Piše: Sondra Zebić
Sigurno samo organiziranjem građana može se konačno staviti točku na gubitnički način razmišljanja iIi djelovanja čiji su porazi očiti u svakom segmentu naših života već pune trideseti i dvije godine.
Udruživanje građana uvijek su nova prilika, a izbori koji će se održati 2024. najveća su moguća prilika za građane Dalmacije. Dalmatini i Dalmatinci, Dalmatine i Dalmatinke trebali bi se prije toga udružiti kako bi svojim djelovanjem poslali poruku ostalima, ako ne zauzeli mjesto zastupnika u Hrvatskom saboru. U okolnostima kada su u ljeto 1990. nametanjem Dalmaciji nedemokratskog Ustava nasilno oduzeti mnogi instrumenti regionalnosti, udruživanje i odlučivanje građana na izborima jedina je mogućnost kako bi se na odgovorna mjesta izabrali oni koji će predstavljati autentičnu volju dalmatinskih građana na lokalnom, županijskom i centralnom nivou. Jedini logičan izbor za to inicijativa DDF.
Za DDF ovo je posljednja prilika u kojoj je moguće udruživanje građana i drugih prodalmatinskih inicijativa, udruga i stranaka koje nude istu temu, temu Dalmacije, i nudi pet osnovnih načela koji s njihovim realnim životima i potrebama nemaju dosta toga zajedničkog zajedničko. Zbog toga, u DDF-u smatraju kako prije bilo kakve rasprave o konkretnim programima ima obvezu ponuditi jasnu ideju položaja Dalmacije i odgovor na pitanje kakvo mora biti njeno uređenje kako bi ona bila dobro mjesto za život i pravi primer uređene zajednice i za ostatak Republike Hrvatske.
RH, decentralizirana država
U DDF-u inzistiraju na regionalizaciji i decentralizaciji Republike Hrvatske i kreiranju moderne dalmatinske autonomije kao jedinom efikasnom metodu razvoja našeg društva, a po uzoru na Dansku. Zbog toga je za DDF prvi prioritet uspostava unutrašnjeg teritorijalnog uređenja RH na sljedećim načelima:
Uspostava pet autonomnih regija: Dalmacija, Hrvatska, Istra, Sjeverna Dalmacija (odnosno primorsko-goransko područje) i Slavonija.
Uspostava 150 autonomnih komunalnih općina (komuna)
Ustav jamči, a svi državni organi zaista poštuju i štite pravo građana na regionaliziranu i decentraliziranu državu s granicama od prije 1921. godine, dalmatinsku autonomiju i lokalnu samoupravu;
Instrumenti zaštite ovih prava efikasni su i lako dostupni a ne, kao do sada, predmet trulih kompromisa političkih stranaka;
Nadležnosti države i izvorne nadležnosti autonomnih regija i općine počivaju na načelu pretpostavljenih nadležnosti u korist općina;
Autonomna regija ima zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast u okviru jedinstvenog pravosudnog sustava čiji je cilj efikasno i odgovorno korištenje nadležnosti;
Autonomni Statut autonomne regije jamči ostvarivanje prava svih građana i gradi okvir za njihov bolji život a njegovo usvajanje ne smije biti blokirano od strane Hrvatskog sabora ili bilo koje druge institucije centralne vlasti;
Autonomna regija Dalamcija, njezine komunalne općine samostalni su u organiziranju vlasti i odgovorni su za njezino kvalitetno funkcioniranje;
Autonomna regija Dalmacija, njezine komunalne općine imaju pravo na vlastitu imovinu i izvore prihoda, kao i pravo da u okvirima svojih ovlasti slobodno, zakonito i transparentno upravljaju imovinom i raspolažu svojim prihodima.
Jedino ovako organiziran sustav institucija u Dalmaciji ne bi bio ograničen onim problemima koji danas ugrožavaju šansu za njen napredak i primoravaju građane Dalmacije da potpuno zavise od volje i kratkoročnih ciljeva sebičnih političkih elita.
Dalmacija je rješenje – a ne problem!
