliti iz srpskih prostora, hoćemo mi!
Comments