Najdragocjenija posebnost Dalmacije je njezina stoljećima građena multikulturalnost. Multietničnost, višejezičnost i preplitanja religijskih uvjerenja znače kako stanovnici Dalmacije žive zajedno, stvarajući specifičnu kulturnu sredinu koja je ponosna na svoju posebnost i veoma osjetljiva na svako nasilno remećenje. Ona je naša Europa uživo: poštivanje europskih vrijednosti u Dalmaciji nije samo kvaliteta koji želimo usvojiti, nego osnovna potreba i način napredovanja. Zato narodi koji u njoj žive ne smiju se osjećati kao manjine. Oni su specifična vrijednost i prednost. Bliske veze s državama koje su već u EU ili su na njenom pragu Italija, Slovenija, Mađarska, Rumunjska, Austrija, Švicarska, Češka moraju biti korištene kao poticaj europske budućnosti Dalmacije u europskoj RH.
DDF inzistira i inzistirat će na usvajanju zakona protiv veličanja zločinačkih režima: nacizma, fašizma, ustaštva i komunizma. Ova četiri režima zločinačka su u samoj svojoj ideologiji, ali i provedbi ideoloških načela. Radi se o zločinu koji uništava dostojanstvo svakog građanina, ali su njezine posljedice danas najopasnije u Dalmaciji. Sramota je što djeca u nižim razredima osnovne škole lijepe sebi „Hitlerove brkove“ i uzvikuju „HH“ ili „ZDS“. Stoga je obveza zaštite pojedinaca i manjinskih grupa, a pogotovo djece, od veličanja bilo kojega od ova četiri zločinačka režima ne može biti samo stvar građanske hrabrosti; to je obaveza države, i DDF će osigurati takvu zaštitu građana pred pravosudnim organima.
Drugačija regionalna administracija
DDF namjerava u buduću regionalnu administraciju unijeti nova pravila i shvaćanja njezine uloge kao servisa za sve građane Dalmacije, a ne kao mjesto uhljebljenja nesposobnih, a podobnih članova političkih organizacija. To podrazumijeva i:
Zaustavljanje umnožavanja službi i povećanja broja zaposlenih koji administraciju čine skupom i neefikasnom;
Uklanjanje nepotizma kao načina za dobivanja posla u pokrajinskim organima;
Zaustavljanje nenamjenskog trošenja sredstava;
Ograničavanje načela stranačke podjele mjesta u javnim poduzećima koja su sada plijen određen „koalicijskim dogovorima“ i u kojima nema kontrole.
Obrazovanje, programi za mlade i sport: jednaka šansa za sve
Ubrzanje razvoja informatičkog društva, podizanje standarda u obrazovanju i poticanje obrazovnih ambicija su najpouzdanija garancija osposobljenosti mladih za izazove globaliziranog svijeta. DDF mlade vidi kao bogom dani resurs društva i zato će se zalagati za donošenje nacionalnog, regionalnog i lokalnih programa za mlade.
Cilj ovog programa bio bi poticanje liderskih sposobnosti i povećanje mobilnosti mladih ljudi, kao i omogućavanje njihovog ravnopravnog sudjelovanja u procese donošenja odluka. Sadržaje programa za mlade određivali bi mladi ljudi koji su spremni pokazati interes za poboljšanje kvaliteta života (više sportskih igrališta, centara i klubova, koncerata, kulturnih sadržaja, skate i bike parkova…). Mladi se moraju ohrabriti i sudjelovati u kreiranju politike za mlade, kao i preuzeti odgovornosti za njezinu realizaciju.
Prvi korak je formiranje parlamenta mladih koji bi sudjelovali u radu lokalne samouprave - komunalnih općina, kada se odlučuje o mladima. Parlament mladih trebao bi činiti članovi učeničkih i studentskih parlamenata, sportskih klubova, nevladinih organizacija i kulturno-umjetničkih društava. Parlament treba raditi na:
Prepoznavanju potreba mladih;
Raspisivanju natječaja za financiranje projekata, njihovom odobravanju i praćenju realizacije;
Promoviranju i poticanju volonterskog rada;
Podizanju informiranosti i medijske zastupljenosti mladih i njihovih potreba
Podizanju medijske pismenosti i medijske kulture kod mladih ljudi.
Želimo raditi i na poboljšanju uvjeta obrazovanja i nastavku stipendiranja najtalentiranijih učenica i učenika, studenata i studentica.
Posebnu pažnju zaslužuje i naš sport kao najznačajniji dio pozitivnog imidža Dalmacije i isplativa ekonomska šansa. U Dalmaciji to znači sanaciju postojećih i izgradnju novih sportskih terena, ali i ozbiljne poslove na razvoju sportskog menadžmenta. Treba obnoviti ili započeti, tamo gdje ranije nije postojala mogućnost, proces školskog sporta, te po uzoru na zapadnoeuropske i sjevernoeuropske države osnovati školske sportske lige putem kojih će najbolji sportaši moći ući u profesionalne klubove.
Neophodno je započeti proces decentralizacije sporta kroz razvlašćivanje postojećih centara moći koji svu vlast i ekonomsku moć zadržavaju u rukama uskog kruga ljudi.
Plava orijentacija – europska prednost Dalmacije
Dalmacija je od ranog kamenog doba do danas bila okrenuta Sredozemlju i gledala prema zapadu. Nalazišta iz Grapčeve špilje na otoku Hvaru ili Mujine špilje poviše Kaštela dokazuju kako je neolitski čovjek lovio ribu i jeo istu. Stoga je za DDF razvoj ribarstva i marikulture pitanje poticanja osobne inicijative, jasne strategije i realnih vizija. Nedopustivo je kako se briga države prema ribarstvu i marikulturi svodi isključivo na subvencije koje su često drugo ime za kupovinu glasova. Jednako je nedopustivo da se ribari i oni koji se bave marikulturom danas suočavaju s bolestima riba i njezinim prekomjernim izlovom.
Za DDF je plava orijentacija ozbiljan izvozni resurs, pa će se i u buduće zalagati za:
Povraćanje područja ulova i povećanje prostora za uzgoj ribe i školjaka;
Plava orijentacija treba biti u funkciji pojeftinjenja riba na tržištu i izvoza;
Stimuliranje proizvodnje proizvoda koji imaju povoljan vanjsko-tgovinski tretman u sustavu izvoza u EU i na bogata tržišta izvan EU;
Stimuliranje proizvodnje po primjeru okolnih država, a ne manje od BiH;
Povrat iznosa od najmanje 40% kod nabave nove mehanizacije;
Provedba programa edukacije radnika za modernu proizvodnju i najnovija znanstvena dostignuća;
Pomoć prerađivačkim kapacitetima (posebno malim i srednjim) kako bi postigli EU standarde;
Ulaganja iz budućeg regionalnog investicijskog fonda u sisteme tako da se u narednih 5-10 godina poveća postotak kvalitetne proizvodnje;
Financijska, edukativna i investicijska podrška održivom razvoju ribarstva i marikulture te proizvodnji zdrave hrane kao mogućem dalmatinskom brendu.
Kultura i umjetnost
Jedna definicija kulture govori kako je kultura prijenos znanja, sposobnosti, vještina s jedne generacije na drugu. Druga definicija kaže kako je kultura ukupnost materijalnih i duhovnih dobara, etičkih i društvenih vrijednosti koje je stvorio čovjek.
Dinamičan razvoj u oblasti kulture podrazumijeva raskid sa shvaćanjem po kojem je kultura pitanje socijalne pomoći stvaraocima i njenu afirmaciju kao ključnog pitanja identiteta. Dalmacija sa svojom kulturnom raznovrsnošću zauzima posebno i u mnogim oblastima vodeće mjesto, ne samo u RH ili na području bivše države, već i šire. Početak procesa transformacije kulture podrazumijeva donošenje nedostajućih zakona i izradu nacionalne i regionalnih strategija kulturnog razvoja.
Za DDF to znači:
Temeljno kritičko preispitivanje aktualnih kulturnih modela, stavova i ciljeva kulturne politike, kao i kriterija raspodjele sredstava iz lokalnih, regionalnih i republičkog proračuna;
Poticaj ulaganja u kulturu kroz davanje poreznih olakšica pokroviteljima i ulagačima u napredne i inovativne projekate na način prihvaćen u državama članicama EU;
Ohrabrivanje formiranja darovnih fondacija koje brinu o kulturnom nasljeđu i osposobljavanje proračunskih uvjeta kulture za uključivanje u tržišnu utakmicu;
Iniciranje otvorenog dijaloga o pitanjima očuvanja i njegovanja različitih sakralnih i svjetovnih identiteta u dalmatinskoj kulturi i podizanje kvalitete života kroz širenje kulture ljudskih prava, poboljšanje položaja žene u društvu, privatizaciju u kulturi i razvoju odnosa kulture i medija;
Efikasnu zaštitu autorskih prava i socijalnog statusa istaknutih samostalnih umjetnika i kulturnih radnika.
Kultura je strogo vezana za identitet, stoga je potrebno vratiti Dalmaciji njezin identitet. Dalmatinski identitet pripada Sjeverozapadnom kvadrantu Mediterana, stoga se Dalmacija u razvoju gore nabrojanih načela treba voditi primjerima Italije, Francuske i Španjolske. To znači:
Očuvanje kulturnog nasljeđa
Povratak dalmatskom identitetu
Povratak dalmatskom jeziku, kao izvornom jeziku u Dalmaciji
Povratak dalmatskim običajima i tradiciji
Kod gradnje kuće uvažavati dalmatski, odnosno mediteranski stil gradnje (niske kuće s balaturom, tupim krovom i sa sve četiri strane obloženo kamenom, a vrata i škure na prozorima zelene ili azurno plave boje)
Samo uvažavanjem ovih točaka Dalmacija će se vratiti svome zabranjenom identitetu i
Ekološka politika
Ekološka politika DDF-a polazi od primjene svjetskih dostignuća i preuzimanja vrijednosti prihvaćenih u razvijenijim državama, a posebno se zasniva na:
Strategiji održivog razvoja;
Racionalnom trošenju prirodnih resursa i očuvanju biološke raznovrsnosti;
Brizi za buduće generacije i izgradnji ekološke svijesti i ekološke etike;
Uključivanju građana u rješavanje problema zaštite životne sredine.
To za nas znači i obavljanje konkretnih poslova:
Uspostava i primjena sustava prikupljanja, klasifikacije i prerade čvrstog otpada u svim općinama u Dalmaciji;
Sanaciju divljih deponija i uspostavljanje efikasnijeg sustava održivog odnosa prema čvrstom otpadu kroz stimulaciju prihvatljivih i kažnjavanje neprihvatljivih oblika ponašanja;
Evidentiranje svih zagađivača i potpunu primjenu Zakona o zaštiti životne sredine;
Povećanje postotka ukupne pošumljenosti cijelog područja Dalmacije i to vrstama drveća koje prirodno rastu na ovom području;
Formiranje prirodnih koridora između zaštićenih prirodnih dobara;
Razvoj sustava koji će pojednostaviti i stimulirati primjenu tehnoloških rješenja usmjerenih ka korištenju obnovljivih izvora energije i recikliranju organskog i neorganskog otpada;
Unapređenje inspekcijske službe i uspostavljanje sustavu koji će omogućiti sudjelovanje građana u pravovremenom obavješćivanju i reagiranju na situacije evidentnog ugrožavanja životne sredine.
Održiva autonomija
Razvijanje regionalizacije i decentralizacije o kojoj govorimo ne smije pretvoriti Dalmaciju u novi umanjeni centralizirani sustav jednom kada Dalmacija postane autonomna regija. Proces regionalizacije i decentralizacije trebao bi se nastaviti i unutar same Dalmacije, kao i u ostalim hrvatskim regijama. Svaka dalmatinska komunalna općina treba biti centar za sebe i primjer za druge, sposobna brinuti se o vlastitom razvoju i jamčiti održivost i sigurnost svojih ustanova.
Ukoliko vam se svidio članak i želite biti dio tima DDF-a potpišite pristupnicu ispod:
Комментарии